banner179
29 Nisan 2017 Cumartesi

banner173

Bakanlar, AK Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayları mı olacak?

30 Nisan 2012, 15:41
Bakanlar, AK Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayları mı olacak?
AK Parti’nin Tüzüğü’nde 3 Ekim 2003 tarihinde yapılan bir değişiklikle parti adayı olarak seçilmiş olanların yeniden adaylığı düzenlendi. Yeni düzenlemeyle AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekillerinin en fazla üç dönem üst üste aday olabilecekleri kuralı getirildi.
Geçtiğimiz aylarda bazı AK Partili bakan ve milletvekillerinin, AK Parti Tüzüğü’ndeki bu maddeyi değiştirmek maksadıyla Başbakan Erdoğan’a gittikleri ileri sürüldü. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın bu talebe tepkisi sert oldu: “Biz kendi koyduğumuz kuralları kendimiz delmeye kalkarsak kimseyi kendimize inandıramayız.”
AK Parti’de bakanlık koltuklarında oturan isimlerin büyük bölümü dahil 73 kişi, bir dönem ara vermeden, bir daha aday olamayacaklar.
Pekiyi bir bölümü bakanlık koltuğunda oturan ve oturdukları koltuklarda önemli başarılara imza atan bu kişiler, aday olamayacakları bu sürede ne yapacaklar?
ALİ BABACAN ANKARA, EGEMEN BAĞIŞ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR ADAYI?!
Bugünlerde kulağıma gelen ilginç bir iddia var; olabileceğine ihtimal verdiğim ve bu yönde yorumlanabilecek bir iki olaya şahit olduğum için sizlere aktarma gereği de duydum.
Bakanlık koltuğuna oturmuş veya oturmamış, 3 dönemdir AK Parti milletvekili olarak görev yapıp vatandaşın teveccühünü kazanmış, görevlerinde başarılı olmuş önde gelen isimlerin büyükşehir belediye başkan adayı gösterilmeleri gündemdeymiş.
Örneğin bir Ali Babacan Ankara, bir Egemen Bağış İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı için zihinlerden geçen isimlermiş. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesi kimseye sürpriz gelmemeliymiş. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklandığında kimse şaşırmamalıymış. Aynı şekilde Kürşat Tüzmen’in Mersin’den, Suat Kılıç’ın Samsun’dan, Faruk Çelik’in Şanlıurfa’dan büyükşehir belediye başkan adayı yapılmaları kimseyi şaşırtmamalıymış.
Şu an 16 büyükşehir belediyesi var, Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon’un da büyükşehir belediye yapılması için çalışmalar sürüyor. Böylece büyükşehir belediyesi sayısı 27’ye ulaşacak. AK Parti, gelecek dönemdeki yerel seçimlerde tarihinin en büyük başarısını elde etmek için, AK Parti’de vekillik ve bakanlık yaparken önemli başarılara imza atmış ve halkın sevgisini kazanmış olan adaylarla büyükşehirlerde tulum çıkarmak arzusundaymış.
Tabii bu arada, milletvekilleri için geçerli olan 3 dönemden fazla üst üste aday gösterilememe belediye başkanları için de geçerli. Böyle bir durumda, 3 dönem üst üste belediye başkan adayı gösterilmiş olanların da milletvekili adayı yapılmaları söz konusu olabilir.
DOĞRUYSA, ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR ADAYI KİM OLUR?
Ancak kulağımıza gelen bu tasarrufun gerçekleştirilebilmesi için AK Parti Tüzüğü’nde küçük çaplı bir değişiklik yapılması gerektiği ortaya çıkıyor. Zira, 3 dönem üst üste AK Parti’den aday gösterilenlerin 4. kez aday gösterilebilmeleri mevcut durumda mümkün gözükmüyor. Daha önce 3 dönem milletvekili adayı gösterilen bir kişi belediye başkan adayı gösterildiği zaman, alanı değişse de 4. kez aday gösterilmiş oluyor. İşte bu yüzden, gerçekten AK Parti yönetiminin, ülkeye bugüne kadar milletvekili ve bakan olarak hizmet etmişlerin büyükşehir belediye başkan adayı yapılmaları yönünde bir düşüncesi varsa, sonbaharda yapılması düşünülen AK Parti Kongresi’nde tüzükte bu yönde bir değişiklik yapılması ve 3 dönem belediye başkanlığı yapmış olanların milletvekili, 3 dönem milletvekilliği yapmış olanların da belediye başkan adayı olabilmelerinin yolunun açılması gerekiyor.
Eğer bu iddia doğruysa, merak ediyorum, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı hangi bakan olur gelecek seçimlerde. Var mı bir tahmininiz?

***

Şehir mi yoksa büyük köy mü?
Çok değil, 2009 yerel seçimlerinden sadece birkaç ay önce Eskişehir’e gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz oldukça ilginç bir tespitini paylaşmıştı deneyimlerini dinlemeye gelenlerle: “Biz aslında şehir diyoruz ama bizim şehirlerimiz ne yazık ki henüz büyük köy konumundalar. Bizler de o köyleri şehre dönüştürmeye çalışıyoruz.”
Şehirlerimizin büyük bölümünün hem görüntü olarak hem de yaşam kalitesi bakımından büyük bir köyden farklı olmadığına ben de inanıyorum. Hele hele Eskişehir’in en mutena semtlerindeki villavari evlerinin bahçesinde tavuk besleyenleri gördükçe!
Önümüzdeki günlerde bu köşede Eskişehir’imizin diğer yüzünü ortaya koyacağız. Zira bir yerleşim biriminin adını ‘şehir’ olarak değiştirdiğiniz ya da tanımladığınız zaman orası ‘şehir’ olmuyor. Eskişehir, bir Avrupa şehri mi yoksa büyük bir Anadolu köyü mü?
Gelin, biz bu konuda görüşlerimizi dile getirmeye başlarken sizler de fikirlerinizi, düşüncelerinizi bize yazın; biz de sizin görüşlerinizi bu köşeden Eskişehir kamuoyu ile paylaşalım.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178