banner179
30 Nisan 2017 Pazar

banner173

Bitişik nizam kentsel dönüşüm istemiyorum!

07 Aralık 2012, 10:10
Bitişik nizam kentsel dönüşüm istemiyorum!
“Kentsel Dönüşüm” son zamanların en önemli tartışma başlıklarından biri haline geldi. Aslında bu tabire yabancı değiliz. 17 Haziran 2010’da, 5998 Sayılı Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile belediyelere, belediye meclisi kararı ile konut, sanayi, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti ve rekreasyon, her türlü sosyal donatı alanları oluşturma, şehrin eskiyen kısımlarını yeniden inşa ve restore etme, kentin tarihi ve kültürel dokusunu koruma veya depreme karşı tedbirler alma amacı ile kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulama hakkı verilmişti. Eskişehir gibi büyükşehirlerde bu konuda büyükşehir belediyeleri yetkili kılınmıştı.

Büyükşehir belediyesi izin verdiği takdirde ilçe belediyeleri de “kentsel dönüşüm ve gelişim” projesi yapabilecekti. Ancak bu kanun kapsamında proje uygulanacak alanlarda bulunan yapıların boşaltılması, yıkımı ve kamulaştırılmasında o alanların malikleri ile anlaşma yolu esas alınmıştı.

Eskişehir’de bu kapsamda “kentsel dönüşüm ve gelişim alanları” belirlendi. Ancak belirlenen alanlardaki vatandaşlarla uzlaşma sağlanamadı. Bu nedenle de ilan edilen alanlar hakkında davalar açıldı. Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarla anlaşma konusunda iyi bir sınav veremeyince belirlenen alanlarda dönüşüm ve gelişimi projelerinin uygulanmasına doğal olarak başlanılamadı.

YENİ KANUN RİSKLİ ALAN VE YAPILARI HEDEF ALIYOR
Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremden sonraki 6 ay içinde yeni bir kanun tasarısı üzerinde çalışıldı ve sonunda o tasarı 16 Mayıs 2012’de “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ismiyle (6306 Sayılı Kanun) yasalaştırıldı. Bu kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı, güvenli yaşama çevreleri teşkil edilmek üzere iyileştirilme, tasfiye ve yenilenmelerinin esas ve usullerini belirlemekti. Kanunun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan uygulama yönetmeliği de 4 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kanun ile “riskli alan” ve “riskli yapı” kavramları gündemimize girdi. Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan; Bakanlık ya da idare (belediye mücavir alanı içinde belediyeler, bu alanlar dışında il özel idareleri, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, Bakanlığın yönlendirmesi durumunda büyükşehir sınırları içerisindeki ilçe belediyeleri ve TOKİ) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teklifi ile Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan alanlar “riskli alan” olarak tanımlanıyor.

“Riskli yapı” tabiri ile de yukarıda tanımını yapmaya çalıştığımız riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmi ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapılar işaret ediliyor.

Bu tanımlar hayli önemli. Zira bu tanımlar, 6306 Sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşümün nerelerde uygulanıp nerelerde uygulanamayacağını belirliyor.
Burada bir şeyin altını özellikle çizmek gerektiğine inanıyorum. Zira 5598 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında da 6306 Sayılı Kanun kapsamında da kentsel dönüşüm uygulamaları yapmak mümkün. Ancak birincisi afet bakımından riskli alan ve yapılar dışında da uygulanabiliyor ve uygulanacak alanlardaki maliklerle anlaşmayı gerektiriyor. İkincisinin uygulama alanları ise riskli alan ve yapılar ile sınırlı, ayrıca maliklerle anlaşma sağlanamasa da afet riski taşıyan yerlerdeki yapılar itirazlara rağmen yıkılacak.

Eskişehir’de kentsel dönüşüme nereden başlanacağı tartışmaları aldı başını gidiyor. Ancak hangi kentsel dönüşümün hangi kanun kapsamında hayata geçirilmeye çalışıldığı unutuluyor. 6306 Sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için ilk önce şehrin hangi bölgelerinin ve şehirdeki hangi yapıların risk taşıdığının ve yıkım yapıldıktan sonra inşaatların yapılacağı rezerv alanlarının net olarak belirlenmesi gerekiyor, tabii tüm bu alanlarda uygulanacak projelerin Bakanlık tarafından onaylanması da.

BİTİŞİK NİZAMDAN KURTULMA FIRSATINI KAÇIRMAYALIM
6306 Sayılı Kanun baz alınarak uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılacak riskli yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren konut veya işyerlerinin teslim tarihine kadar, mümkün olursa geçici konut veya işyeri sağlanacak, mümkün olmaması halinde ise aylık kira bedeli yardımı yapılacak.

“Kentsel dönüşümde Eskişehir geç kaldı” yönünde şikâyetçi olanlar var. Ancak EGSİAD tarafından geçen hafta içinde bu konuya ilişkin olarak düzenlenen programda konuşan uzmanlara göre bu bir şans. Zira en başta bu konuda çok iyi bir planlama yapılmaz, neyin ne şekilde yapılacağına ve işe nereden başlanılacağına doğru karar verilemez ise dönüşüm Eskişehir’i daha yaşanmaz da yapabilir.

Şahsen ben bitişik nizam yapılardan bu şehrin kurtulması gerektiğine inanıyorum. İster 6306 ister 5998 sayılı kanunlar kapsamında yapılsın, her türlü dönüşüm projesinde binalar arasında yeterli uzaklığın bırakılması, yeşil alanlara, park alanlarına, otoparklara, çocuklar için oyun bahçelerine ve sosyal donatılara dünya standartlarında yer verilmesinin, yapılan işin sonunda tüm tarafların memnun olması adına büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

Gerekirse binaların yüksekliği artsın ama binalar birbirlerinin gölgesinde kalmasın lütfen!

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178