banner179
22 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

BÜYÜKERŞEN YEŞİLTEPE'YE GİREMEZ!

17 Ocak 2016, 13:03
BÜYÜKERŞEN YEŞİLTEPE'YE GİREMEZ!
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Meryem Açıkgöz: ‘Eğer üç yıl içinde kesinlikle altını çiziyorum; Büyükşehir Belediye Başkanım bizimle görüşmezse, bizi davet etmezse, Allah şahit, vatandaş şahit, köprüye kocaman bir pankart açtıracağım, “Büyükerşen bu mahalleye giremez” diye’...

Geçtiğimiz haftalarda sesimizi kimse duymuyor diye, birçok yerel gazetede hatta bizim gazetede de haberleri çıktı Yeşiltepe mahallesi muhtarı Meryem Açıkgöz’ün. Bir muhtarın özellikle de kadın bir muhtarın bu denli çaresizce bir şeyler anlatmaya çalışması ama anlaşılamaması üzücü bir durum. Söyleşimizi gerçekleştirmeden önce bayan olmasından ötürü mü, mahallesini seven bir anne olmasından ötürü mü, yoksa kendine bir çıkar sağlamak için mi bu kadar göz önünde olmak için uğraşıyor diye düşünmüştüm. Ama gördüm ki işin aslı mahallesini bir anne edasıyla korumak, geliştirmek, daha iyi hizmet vermek için çabalayan bir yüreğin çığlıklarıymış bunlar.

ŞIH UÇMUYOR MÜRİTLER UÇUYOR
Gördüğüm kadarıyla kalabalık bir ekiple çalışıyorsunuz. Ne kadar oldu göreve başlayalı?
Biz ekip olarak Yeşiltepe’nin sıkıntılarını birlikte paylaşalım istedik. Çok değil, bir buçuk sene oldu biz buraya geleli. Şıh uçmuyor, müritler uçuruyor. Hani buradakileri okyanusta damla tanesi, bizi Yeşiltepe seçti.

Muhtarlık hizmetinde siyaset yapmak şart mı?

Ne arkadaşlarım ne ben hiçbir şekilde siyaset yapmadık. Her birinin gönlünde mutlaka bir şeyler yatıyordur ama biz bir araya geldiğimizde bir karar aldık; siyaset yapmayacağız. Bizim siyasetimiz sadece Yeşiltepe. Dolayısıyla iyi bir Atatürk’çüyüm ama CHP’li değilim. Arkadaşlarım tam destek verdi. İyi bir milliyetçiyim ama MHP’li değilim. Elhamdülillah Müslümanım ama AK Partili değilim. Koyu bir Ataç’çıyım. Yani bunun altını çizmeden geçemeyeceğim.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı bu kadar çok sevmenizin bir nedeni var mı?

Seçildiğimizden bu güne kadar olan dönemde, Tepebaşı Belediyesinden asla hayır cevabı duymadık biz. İktidar partisi ve Büyükşehir’le çok iyi anlaşamadığını bildiğimden bizim de sorunlarımızı anında çözemediğini biliyorum. Ama bunun faturasını da Ataç’a asla kesmem. Onun da önü kapalı. Ben onun şu cümlesini çok sevdim; “ Siyaset benim işim. Herkes işini yapsın” dedi. Ve hiçbir şekilde ne AK Partili, ne CHP’li ne de MHP’li ayrımı yapmaksızın hizmetlerini hiç mahallemden esirgemedi.

BURASI NE RANT KAPISI NE YAT KAPISI

Seçilmeden önce hedefleriniz var mıydı? Bunların ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
Ben aday olduğumda bir televizyon programına katıldım. Orada şu sözü verdim; üç tane hedefim var Yeşiltepe için, ilk beş yılda. Bunun ikisini yerine getiremezsem, üçüncü yıl muhtarlığı bırakacağım dedim. Burası ne rant kapısı ne yat kapısı. Burası hizmet kapısı. İkisini hatta üçünü yaptık diyeyim.

Nedir bunlar?

Bunlardan biri Anadolu Üniversitesi’nin duvarları. Bundan önceki adaylığımda da ben dile getirmiştim. Orası utanç duvarı. Taş yığınıydı. Onların şekillendirilmesini talep etmiştik. O dönemde de gündemimdeydi. Kazanamadık. Yine bize nasip oldu. Evet, onun çehresi çok güzel oldu. Değiştirdik. Sebep olan, vesile olan herkimse yüreklerine sağlık bizi mahcup etmediler.
İkincisi, bir Yeşiltepe Kulübü istedim. Arkadaşlarım bu konuda tam destek çıktılar. Daha hiçbir mahallede kulübün ne yeri , ne arabası var. Benim arkadaşlarım ellerini taşın altına koydular. Bir kulüp binası bulduk. Bu anlamda Tepebaşı Belediyesi’nin tam desteği var. Atlamamak gerek. Bütün soyunma dolaplarını Tepebaşı belediyesi yaptı. Şu an 60 kadar çocuğumuz var. Biz çocukları parklardan, esrardan, eroinden, bonzaiden çıkartıp toplumda yerlerini alsınlar istedik. Öncü olmak istedik. Her bir arkadaşım yüreğini koydu.
Bir üçüncü sözüm de kat attırımıydı. En son Tepebaşı Meclisi’ne 1988 yılında taşınmış Yeşiltepe’nin durumu. Üzerinden tam yarım asır geçmiş. Şunu anladım; ağlamayan çocuğa meme vermezlermiş. Defalarca bunu gerek iktidar partisinin meclis üyelerine, gerek CHP’li meclis üyelerine gündeme getirdik.
Ortak karar aldılar. Tepebaşı Belediyesi’nde Ahmet Ataç’ın desteği ile bir tek ret oyu olmadan onay aldık. Yeşiltepe’nin imarı Tepebaşı’nda şartları olgunlaştırarak açılacağını beyan ettiler. Sakintepe’nin bir kısmı Yeşiltepe’ye aktarılacak. Bunun çalışmalarına başlandı. Bu anlamda hem AK Parti meclis üyelerine, hem CHP meclis üyelerine, her şeyden önce Ahmet Ataç’a sonsuz şükran borçluyum. Bu Büyükşehir’e gidecek. Ama orada ne olur bilmiyorum. Bu saatten sonra ret çıkabileceğini düşünmüyorum çünkü Yeşiltepe’nin buna ihtiyacı var.

BÜYÜKERŞEN’İ  BÜYÜKERŞEN YAPAN YEŞİLTEPE’DİR
 “Nereden tutacağımızı şaşırdık. Burada oturmak beni rahatsız ediyor. Bu koltuk bana batıyor. Tepebaşı Belediyesinin ben nasıl hakkını yiyeyim. Üç günde çözülecek iş değil. Sıkıntılı bir dönemdeyiz. Ahmet Ataç, bu kadar benim yanımdayken bu halkın yanındayken, bu ihtiyaçlara benden çok koşarken büyükşehir niye karşımda ben onu anlamadım. Büyükşehirden bir Allah’ın kulu açsın, arasın, ne sıkıntın var desin. Beni azarla- yabilir. Bana bağırabilir, bu hakka sahip ama sıkıntın ne desin. Bizi kale alsın. Yeşiltepe var. Şunu hiçbir zaman Büyük-
şehir Belediye Başkanı unutmasın; bugün o Büyükşehir Belediye Başkanıysa Yeşiltepe’ye vefa borçludur. Yeşiltepe ona değil. Büyükerşen’i Büyükerşen yapan Yeşiltepe’dir. Geriye dönsün bir baksın son dönem bizden sola bir oy çıkmamıştır. Çünkü halkımı yok saydı. Ben bir yerden tutayım. Hiçbir şey yapmamak benim canımı yakıyor. Kesinlikle Büyükşehir Belediye Başkanı’mın bu uykudan uyanması gerekiyor. Uyuyor. O sanırım bunu anladığı gün görüşeceğiz.” 
BEN İNSANCA YAŞAMAK  İSTİYORUM
 “Köprübaşı’nın Porsuk Çayı adam gibi Porsuk oldu. Ben insanca yaşamak istiyorum gidin bakın orası çöp yığını. Yazın hastalık kapıda. Benim kanalımın Köprübaşı’ndaki gibi olması gerekiyor. Dere mere değil, kanal kocaman bir su kanalı. Devlet Su İşlerine diyorum Sulama Birliği, Sulama Birliğine gidiyorum Devlet Su İşleri. Benim daha denizi görmemiş çocuklarım var. Ben orada gondollar yüzsün istiyorum. Biz hizmet istiyoruz. Çalışanın yanındalar çalışanı onure etmeyi bilir benim halkım. Siyasetçiye hak ettiği değeri verir. Ne zaman? Aldığı zaman, aldığı kadar. Yok, öyle bir dünya Büyükerşen gelecek Yeşiltepe halkından özür dileyecek. Gelecek bu insaların ihtiyaçlarını soracak. Kul hakkıdır, öbür dünyada nasıl hesap verecek? Benim gönlümü sadece bir şekilde alacak, hiçbir sorun çıkmadan kat artırımı izni verecek gider o zaman herkesin gözleri önünde özür dilerim. Çok güzel bir mahallem var. Ve ben onların yanında işlerimi yapamadığım için huzursuzluk duyuyorum. Hatam vardır mutlaka, eksiğim vardır. Ama çok bir şey istemiyorum ki insanca yaşamak istiyorum. Kanalımın temizlenmesi- ni istiyorum bunu başaramayacaklarsa üzerinin kapanmasını istiyorum. Ya adam gibi kanalı düzenleyecekler restore edecekler ya da üzerini kapayacaklar zaten pazar arazim yok oraya yaparım.”
NE DÜNYA’NIN BELEDİYE BAŞKANI, NE ESKİŞEHİR’İN BELEDİYE BAŞKANI
Yeterli destek aldığınızı düşünüyor musunuz?
Yeşiltepe’nin alt yapısı kesinlikle yok. Bir yer tıkandığında gece 11.00’e kadar arıyorum ama gelmiyorlar. Büyükşehirin desteği yok bunu biliyorum. Benim sıkıntım; Büyükşehir Belediye Başkanım benim amirimdir. Ama eşit kaliteli hizmet istiyorum. Ayrımcılık olduğunu biliyorum bilmemek mümkün değil. Şehirciliğini herkes çok takdir ediyor, yılın belediye başkanı seçildi, Avrupa’da herkes tanıyor. Çok üzgünüm beni bağışlasın ama şehirci mi? Hayır.

Neden şehirci olmadığını düşünüyorsunuz?

Şimdi şimdi bu işin gerçeğini öğreniyorum. Benim Büyükşehir Belediye Başkanım; Yeşiltepe, Şirintepe, Sütlüce, Esentepe, Sakintepe, Zincirlikuyu, buraları unuttu. Sadece içleri makyajladı. Dışarıdan gelen turistleri lütfen benim mahalleme getirsinler bakın bir daha geliyorlar mı? Ben adil destek istiyorum. Hiç partisine bakmazsızın, Büyükşehir Belediye Başkanım kimse benim amirimdir. İlk altı ay boyunca haftada üç gün randevu için Başkanımı aradım. Rutin. Bir buçuk senede girmediğimiz hiçbir makam kalmadı ama bir tek Büyükşehir Belediyesinin kapısından içeri giremedik. Randevu alamadık. Ne Dünya’nın Belediye Başkanı, ne Eskişehir’in Belediye Başkanı. Benim Belediye Başkanım. Ben seçtim onu oraya. Bana randevu vermedi ona sözüm yok. Basın yoluyla haber yolladım, şunu çok isterdim. Hem iktidardan hem devlet su işlerinden hem köy hizmetlerinden hem büyükşehir belediyesinden; derdin ne diyip de biride telefon açıp sıkıntın ne demedi bana.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Ak 1 yıl önce yorumlandı

   muhtar hnm secim öncesi bunar diger partili adaylar söylüyor ama kimse inanmiyor yine b.ersen kazaniyor.secim sonrasi yine ayni konular gündeme geliyor. gorusemiyoruz mahallemize gelmiyor falan filan sizin söylediklerinizfesöylediklerinizde havada kalacak

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186