banner179
25 Nisan 2017 Salı

banner173

ERKEK VOLEYBOLU BİTMEK ÜZERE

02 Nisan 2017, 13:56
ERKEK VOLEYBOLU BİTMEK ÜZERE
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Türkiye Volyebol Federasyonu Voleybol İl Temsilcisi Hakan Çetin, “Eskişehir’de Erkek Voleybolu bitmek üzereydi. 15 senedir yapılmayan liglerimiz de vardı. Onları yaptık. Erkek voleybolumuza destek bekliyoruz” dedi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Eskişehir Voleybol İl Temsilcisi Hakan Çetin’le Eskişehir’deki voleybol takımlarını, voleybolun durumunu, hakemleri ve yaptıkları çalışmaları konuştuk. Hakan Bey, Eskişehir’de can çekişen Erkek Voleybolunu yeniden canlandırmaya çalışıyor. Ayağı da kendi değimiyle uğurlu gelmiş. Takımlarımız liglere tırmanıyor adeta…

15 SENEDİR YAPILMAYANI YAPTIK
Hakan Bey, Voleybol İl Temsilcisi olmanızın yanında hakemlik de yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla. Voleybolla ne zamandan beri uğraşıyorsunuz?
Evet, aynı zamanda hem hakem, hem antrenör hem de oyuncu kökenliyim. Yaklaşık 11 yaşından beri voleybolla uğraşıyorum. Eskişehir voleyboluna da 1993 yılından beri hizmet etmekteyim. 1993 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Hava Gücü Sporcusuydum. Akabinde oyunculuk, antrenörlük, kulüpte yöneticilik, sporcu sorumluluğu, voleybol hakemliği, klasman hakemliği yy8 yılından beri de hakem olarak görev yapman son 2016 yılının 21 Kasım’ında yapılan federasyon seçiminde il temsilciliğine layık gördüler. 15 Ocak’tan beri de İl Temsilcisiyim.

Şu anda Eskişehir’de voleybol takımlarımız ne durumda?

Ayağımız uğurlu mu geldi bilmiyorum, güzel başlangıç yaptık.

Ne gibi başlangıçlar?

Eskişehir’de Erkek Voleybolu bitti bitmek üzereydi. Bir takımımız, Anadolu Üniversitesi 1. Lig takımımız var, bu sene Genç Ufuk Spor Kulübümüz kuruldu. Kurulan Genç Ufuk Spor Kulübümüz de 2. Lig, Erkekler Ligine yükseldi. İki tane Erkek Voleybol takımımız, 2. Ligde olan Anadolu Üniversitesi Bayan Voleybol takımız da 1. Lige yükseldi. Tepebaşı Belediyesinin alt yapısı Tepebaşı Gençlik Spor Kulübü de 2. Ligde devam ediyor. Hatta bu sene girişimlerimiz devam ediyor, 2.Lige direk olarak bir davet aldık. Genç Ufuk Sporumuzun 2. Lig bayanlarda bir takımı olacak. Bununla beraber liglerde yaklaşık 5 takımımız olacak. Öte yandan yaklaşık 15 senedir yapılmayan liglerimizi yaptık. Önce minik erkeklerden başladık.

Nasıl yani, 15 senedir hiç yapılmayan liglerimiz mi vardı?

15 senedir erkeklerde liglerimiz yapılmıyor.

Neden peki?

Maalesef Erkek Voleybolunda Türkiye’nin kanayan yarası voleybola ağırlık verilmiyor. Direk futbol. Eskişehir’de maalesef futbol ağırlıklı, akabinde basketbol geliyor. Eskişehir’in bir de rakibimiz diye gördüğümüz hentbolumuz var. Eskişehir’in hentbolda köklü takımları var. Baya yatırımlar da yapılmış. Bizim bu konuda da sıkıntılarımız var.

Peki, bunların dışında en büyük sıkıntınız ne?

Bizim en büyük sıkıntımız sponsorluk sıkıntısı. Onun ana nedenlerinden biri de futbol, hentbol ve basketbola yapılan yatırımlardaki kayıplar. Sponsor bulamıyoruz. Belediye kökenli kulüplerimize yeterli destekler verilemiyor.
OKUL KULÜP BAĞLANTISI ÇOK ÖNEMLİ
Kulüplerin tanıtımın eksik olmasından da kaynaklanabilir mi bunlar?
Tabii, o var bir de genelde bizim takım sporları okul bağlantılı olması gerekiyor. Okullarımızın yüzde sekseninde spor salonu sorunu var. Ama bu sene güzel gelişmeler var, devreye iki tane salonumuz girdi. Bir tanesi revize yapıldı bir tanesi de 3 bin kişilik olimpik bir spor salonumuz kazandırıldı. Bunlarla birlikte o sıkışıklığın biraz daha azaltılacağı kanaatindeyim. Kulüplerimiz okul işbirliği içinde olması gerektiğinden, çünkü çocuklarımızın yüzde sekseni okul, kulüp bağlantılı olmak zorunda. Olmazsa olmaz. Kulüplerimiz bu anlamda okullardan yeterli desteği bulamıyor. Çocuklarımızın son 10 yılda, gerek eğitim programları, sınav takvimi, gelecek kaygısı, spora olan bakış açısını ikinci dereceye attı. Bugün sporcu olan anne baba dahi çocuklarını spora gönderemiyor.

Eğitimle sporun aslında paralel gitmesi gerekmiyor mu? Çünkü okulda yaşanılan stres birikiminin sporla atılması uygun değil mi?

Bunu Atamız da söylemiş, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye. Ama ister istemez bir gelecek kaygısı oluyor. Sınav takvimleri, yapılan faaliyetler ister istemez çocuğun spor faaliyetlerini antremanlarını etkiliyor. Artık her çocuk robot pozisyonuna geldi. Ya kursu oluyor, ya etüdü oluyor. Bu durumda anne babanın tercihi okul eğitim oluyor. Esasında bir sıkıntımız yok. Çocuklarımıza İl temsilciliği olarak özellikle hassasız bu konuda, voleybol branşı olarak cumartesi-Pazar a antreman, maç koymamaya çalışıyoruz. Ancak liglerde oynayan çocuklarımıza bunu yapamıyoruz. O yönde biraz sıkıntılarımız oluyor. Öyle durumda da anne babaya hak vermek zorunda kalıyoruz.

Bu durum sadece çocukları da etkilemiyor sanırım ama değil mi?

Tabii, antrenör sıkıntısı da yaşıyoruz. Yetiştirmek zor ve zaten iyi bir antrenör de kolay kolay yetişmiyor. Voleybolda maddi anlamda bir gelir beklentisi içine girilen bir spor değil. Bir futboldaki gibi basketboldaki gibi astronomik rakamlar dönmüyor. Dönmediği için de antrenörler bu işlere her ne kadar canı gönülden yapan insanlar olsalar da elimizdeki parmak sayısı kadar insan var. Yetişen çok ama para olmadığı için yapan yok.
YILDIZLAR GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR
Kulüplerimizdeki antrönerler bu bağlamda ne durumda?
Bizim köklü kulüplerimiz var, DSİ Bentspor, bir voleybol fabrikası pozisyonunda. Son yıllarda Tepebaşı Gençlik Spor kulübü, zehir gibi antrönerleri var. Tepebaşı Belediyesi çok destsek veriyor. Şimdi salonları yapıldı. 2 tane salonu oldu. Tamamen yıldız ve genç oyunculardan kurulu takımlarımız bugün 2. Ligde oynuyor.

Gümbür gümbür geliyor diyebilir miyiz yıldızlar için?

Tabii, gümbür gümbür geliyorlar. Birde voleybola bayanlarımız biraz daha eğilimli. Tabii ister istemez erkek voleybolu birazcık sıkıntıya giriyor. Koskoca Eskişehir’imizde 3 tane erkek voleybol antrenörümüz var. Yanımızda Bursa var. Bursa’ya voleybolda destek süper. Ama Eskişehir’de bu desteği göremiyoruz.

Federasyon olarak bu desteği arttırmak için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Federasyon bize mümkün olduğu kadar desteğini sağlamaya çalışıyor. Fabrika voleyi dediğimiz bütün çocuklarımızı minikten voleybol sporunu tanıtmak amaçlı bir mini voleybol çalışması yaptık. Burada bütün çocuklarımız o yuna katkıda bulunuyor. Hepsi oynuyor. Yedek diye bir kavramımız yok. Şenliklerimiz oluyor. Okullarda da mini voleybol yarışma kategorisine sokuldu. 1-2 sene gibi bir zamanda yüzde yetmiş artış oldu. En azından çocukların aklına voleybolu yerleştirmeye çalışıyoruz.

Hakem camiasında ne tür sıkıntılar yaşanıyor?

Voleybol branşında hakemlerimizin de ücretleri az. Tek sıkıntımız bu aralar hakem ücretlerinin zamanında ödenmemesi. Devletten alacakları baki. Hiçbir zaman alacakları kalmaz ama bu ufak da olsa sıkıntıya sokuyor.

ATATÜRK SPOR SALONU YIKILMASIN

Burası bizim nimetimiz. Yıkılması konusunda alınan bir karar varmış. Yıktırmamak için ya da yıkılacaksa bile ne kadar geçe sarf ettirebilirsek elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Yaklaşık 42 yıldır Eskişehir’e hizmet veriyor. Bütün faaliyetler, sporlar, konserler burada oluyor. Okullar bölgesinin de tam ortasında olmasından dolayı da şanslıyız. Meydan yine yapılsın ama salonumuz kalsın. Salonumuzun meydana zarar verecek hiçbir durumu yok. Salonlarımız uzak yerlerde kalırsa biz çocuklarımızı spor salonlarına çekemiyoruz. Biz burayı kaybetmek istemiyoruz. Burayı kaybedeceksek eğer biz bir alt yapımızı hazırlayalım, çocuklarımızı hazırlayalım ondan sonra yıkılsın.

FENERBAHÇE, GALATASARAY ESKİŞEHİR’E NEDEN GELMESİN
Bir Fenerbahçe, bir Galatasaray’ı niçin şehrimizde görmeyelim. Bugün bir Afyon, Tokat, Urfa, Gümüşhane Torul başarabiliyorsa biz niye başaramayalım. Bugün Gümüşhane Torul’a her hafta Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Eczacıbaşı maça gidecek. Düşünebiliyor musunuz popülasyonu? Bu takımların yanı sıra seyirciler de gidecek. Bizim Eskişehir bu kadar olanakları olan bir kent ama eksiklerimiz var. Bu takımlar voleybolda bize niye gelmesin. Voleybolda çok büyük rakamlara ihtiyacımız yok. Çok küçük rakamlarla bunu başarıyorlar. Biz niye başarmayalım. Bize destek olacak yerel yönetimlere, firmalara ihtiyacımız var. Firmaların vermiş oldukları reklamların vermiş oldukları payın yirmide birini bize verseler örnek model oluruz. Niye korktuklarını anlamış değilim. Potansiyel var, ilgilenen yok.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178