banner179
01 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

BİRLİK DAĞILABİLİR

TBMM Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi de olan Emine Nur Günay, Avrupa Birliği’nin sonunun gelmesinin olası olduğunu savundu. Günay, ekonomik sıkıntıların alt kimlik tartışmalarıyla birleşmesinin sadece birliğin değil, bazı Avrupa ülkelerinin de dağılmasına yol açabileceğini belirtti

16 Nisan 2017 Pazar 12:45
BİRLİK DAĞILABİLİR
TBMM Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi olan Prof. Dr. Emine Nur Günay, Avrupa’nın önce bir ekonomik birlik olduğunu, ama hiç bir zaman siyasi birlik olamadığını belirterek, “Avrupa ülkeleri birlik olma adına milli kimliklerini ikinci plana attılar ve o konularda çok önceleyici politikalar, bir üst kimlik belirlediler. Böyle olduğu zaman insanlar bir kimlik arayışına girdi. Şimdi daha alt kimlikler ön plana çıktı. Bu değil Avrupa Birliği’nin sonunun gelmesi, bazı ülkelerin bölünmesine kadar gidecek” dedi. Günay yaptığı açıklamada, Türkiye ile Avrupa Birliği veya Avrupa ülkeleri arasında son yaşanan olayların normal bir süreç olmadığını belirtti. Bunların konuşulması gerektiğini anlatan Prof. Dr Emine Nur Günay, “Avrupa Birliği adayı olan ve artık belli bir aşamaya gelmiş bir ülkeye karşı siyasi, ekonomik, diplomatik bu tutum kabul edilebilir bir şey değil. Ekonomik saldırılar hala devam ediyor. Küresel anlamda diyorum. Bunların hepsi bertaraf ediliyor. Belki bunu kamuoyundan çok yakın takip edenler var. Merkez Bankamızın kullandığı önemli enstrümanlar var. Çok farklı enstrümanlarla spekülatif ataklar bertaraf edildi. Yani bütün bunlar oluyor” diye konuştu. Prof. Dr. Emine Nur Günay, “2010 yılları civarı küresel kriz sonrası Avrupa’daki bir konferans sonrası İsveçli bir profesör ile konuşuyoruz Avrupa Birliği ne olacak, Küresel Kriz Türkiye’yi etkiledi, Avrupa’yı etkiledi, Türkiye’yi o kadar etkilemedi olumlu ayrışıyor onları konuşuyoruz. ‘Peki dedi sizce Avrupa Birliğine tam üye olacak mı Türkiye’. Ben de ‘Bu bir süreçtir, sonuna kadar gideceğiz, karşılıklı karar verilecek’ dedim. ‘Peki sizce’ deyince, bana hiç unutmadığım bir cevabı verdi. Hep onu hatırlıyorum şimdi. Bana ‘Siz Türkler bunu reddedeceksiniz’ dedi. Bakın 2010’da bunu bana bir İsveçli profesör söyledi ve bunu kendileri de biliyorlar bu süreci. Oraya giden gidebilir sonuçta. Çünkü Avrupa Birliğinin süreci referandumlar önemlidir kendi ülkelerinde de. Bakarız yani bilemiyorum ama gerçekten iki tarafın masaya oturup bir konuşması lazım bu bir gerçek” dedi.

ALT KİMLİK ARAYIŞLARI AVRUPA’NIN SONUNU GETİRİR
Avrupa Birliğinin ekonomik krizin etkilerini atlatamadığını, Avrupa’nın önce bir ekonomik birlik olduğunu, ama hiç bir zaman siyasi birlik olamadığını anlatan TBMM Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi olan Prof. Dr. Emine Nur Günay, şunları söyledi, “Bunun daha Irak’a müdahale sırasında gördük. İngiltere Avrupa Birliği üyesiydi ama Amerika ile birlikte hareket etti Fransa, Almanya orada kendi çıkarları için bir araya geldiler. Diğer ülkelerde genelde ne yapacaklarını bilemediler. İki taraftan birine biraz yakın olmaya çalıştılar. Çünkü Avrupa Birliği kendi stratejisini, politikasını ortaya koyamadı siyaseten. Biz o zamandan beri söylüyoruz zaten 2003’yılından beri Avrupa siyasi bir birlik değildir. Bir de ekonomik kriz ekonomisini çökertti. Ama en önemlisi şu Avrupa Birliği gediği noktada en büyük etken Avrupa ülkeleri birlik olma adına milli kimliklerini ikinci plana attılar ve o konularda çok önceleyici politikalar, bir üst kimlik belirlediler. Böyle olduğu zaman insanlar bir kimlik arayışına girdi. Bir etnik köken, ırk, din, dil farklı kimlikler ön plana çıktı. Bu milli kimliği kaybettikleri için şuan bu noktadalar. Nedir bir bakıyorsunuz İspanya’da ayrılmalar konuşuluyor, İskoçya İngiltere’den ayrılayım diyor. Şimdi daha alt kimlikler ön plana çıktı. Bu değil Avrupa Birliği’nin sonunun gelmesi bazı ülkelerin bölünmesine kadar gidecek. Türkiye’ye karşı olan bu düşmanca tavır önce yabancılar diye başladı. Çünkü ekonomik kriz pasta küçülünce o pastadan paylar küçüldü içeride çıkar çatışmaları başladı, bu normaldir. En önemli hedef yabancılardı. İşte ‘geldiler bizim imkanlarımızı kullanıyorlar, bizim alacağımız paydan pay alıyorlar’ gibi yabancı düşmanlığı olarak başladı. Sonra İslamafobi oldu, çeşitli nedenlerle o da körüklendi. Arkadan şimdi Türkofobi neredeyse, şimdi iniyoruz alt kimliklere ve işte Avrupa’nın sonu o zaman gelir.”

“İSPANYA, İNGİLTERE’DE KONUŞULUYOR”
Nedir bir bakıyorsunuz İspanya’da ayrılmalar konuşuluyor, İskoçya İngiltere’den ayrılayım diyor. Şimdi daha alt kimlikler ön plana çıktı. Bu değil Avrupa Birliği’nin sonunun gelmesi bazı ülkelerin bölünmesine kadar gidecek.

TÜRKOFOBİ
Önce yabancı düşmanlığı olarak başladı. Sonra İslamafobi oldu, çeşitli nedenlerle o da körüklendi. Arkadan şimdi Türkofobi neredeyse, şimdi iniyoruz alt kimliklere ve işte Avrupa’nın sonu o zaman gelir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178