banner179
25 Nisan 2017 Salı

banner173

BAKAN AVCI EL ATSIN

06 Mart 2017, 11:04
BAKAN AVCI EL ATSIN
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Prof. Dr. S. Sibel Sevim’le yaptığımız söyleşimize devam ediyoruz. Sadece Eskişehir’e değil, tüm Türkiye’ye örnek olabilecek bir projenin nasıl olup da bir harabeye dönüştüğünü, üstüne üstlük müze diye ayrılan kısmın nasıl olup da bir düğün salonuna çevrildiğini şaşırarak öğreniyoruz.

Prof. Dr. S. Sevim, seramik park gibi gelecek kuşaklara kalacak bir kültürel mirasın heba olmaması için bir çağrıda bulunuyor, “Projenin sonraki adımlarını sürdürülebilir kılmak açısından Seramik Park projesinin Eskişehir Valiliğine ya da Kültür Bakanlığımıza devredilmesinin projenin sürdürülebilirliği açısından önemli görüyorum. Bakanımız Nabi Avcı’nın da bize bu desteği vereceğine inanıyorum.. Nabi Bey’e şunu söylemek isterim, lütfen biz bu projeye devam edelim. Olabiliyorsa eğer biz burayı Kültür Bakanlığına aktaralım…”


PARKIN İÇİNDE ÜNİVERSİTE DE OLACAKTI
Ne gibi bir itici güç?
Biz akademisyeniz, sanatçıyız. Hep denir ya toplumda üniversiteler kendi içindedir yapar, toplumla paylaşmaz. Aslında bu böyle değil, Deniz Hanım. Bizlerle kontak kuracak olan kişiler, onlar. Ben şu an size her şeyi yapıyorum diyebilirim. Ama önemli olan bu değil. Artık internette, orada burada, bütün akademisyenlerin, herkesin ne yaptığı belli. Açar bakarsınız. Bu insan neler yapmış ona göre yolunuza onla devam edersiniz. İstediğiniz kadar söyleyin. Söz önemli değil, önemli olan kişilerin ne yaptığıdır. Aynen Burhan Bey bana bu desteği vereceğim dedikten sonra, bu destek bana ama bu destek bana değil, esasında yapılacak proje Eskişehir’in kalkınması konusunda çok önemli bir proje olduğunu anladığı için Eskişehir’e bir destekti.

Başkan onay verdikten sonra mı seçtiniz yeri ve neden bu yeri seçtiniz?
Evet… Barselona şehrinin kıyısında konumlanan Güell Park’tan çok etkilenmiş olmalıyım ki bölgeyi dolaşarak tıpkı Güell Park gibi şehri tepeden gören şu anki Seramik Park’ın yerini bularak projenin burada gerçekleşmesine karar verdim. Bakın siz bile henüz gidip görememişsiniz, şu anda ne kadar büyük bir hata yaptığımı anlıyorum. Sizi tenzih ediyorum. Sizin kabahatiniz değil bu, oraya dikkat çekmeyenlerin kabahati…

İLK ETAP 8 AYDA TAMAMLANDI
Projeyi mayıs ayında mı hayata geçirdiniz?
Mayıs ayında görüşmelere başladık. Oturup ekibimi oluşturdum. 11 tane mezun öğrencim, Yrd. Doç. Elif Ağatekin ve Yrd. Doç. Duygu Kahraman koordinatör yardımcım ve alan sorumlusu mezun öğrencim Fatma Somer ile birlikte yazılan bir sürü detay, gece gündüz çizim yapıldı derken Temmuz’un sonunda kazmayı vurduk. Temmuz ama mart geliyor. İlk etapta 18 bin metrekarelik bir alan. Tabii ki bir taraftan yoğun bir çalışma, bir taraftan inşaat derken 8 ayda biz projenin ilk etabını tamamladık.


Sözlerinizden yola çıkarak birkaç etaptan oluştuğunu anlıyorum projenin?
Evet, seçimler döneminde ilk etap proje tamamlandı. İkinci etapta, oraya yurtdışından misafirler, sanatçılar, akademisyenler gelecek, heykeller yapılacak, müzenin içerisine çeşitli kurslar düşünüyorum ki o yörenin kalkınmasında çok ciddi katkıda bulunacak, çevredeki bayanlar, engelliler, çocuklar dâhil olacak o projenin içerisine, artı orada çok iyi bir kafeterya planladım. Kafeterya öyle bir hale gelecek ki, oradaki heykellerin pastalarını yapacak mutfak ustaları gelecek, artı diğer önemli olan unsur Eskişehir’deki hediyelik eşya sorununa çözüm olacak tasarımları ve uygulamaları kurulan müze binasının atölyesinde üretim yapılacak ikinci etapta yapılması planlanan işler vardı. Üçüncü etabında planladığım, oraya bir lisansüstü üniversitesi kurmaktı. Çünkü bizim toplumumuzda insanlar emekliye ayrıldıktan sonra nasıl hayatına devam edeceğini bilmiyor. Genellikle sorunlu günler geçiriyor. Öyle bir şey yapayım ki, bir lisans diploması olmak koşuluyla sanata ilgi duyan her kesimden kişilerin gelip lisansüstü sanat programlarına devam edeceği özel bir üniversite kurmaktı. Burası sadece sanat alanında lisansüstü üniversitesi değil, bunun yanında konaklamanın da yapılabileceği geniş çaplı donanımlı mekânlar oluşturmaktı. Örneğin orta çağ sanatı mı işleniyor öğrenciler, atlayıp İtalya’ya gidecek, Anadolu Medeniyetleri’ni mi işliyor, Ankara’ya Anadolu Medeniyetleri Müzesine gidilecek gibi aynı zamanda kültürel aktivitelerin olacağı sanat programlarının yer alacağı Lisansüstü üniversite kurmaktı.

BELEDİYEDE MUHATAP BULUNMUYOR
Ne tür bir cevap geldi size peki?
Ben cevabı beklerken, işten çıkarılmalar devam etti hep. İnsanlar gelip görmek istediler parkı. Bir cevap bekliyorum kaldığımız yerden devam edelim diye. Biliyorum ki bütçenin tamamı bitmedi. Artı ikinci etap için bütçeye de ihtiyaç yok aslında. O noktaya gelmiş bir projede ben kimin kapısını çalmış olsam projeye sponsor olur. Zaten kendi kendini devam ettirecek bir sürece gelmişti. Bir gün oturuyorum, Odunpazarı Belediyesi’nden aradılar görüşmek için. Ekibimi topladım, bir yetkili geldi. Gencecik bir çocuk, “Hocam sizinle artık devam edemeyeceğiz” dedi. Ne bir başkan, ne bir başkan yardımcısı, ne o, ne bu. Bu her şeyden önce bir nezaket kuralıdır. “Emekleriniz için teşekkür ederim” dedi gitti. Tabi ki çok üzüldüm ve kırıldım.

Neden devam etmeme kararı aldıklarını söylediler mi?
Hayır, hiçbir neden yok. Sorun bütçe değil. El verselerdi dünyayı ben oraya getirirdim. Çünkü dünyada haber ağım çok kuvvetli, Küba’sından, Brezilya’sına, Arjantin’ine… Önümüzdeki hafta Avustralya’ya gidiyorum ve Avustralya’nın en büyük üniversitesi olan TAFE üniversitesinde bu projeyi anlatacağım ve çeşitli workshoplar yapacağım. Almanya Oldenburg Belediyesi 2015 yılında bu projeden dolayı bana ödül vererek çok önemli seramik fuarlardan biri olan Oldenburg fuarında onur konuğuydum ve ekibimle beraber davet edildik. Bana orada “ Projeye ne zaman devam edeceksin? Biz gelip bütün sanatçılar destek vermek istiyoruz” dediler. Belediyeden tek bir muhatap dahi bulamadım.

Açılışta dönemin Belediye Başkanı dışında kimler vardı?
Açılışı Sayın Bakanımız Nabi Avcı yapmıştı. Milletvekilleri, Valimiz ve şehir protokolü açılıştaydı.
Üniversite yönetimi bu mevzulara nasıl baktı?
Rektörümüzle parkı gezdik. Rektörümüz Odunpazarı Belediyesi’ne Seramik Parkın üniversitemize devri ile ilgili girişimde bulunduğuysa da girişimin olumlu sonuçlanmadığını biliyorum. Şimdi ne yazık ki, durumun içler acısı bir hal aldığını duyuyorum düğünlere kiraya verilir diye yazmışlar.

Tam da oraya gelecektim şimdi…
Gelinen nokta çok acı. Bu nedir yani? Ben açıklayacak hiçbir şey bulamıyorum. Ne yapmaya çalışılıyor? Bir sanat eserini karalamak mı? Üstüne çıkmak mı? Ya da ego tatmini mi anlayamıyorum. Bir insanın böyle yapabilmesi için ülkesini ve şehrini sevmiyor olması lazım. Aksi takdirde böyle yapılmazdı. “Düğünlere kiraya verilir” gibi yazıların yer aldığını duyuyorum, oraya gitmeye gönlüm el vermiyor, desenleri oluşturan parçaların tek tek yerlerinden söküldüğünü, insanların o parçaları aldığını, heykellere zarar verildiğini duyuyorum. Tabii ki muhafaza edilip korunmazsa bunlar yaşanacaktır. Biz yaşanabilecek bu durumların bütün önlemlerini almıştık. İstediğiniz kadar bu tarz davranışlarda bulunun dünya öyle demiyor. Ben şimdiye kadar hiçbir şey demedim. Sustum. Bu konudaki zarafetimi koruyayım istedim ama bir şekilde durum sizler tarafından fark ediliyor.

Belediye Başkanından ne beklerdiniz peki?
Ben maddi anlamda hiçbir destek beklemiyorum. Hocam buyurun devam edelim demesini beklerdim. Bu kadar. Genç bir görevliyi gönderip “Hadi bitti, biz sizinle çalışmak istemiyoruz” demenin gerekçesi ne? Böyle projelerin devam etmemesi için en büyük gerekçe maddi gerekçedir. Ama böyle bir şey de yok. Benim şahsıma hiçbir beklentim yok. Ben bunu ülkeye ve şehre karşı yapılan büyük bir hata olarak düşünüyorum.

BAKANIMIZ NABİ AVCI BU İŞE EL ATSIN
Diyelim ki yönetim değişti. Yönetim değiştiği zaman belediye ile tekrar Seramik Park için bir görüşme yapmayı düşünüyor musunuz?
Tabii ki, bakın, bir defa başlanmış ama devam etmemiş bir proje var. Birinci etabı daha emekleme devresi, yürüme ve koşma devresi olacaktı. Elbette ki istiyorum. Eskişehir’ de kaldığım sürece elbette ben bunu yapmak istiyorum. Devam etmek istemesem hala dünyada neden bu projeyi anlatmaya çalışayım. Bana yurt dışında bu çalışmam için, “Ne oldu?” dediklerinde, “Belediye gereken önemi göstermiyor, parti değişti, böyle oldu” deyince anlamıyorlar bile.

Yetkililerden özellikle seslenmek istedikleriniz var mı?
Seramik Park projesinin ilk etabının açılışı Sayın Bakanımız Nabi Avcı tarafından yapıldı. Bugünkü gelinen noktada, projenin sürdürülebilir olması yerel yönetim olan belediyelerle mümkün görülmemekte. Seramik Park’ın şehrimize ve gelecek nesillere aktarılacak önemli bir kültürel miras olduğu düşünülürse bu mirasa ve esere sahip çıkmak, projenin sonraki adımlarını sürdürülebilir kılmak açısından Seramik Park projesinin Eskişehir Valiliğine ya da Kültür Bakanlığımıza devredilmesinin projenin sürdürülebilirliği açısından önemli görüyorum. Bakanımız Nabi Avcı’nın da bize bu desteği vereceğine inanıyorum. Çünkü son derece nazik ve ufku açık birisi. Seramik Park kültürel açıdan köprü gibi. Turizm boyutu da var. Nabi Bey’e şunu söylemek isterim, lütfen biz bu projeye devam edelim. Olabiliyorsa eğer biz burayı Kültür Bakanlığına aktaralım…

>>PARKTI HARABEYE DÖNDÜ


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178