banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

CHP aslına döner mi?

12 Ocak 2017, 08:21
CHP aslına döner mi?
Askerler 12 Eylül 1980’de darbe yapmayı planlarken, Türkiye’de askeri bir darbenin geldiğini görenlerde AP ve CHP koalisyon hükümeti kurulması için çaba gösterdi. Ancak, iki partinin lideri de darbenin geleceğini göremedikleri için koalisyon hükümetine yanaşmadılar. Ümit Kocasakal ile yediğimiz akşam yemeğin de CHP’nin eski günlerini düşündüm. Acaba, Ümit Hoca CHP’de genel başkan olabir miydi?
12 Eylül 1980 sürecine doğru hızla giden Türkiye’de aslında CHP’de ayrışmaya doğru gidiyordu. 12 Eylül darbesi olmasa Ecevit ve yakın çevresi CHP’den ayrılacaktı. 12 Eylül bu süreci uzattı. Askeri darbeden az sonrada Ecevit CHP genel başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.
12 Eylül’ü yapan darbeciler Türkiye’yi kendi kafalarına göre şekillendirdiklerini düşünerek, tekrar demokrasiye geçildiğini ilan ettiklerinde, darbecilerin iktidara getirmek istedikleri partinin yanısıra Halkçı Parti ve Anap vardı. CHP’nin devamı niteliğindeki Sodep ile Adalet Partisinin devamı niteliğindeki Doğru Yol Partisine seçime katılma izni verilmedi.
Sonuçta, o günlerde geçti. 1980 darbesi öncesi partisi ile yolunu ayırmak isteyen Ecevit Demokratik Sol Partiyi kurdu. Bugünlere geldik. CHP’de Baykal’ın bir huruç harekâtı ile partinin başından uzaklaştırılmasından sonra, göreve gelen klik partide tabanın özlemini seçim sandıklarına yansıtamadı. Parti yüzde 20 bandına oturdu.

KOCASAKAL YOLLARA DÜŞTÜ
İstanbul Barosu'nun üç dönem başkanlığını yapan Doç.Dr. Ümit Kocasakal bir yıl önce CHP’ye üye oldu. Baro başkanlığı görevini de bıraktı. Partinin tabanı ile bütünleşmeye çalışıyor. Kocasakal, Anadoludaki 10. konferansını Eskişehir’de verdi. Konu başkanlık seçimiydi. Ama, aslında bu tabanla buluşmaktı. Anadolu’nun nabzını tutmaktı. Kocasakal, Eskişehir buluşmasında büyük ilgi gördü. Partinin bir seçilmişinin dışında ve yöneticileri toplantıya katılmadılar. Bilinen CHP’liler de toplantıda yoktu. Ancak, konferans verilen salon doluydu. Demek ki, Kocasakal’ın halk içinde bir karşılığı var. Televizyon ekranlarında gördükleri Kocasakal’ı Eskişehirliler dinlemeye geldi. Seçilmişler de sadece işlerin çokluğunu belirten mesajlar gönderdi. Oysa ki, CHP’nin il başkanı ve yöneticileri toplantıya gelebilirdi. Sonuçta, karşılarındaki kişi CHP’nin sıradan bir üyesiydi.
Kocasakal, toplantıdan sonra bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. Yemekte sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin sorularına cevap verdi. CHP genel başkanlığını düşündüğünü her gün kendisini en az 30 CHP delegesinin aradığını söyledi. Türkiye’nin her tarafına çağrılıyormuş. Kocasakal, CHP genel başkanı olduğunda CHP’nin sol ve sosyal demokrat sözcükleri kullanmayacağını belirterek,” Atatürk CHP’yi kurduğunda dünyada sol ve sosyal demokrat partiler vardı. Ancak o düşüncelerini ve yolunu altıok ilkesinde belirttiği gibi çizdi. Partinin antiemperyalist olmasına dikkat etti. Cumhuriyetin kuruluş yılları dünyanın buhran yıllarıydı. Ancak ona rağmen yılda yüzde 13’ler sveiyesinde büyüme gerçekleştirildi” dedi.
Eskişehir’de yoğun ilgi gören Kocasakal’ın, CHP’yi aslına döndürmek için yollara düştüğü görülüyor. Sonuç nasıl olacak? Kahin olmadığımıza göre gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

CEP TELEFONU VAR
Yusuf Selek, Tepebaşı Belediyesinin veteriner işleri müdürü. Aşağısöğüt önü mevkiinde bulunan Doğal Yaşam Merkezi önemli zamanı alıyor. Diğer işleri de var. Tüm günü dolu geçiyor. Birde şimdi, hırsızların o bölgede telleri çalması nedeniyle bölge ile birlikte Doğal Yaşam Merkezinin de telefonları ve interneti kesildi. O da hemen 0533 955 7904 telefonu devreye soktu. Bir yıl içinde ilgililer bölgeye yeni tel çekecekler. Bu arada Doğal Yaşam Merkezine özellikle üniversite öğrencilerin harçlıkların keserek, aldıkları mama desteği sürüyor.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186