banner179
01 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

16 SENENİN ÖDÜLÜ

26 Şubat 2017, 11:58
16 SENENİN ÖDÜLÜ
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi Müdürü Neslihan Özcan, göreve getirilmesiyle ilgili konuşurken, “16’ncı senenin sonunda Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nin bütün aşamalarında çalıştıktan sonra müdürlük de nasip oldu. Ekiple güzel işler zaten yapıyoruz, umarım daha da güzel işler yaparız” dedi. Neslihan Özcan ayrıca keyifle çalıştıklarını dile getirdi...  
Neslihan Özcan tam tamına 16 yıldır Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nde görev alıyor. Üniversite yıllarında Tepebaşı Belediyesi ile birlikte yaptıkları ortak proje sonrası yolları kesişiyor ve o gün bugündür de görevini en iyi şekilde sürdürüyor. Neslihan Hanım, geçtiğimiz aylarda Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nin başına geçirildi. Ben de kendisiyle bu sürecin nasıl geliştiğini, Belediyede neler yaptıklarını görüştüm…

Neslihan Hanım sizi biraz tanıyalım…
Aslen Bozüyüklüyüm. Annem babam Bozüyük’te yaşıyor. Bilecik Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimim için Eskişehir’e geldim. Anadolu Üniversitesi iletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldum. 

Tepebaşı Belediyesi’ne nasıl geçiş yaptınız?
O dönemde öğrenciyken belediyelerin öğrencilerle yürüttüğü projeler vardı. Öyle bir proje için hocalarımızın yönlendirmesiyle proje sunduk. Projeyi bitirdikten sonra yapılan işten memnun kalmışlar ki devam edelim dendi. Öylelikle 2001 senesinde belediyede işe başladım. O gün bugündür de Tepebaşı Belediyesi’nde Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’ndeyim. 

O zamandan bu zamana neler yaptınız?
Başkanı takip ederek başladım bu işe. Haber yazıp, fotoğraf çekip… Sonrasında etkinlikler, organizasyonlar derken, Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nde yapılabilecek her türlü işi arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Buradaki ekip donanımlı bir ekip. Yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlar, konusunda uzman arkadaşlar. Böyle olunca birlikte çalışmak hem keyifli hem de tempolu bir iş. Bu tempoyu tutturmak çoğu zaman kolay değil ama bir aradaki o motivasyonla, ekip olma duygusuyla birlikte pek çok işi beceriyoruz. 

Geçtiğimiz ay bir görev değişikliği oldu ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nin başına geçtiniz? Bu süreç nasıl gelişti?
16’ıncı senenin sonunda Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi’nin bütün aşamalarında çalıştıktan sonra müdürlük de nasip oldu. Ekiple güzel işler zaten yapıyoruz, umarım daha da güzel işler yaparız. 

ÇALIŞACAĞIM DEDİKTEN SONRA KAPILAR SONUNA KADAR AÇIK
Size müdürlük teklif edildiğinde zorlanacağınızı düşündünüz mü yoksa zaten işin mutfa- ğından geldiğiniz için 16 senelik bir tecrübeye dayanarak çok da zorlanmam, ekip de iyi, belediye de zaten tüm imkânlarını bizim için kullanıyor mu dediniz?
Tam olarak öyle. Ben şunu yapacağım dediğinizde önünüzde hiçbir engel yok. Çalışacağım, iş yapacağım dedikten sonra kapıların hepsi açık. O anlamda elbette ki işin sorumluluk kısmı büyük. Tamam, işin mutfağından geldim ama işin içine sorumluluk girince daha farklı bir durum söz konusu oluyor. Ama ne var, dediğiniz gibi 16 yıldır bu işin içindeyim. Bütün aşamalarından geçince bu işlerin nasıl olduğunu bildiğiz zaman daha rahat oluyorsunuz. Ekip de daha önceden çalış- tığım arkadaşlarımdan olunca tedirginlik yaşamadım açıkçası.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?
Basın gurubunda 4, Halkla ilişkiler gurubunda 4 kişi çalışıyor. Rahmi Emeç ve benle birlikte 10-11 kişilik bir ekibimiz var. Bir de grafik tasarım ekibimiz var. Bizde mesai mevhumu olmaz. Sabah 08.00, akşam 17.00 arası çalışan bir ekip değiliz. Ama bunu tabii ki seve seve yapıyoruz. Çünkü başkanla birlikte çalışmak gerçekten çok keyifli. Başkanın yaptığı projeler herkesi heyecanlandırıyor. Bu da tabii, yaptığımız işe daha sıkı sarılmamıza neden oluyor. Keyifle çalışıyoruz.  Tüm belediye kocaman bir aile. Biz de bu ailenin içinde olmaktan keyif alıyoruz. 
GAZETECİLİK DIŞARIDA NASILSA BELEDİYELERDE DE ÖYLE
Size göre belediye bünyesinde Basın Yayında çalışmakla özel bir kurumda Basın Yayında çalışmanın arasında ne gibi farklar var?
Öyle ki belediyeler, hep kafalarımızdaki 08.00-17.00 algısı dışında çalışan kurumlar. Yani, özel sektörle kamu kurumu arasında bir durum bu. Kanun ve yönetmeliklere bağlı kalmak zorundayız. Diğer taraftan da basın sektöründekilerin hızında çalışmak zorundayız. Özellikle Basın Yayın Halkla İlişkiler o şekilde çalışıyor. Belediyeler aktif olmak durumundalar. Çünkü 7/24 çalışan bir mekanizma. Basın yayın biriminde gazetecilik, dışarıda nasılsa belediyelerde de öyle. Öyle bir şey ki, temizlik işleri müdürlüğü 7/24 çalışır, gece çöp toplanır, çevre temizlik çalışmaları yapılır. Ama bunu vatandaşa anlatmazsanız, vatandaş bunu bilmezse, belediyenin hizmetinden faydalanamaz. Bizim görevimiz de bu; vatandaş haberdar olsun ki, belediyenin hizmetinden faydalansın. Bu anlamda bizim görevimiz, belediyenin yaptığı işi vatandaşa aktarabilmek. Bunu yapabildiğimiz ölçüde vatandaşın kafasındaki algıyı daha yukarı çekmiş oluruz. O anlamda işimiz aktif olmak durumda. Tek bir birim yok. Zabıta, Park Bahçeler, Fen işleri, sağlık işleri, kültürel ve sosyal faaliyetler gibi tüm birimlerin yaptıkları her işten haberimiz olmak zorunda. Dışarıda normal gazetecilik nasılsa bizde de o şekilde yürüyor. 

ZAMANLA BİR YARIŞ İÇERİSİNDEYİZ
Projeler dediniz, siz de örnek projeler sunuyor musunuz yoksa size gelen projeleri mi değerlendiriyorsunuz?
Bizim de Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü olarak yaptığımız en büyük işlerden birisi ‘Uluslararası Şiir Buluşması’. Mayıs ayında yapıyoruz. 7’incisi önümüzdeki Mayıs ayında olacak. Bunun dışında söyleşiler ve etkinlikler oluyor. Bu projeleri başkanımız Ahmet Ataç’a sunduğumuzda, “Tamam, yapalım bu işi” dediğinde, projelendirip hazırlıklarını yapıyoruz. Bu projeler sadece bizim müdürlüğümüzde değil, öncelikle bağlı olduğumuz başkan yardımcımızla ve diğer müdürlüklerde de değerlendiriliyor. Onaylanırsa hayata geçiriyoruz. Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü olarak, kendi işlerimizden ziyade diğer müdürlüklerle teması olan ve omuz omuza çalışan bir müdürlüğüz.  Kaç tane müdürlük varsa bütün müdürlüklerle illa ki bir dirsek teması olmak zorunda. Çünkü öyle bir şey ki, burası çok aktif; davetiyesi, SMS mesajları, gazete duyuruları, haberleri, fotoğraf, kamera çekimleri, grafik tasarım işleri bunlar olmadan hiçbir anlamı yok. Fen işleri asfalt döker, Halkla İlişkiler oradadır. Çocuk Senfoni Orkestrası konser yapar,  Halkla İlişkiler oradadır. Uluslararası Sanat Çalıştayı, Pişmiş Toprak Sempozyumu,… Afiş tasarımından davetiyesine, protokolüne, basın bültenine kadar; aktif, dinamik ve hizmet yelpazesi çok geniş bir birim.

Peki, hiç sıkıntı yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız ne tür sıkıntılar yaşanıyor?
Bizim zamana yetişmemiz gerekiyor. Zamanla bir yarış içerisindeyiz. Sıkıntı demeyelim, işin dinamik kısmı bu. Sıkıntı her iş yerinde her yerde mutlaka vardır ama bunları problem haline getirip işe yansıtacağımız bir durumumuz yok.

Az önce şiir buluşmaları dediniz ona da biraz değinelim; bu senenin konuk ülkeler belli oldu mu?
Bu sene yoğunlukla Almanya olacak. Almanya dışında Hırvatistan, Yunanistan, Fas, Venezuella, Kıbrıs, Irak ve Mali var. Almanya’da Treptow-Köpenick’le kardeş şehir bağlantımız olduğu için bu yıl Almanya’ya ağırlık verdik. Yaklaşık 4 tane Eskişehir’den, 16-17 Tane de ülke genelinden şair gelecek. Daha onlar gelmeden şiirlerini toparlayıp geldiklerinde Festival şiir kitapları çıkmış oluyor. 

Şiir festivaline ilgiler nasıl peki?
İlk yıllarda çok yoğun değildi ama her geçen yılda daha fazla kitleye ulaşıyoruz. Uluslararası anlamda da bir başarı yakaladık açıkçası. Şiir anlamında örnek gösterilen bir festivaliz. Bu bizi gururlandırıp mutlu ediyor.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178