banner179
29 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

TEPEBAŞI'NDA YENİ TOPLU SÖZLEŞME

Tepebaşı Belediyesi ile DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası arasında, 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı

19 Mayıs 2017 Cuma 12:29
TEPEBAŞI'NDA YENİ TOPLU SÖZLEŞME
Belediyenin alt işvereni Mehmet Selimoğulları Dermar ortaklığı işyerinde 2015 yılı Mayıs ayında örgütlenmeye başlayan sendika, imzaladığı toplu iş sözleşmesi ile 2017 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 ve ikinci 6 ayı için de yüzde 4 zam sağladı. Ayrıca geçmişe dönük olarak 2016 yılının ikici 6 ayı için de işçilere yüzde 1 zam ekleneceği bildirildi.

500 ÇALIŞANI KAPSIYOR
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Bugün üçüncü toplu sözleşmemizi imzalayacağız. Yaklaşık 500 çalışanımızı kapsayacak. Türkiye’de sendikalaşmanın çok geri noktalara gittiği bir süreçte, Eskişehir’de sendikalaşmanın tekrar hayata geçmesi, hepimizin adına gurur verici” dedi. Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da Tepebaşının sosyal ve halkçı belediyecilik adına örnek olduğunu aktararak, “Öncelikli olarak örgütlenme sürecinde Sayın Ahmet Ataç, işçi arkadaşlarımızın örgütlenmesine son derece saygılı bir tutum aldı. Bu son derece demokratik bir yaklaşım. Tepebaşı Belediyesi’nin diğer çalışmalarına da takip ediyorum. Sosyal ve halkçı belediyecilik adına örnek bir belediye. Yürüttüğümüz faaliyetler çerçevesinde de çalışanlarıyla iletişimi iyi olan bir belediye başkanı Ahmet Ataç. Daha önce farklı belediyelerdeki çalışmalarımızda bazı sorunlar yaşadık. Burada ise çalışanlar, Başkan Ahmet Ataç’ın kendilerinde ayrı bir yere sahip olduğunu belirttiler. Taşeron meselesi Türkiye’nin genel bir sorunu. Toplu sözleşme ile kazanılmış çeşitli haklar var. Tek başına ekonomik kazanç olarak meseleye bakmamak lazım” dedi.

NELERİ KAPSIYOR?
Yapılan sözleşmeye göre, 4857 sayılı İş Kanunu'nda belirtilen ihbar tazminatı süresi birer hafta eklenerek hesaplanacak. Kıdem tazminatı ise, işçilerin hizmet akitlerinin feshi halinde, çalıştıkları her yıl için 35 günlük ücreti tutarı olarak belirlendi. Ayrıca tüm işçiler, çocuk yardımı, yemek ve yakacak yardımı, şoför, operatör ve yardımcılarına direksiyon primi, öğrenim yardımı, bayram yardımı, giyim ve koruyucu eşya yardımı, tabii afet yardımı, evlenme yardımı verilecek. Öte yandan, doğum ve ölüm gibi durumlarda ücretli sosyal izinler de verilen haklar dâhilinde. İşçilerin iş kazası sonucu hayatını kaybetmeleri durumunda da yakınlarına (mirasçılara) maddi yardım sağlanacak. İşçiler, yılda 2 kez verilmek üzere ikramiye hakkı kazandı, mesai ücretlerin de düzenleme getirildi. Sözleşme ile yıllık resmi izinler de artmış oldu. >Kerem Akyıl

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186