banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

KYK'DAN BÜYÜK EĞİTİM HAMLESİ

KYK Yapı Kimyasalları, uluslararası alanda geçerli eğitim hamlesine devam ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Baksan Mesleki Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlerde ustalara su yalıtımı, seramik kaplama ve mantolama gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor

20 Aralık 2013 Cuma 11:13
KYK'DAN BÜYÜK EĞİTİM HAMLESİ
KYK Yapı Kimyasalları’nda sertifikalı KYK Usta Yeterlilik Programı sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim programlarında şu ana kadar ülkemizin değişik illerinden gelen 78 usta sertifika almaya hak kazandı. Önümüzdeki günler için de yüzlerce ustanın eğitimi programlanmış durumda. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Baksan Mesleki Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen eğitimler sonucunda kursları başarı ile bitiren ustalara uluslararası geçerliliği olan sertifika veriliyor.

Su yalıtımı, seramik kaplama ve mantolama gibi alanlarda verilen kurslarda ustalara karşılaşabilecek olası sorunların çözümleri aktarılıyor. Projelendirme sahalarında hangi ürünün, nasıl kullanılması gerektiği gibi konular hem teorik hem de uygulamalı olarak KYK Yapı Kimyasallarının Eskişehir tesislerinde veriliyor.

Fabrika içinde bulunan iki sınıfta 30’ar ustadan 60 usta iki grup halinde aynı anda eğitimden yararlanıyor. 
Hem teorik hem de uygulamalı olarak verilen KYK UstaYeterlilik Programı’na şu ana kadar Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa, Çanakkale, Samsun, Diyarbakır, Adana ve KKTC’den başvuru geldi. KYK Yapı Kimyasalları Eğitim Uzmanı Yıldırım Ertürkan ile hem mantolamanın hem de bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülen eğitim çalışmasının detaylarını konuştuk.

Çınar Yayıncılık Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Fevzi Sürmeli de ustalara tavsiyelerde bulunuyor
Eğitimler hangi amaçla başlatılıyor?

İnşaat sektöründe çalışan ustalarımızın branşları ile ilgili belgelendirmelerini yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de Milli Eğitim Müdürlüğü ve Baksan Mesleki Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yaptığımız protokol gereği, yerine göre kendi elemanlarımızın, yerine göre Milli Eğitim’de vasıflı hocalarımızın desteği ile ustalarımızı eğitiyoruz. Kursların biri seramik üzerine diğeri de dış ve iç cephe yalıtımı yani mantolama üzerinedir. Seramik uygulama 50 ders saati, mantolama kursu ise 32 saat sürüyor. Sadece uygulama değil aynı zamanda teorik eğitimler de veriyoruz. Özellikle bizim ürünlerimizi kullanan ve burada KYK Yapı Kimyasalları Usta Kulübü üyesi olan arkadaşlarımızı, dışarıda yaptığı tekniğe uygun, ne şekilde yapılacağının teorisini anlatıyoruz ve uygulamasını kendi ustalarımız ve usta öğreticilerimizin nezaretinde gösteriyoruz. Eğer yanlış bildikleri konular varsa onları düzeltiyoruz. Piyasada karşılaşılan problemleri bize getiriyorlar, onları burada çözüyoruz. Kurslarda kendilerine doküman veriyoruz ki sorunlarını çözsünler. Yeri geliyor buradaki elemanlarımızı şantiyelere gönderiyoruz. Burada amaç şu; ustalarımızı daha vasıflı hale getirmek… Çünkü bir problemle karşılaşıldığı zaman sadece ustayı bulmuyorlar. Uygulamada ürünün, ustalığın işçinin ve genel koşulların etkisi var. Sonuç olarak problem çıktığında bize aksediyor. Bunun önüne geçmek de istiyoruz. Öncelikle hangi ürünün seçimi yapılacak, o ürünü hangi teknikle, hangi işlem basamakları ile kullanacak? Bunu öğretmeye çalışıyoruz. Kurs sonunda da uluslararası geçerli olan sertifika veriyoruz.

Şu ana kadar kaç usta eğitimlerden yararlandı?

Şu an da seramik uygulamaları ile ilgili 3 grupta yaklaşık olarak 40 civarında bir kursiyer ustamız sertifika almaya hak kazandı. Mantolama da ise 30-35’e yakın ustamıza sertifika verdik. Ama elimizde şu an 500’ün üstünde talep var.

Talepler sadece Eskişehir içinden mi?
Hayır, biz Türkiye çapında talepler alıyoruz. KKTC’den gelen ustalarımız var. Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa’dan gelen ustalarımız var. Bunların yol, barınma, yemek gibi iaşelerinin tamamı KYK Yapı Kimyasallarına ait.

Başvurular nasıl olacak?

Birkaç yöntem var. En pratik yöntem, KYK Yapı Kimyasallarının sitesinden yapılabilir. (www.kyk.com.tr) Burada yapılan başvurularda ustalarımız ne zaman kursa gelmek istediğini seçebiliyor. Yani hafta ve ay seçimi yapılıyor. Bireysel başvuru da olabiliyor ya da mektup ile başvuru da kabul ediliyor. Bunun için bir başvuru formumuz var. Onu doldurmaları yeterli.


Ustalar teorik eğitimin yanı sıra KYK Yapı Kimyasalları Eskişehir tesislerinde hazırlanan uygulama alanında öğrendiklerini pratiğe çeviriyor. 
Başvurular arasında eleme yapıyor musunuz?
Başvuruların tamamını değerlendirme taraftarıyız. Çünkü ustaların neredeyse tamamı KYK Yapı Kimyasallarının ürünlerini kullanan ustalar. Ama talep sayısı oldukça fazla. Ve süreyle sınırlı olduğu için bir sıraya tabi tutma durumumuz olur. Şu anda 2 sınıfımız var. Aynı anda 30’ar kişiden 60 kişi alma durumu var. Uygulama alanımız mevcut.

Şu ana kadar ciddi bir bütçe ayrılmışa benziyor. Eğitim noktasından baktığımızda bu bir sosyal sorumluluk projesi aynı zamanda. Kamu kuruluşları ve üniversitelere bir çağrınız olacak mı?

Şöyle ifade edeyim, önümüzdeki günlerde Gazi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci gelecek buraya. Bu program tüm kesimlere açık. İsteyen herkes katılabilir. Bu sektörün içinde olacak insanlar bunlar. Ustalarımız birinci derece uygulama yapıyor ama bir de işin projelendirme kısmı var. Bizim 100’ün üzerinde ürünümüz var. Dolayısıyla hangi ürünün hangi projede kullanılması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Usta, tekniker, mühendis hepsi ile temas kurmayı hedefliyoruz. Onları da bir şekilde aydınlatmayı düşünüyoruz.

Mantolama, enerjiden kaynaklanan cari açığın kapanmasında önemli bir görev üstleniyor. Burada yapılan aynı zamanda cari açığı kapatma faaliyeti olarak da tanımlanabilir.

Biliyorsunuz, enerjiyi bizler bir şekilde sürekli dışarıdan alıyoruz. Bu şekilde mantolama dediğimiz binanın yalıtımı konusunda birçok tasarruf sağlanıyor. Başlangıçta masraf gibi görünen yalıtım, 1-2 sene içerisinde maksimum 3 sene içerisinde kendisini amorti ediyor. Dolayısıyla devlet ekonomisine katkı sağlanmış oluyor. Şu anda yapılan bütün yapıların ruhsat aşamasında yalıtımı olması lazım. Ama şuna dikkat etmek lazım: Merdiven altı firmalar var sektörde, bunlar kaliteli ürünler sunmuyor. Biz bu konuda da ustaların dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Çünkü kötü, yanlış malzeme ek maliyet çıkartabilir. Bu konuda da ustaları eğitiyoruz. Yalıtım aynı zamanda binanın içinde yaşayanların konforunu arttıran bir unsurdur, buna da dikkat çekmeye çalışıyoruz.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • ali haydar yarici 2 yıl önce yorumlandı

   45900 puanim var nasil gundersem

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186