banner179
25 Mayıs 2017 Perşembe

banner173

'ANLAYAN VARSA İZAH ETSİN'

CHP kongresini değerlendiren Ahmet Ataç, “Feragat etmedi’ diye açıklamada bulunmak, ne demek şimdi. Anlayan varsa izah etsin. Neden onlardan bir kişi feragat etmedi?” dedi.

31 Aralık 2015 Perşembe 10:16
'ANLAYAN VARSA İZAH ETSİN'
Ahmet Ataç: ‘Feragat etmedi’ diye açıklamada bulunmak, ne demek şimdi. Anlayan varsa izah etsin. Neden onlardan bir kişi feragat etmedi? 12 kurultay delegesi vardı onların. Biri Büyükerşen adına istifa etseydi. Ama onlar bunu düşünemez ki”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 2015 yılı ile ilgili düzenlediği değerlendirme toplantısında, CHP il kongresi ve tartışma yaşanan kurultay delegeliği kurası ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Toplantıya CHP il başkan adayı İlker Özokçu, CHP’li avukat Yunus Emre Karabulut ve CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Vural Yörük de katıldı.

“İL BAŞKANIMIZ SİNAN ANLAYAMAMIŞ”
CHP il yönetiminden basına gönderilen bilgi notunda kurultay delegeliği kurası ile ilgili, “Ahmet Ataç feragat talebinde bulunmamıştır” ifadesinin yer alması konusunda Ataç, “İnanın bu konuları konuşmaktan sıkılıyorum artık ve üzülüyorum. Feragat konusunu herhalde il başkanımız Sinan (Özkar) anlayamamış. Bu içten gelen bir şeydir ve karşımdaki insana saygımdır. Bunu bu hale getirdikleri için üzülüyorum” dedi.

“NEDEN ONLARDAN BİRİ FERAGAT ETMEDİ”
Ataç, “Neden onlardan bir kişi feragat etmedi? 12 kurultay delegesi vardı onların da. Biri hoca (Büyükerşen) adına istifa etseydi. Hoca ile ikimizin aynı oyu almamızın, 294 oy almamızın bir nedeni var. Bu bir iftira değil, bir şey değil” dedi.

“SARI LİSTEDE BÜYÜKERŞEN’İ ÇİZMİŞLER”
Ataç, “Sarı listede (Sinan Özkar’ın listesi) Büyükerşen’i çizmişler. Bu çok açık ve net. Onun için ikimiz de 294 oy alıyoruz. Bunu bu şekilde demeç vermek, basın bülteniyle açıklamak… Bu ne demek şimdi. Ne gerek var arkadaşlar. Anlayan varsa bana izah etsin, anlamama yardımcı olun” dedi.

“POLEMİK DEĞİL, İÇİMDEN GELEN BİR ŞEY”
Ataç, “Yıllardır söylediğim bir şey var. Bana ‘Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacak mısın?” diye sorduklarında, ‘Hoca, aday olmadığı takdirde elbette, en çok hak edenlerden biriyim’ demiştim. ‘Hoca’nın önünden geçmem, hocaya saygısızlık etmem’ demişimdir. Bu sözümün arkasında da duruyorum. Sabah Turgut Doğandor beni aradı. ‘Benim adıma feragat edin, ben kuraya girmeyeceğim’ dedim. Sabah 11.00’de Yunus Emre Karabulut aradı, aynısını kendisine de söyledim. 13.15’te de İlker Özokçu aradı. Aynı şeyi kendisine de söyledim. Hatta, “Belki sana inanmazlar, telefonla görüşelim, şimdi Ankara’dayım, evrak düzenlesinler, Eskişehir’e dönünce de o evrakı imzalayayım” dedim. Daha ben ne yapabilirim? Bunu bir polemik olsun diye yapmadım. İçimden gelen bir şey. Eskişehirliler beni tanır. Ben ne ayak oyunu bilirim, ne artistlik bilirim. İçi, dışı bir, bir adamım. Feragat ettim dediysem, ona itiraz ediyorlar. Onlardan biri etseydi. Akıllarına gelmez ki, öyle bir özveride bulunamazlar ki. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kurultaya katılması, Ankara’ya gitmesi benim için çok önemli. İnsan üzülüyor bunlara” dedi.

“DEMOKRATİK HAKKINI ARAMAK NE ZAMAN SKANDAL OLDU”
Ataç, ilçe seçim kuruluna dilekçe vermesiyle ilgili bir gazetede çıkan haber konusunda da, “Sakarya gazetesi ‘skandal’ diye yazmış. Demokratik hakkımı aramak skandal ise bu ülke bitmiş zaten. Diğer belediye başkanı kendi imzasıyla önerge veriyor, onda bir şey yok. Biz demokratik hakkımızı aradığımız için skandal oluyor. Skandalla ilgili onlara öyle şeyler söylerim ki, onların altından kalkamazlar. O skandalları oradaki bazı yazarlar yaptı. Ağzımı açtırmasınlar. Ben skandal filan yapmadım, demokratik hakkımı kullandım. Öyleyse Türkiye skandallardan geçilmiyor demektir” dedi.

“BÜYÜKERŞEN’İ KURAYA MUHATAP EDEMEZSİNİZ”
Ataç, “Kurada da Büyükerşen’in kazandığına çok sevindim. Ben kazansaydım kabul etmeyecektim, bunu da zaten söyledim. O kura olmaz. Büyükerşen’i kuraya muhatap edemezsiniz. Onun Ankara’ya gitmesi gerekir” dedi.

Usluer’e güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz
Ataç, ayrıca, CHP il kongresi ile ilgili, “İbrahim Arslan kongre yönetti. Sonra, sarı listede kurultay delegesi adayı oldu. Dedik ki, ‘Atilla Sertel gelsin, yönetsin’. Konuştum, ‘evet’ dedi. Ama sonra haber geldi. Atilla Sertel’i genel merkez Bursa’ya göndermiş. Gaye hocayı (Usluer) önerdik. Hayır olmaz, dediler. Bu milletvekilimiz, Parti Meclisi üyemiz, ona inanmayacaksınız, güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz. Yakışır mı bize” diye konuştu.


Görevli ve delege kartları aynı renkti
Ataç, kongre ile ilgili “Mesela İbrahim Arslan, Erdal Caferoğlu, Metin Tomsuk aday oldular, seçilemediler. Kongre başında başladı ayak oyunları. Çarşaf liste, blok liste noktasında kartlar kalktı. Görevlilerin kartlarıyla, delege kartları aynı renk. O kartlar oy kullansaydı zaten seçimi kazanırlardı. Tabi ki kazanacaklar, bu demokratik bir yarış. Ama bu oyunlar hoş değil” dedi.

‘Olması gereken budur’
İlker Özokçu: “Kura çekimi öncesi Sinan Özkar’a, Ahmet Ataç’ın feragat etmek istediğini söyledim. Memnun oldu, ‘Olması gereken budur’ dedi.”

Toplantıya katılan CHP il başkan adayı İlker Özokçu da, “150 – 200 binlik şehirlere genel merkezden insanlar gönderilirken ve o insanlar nezaketen divan başkanı yapılırken, Eskişehir’e niye göndermiyorlar? Büyükşehir bizden, ana alt iki belediye bizden, CHP’den. CHP Genel Merkezinden bir görevli gönderilmiyor, aslında gönderttirilmiyor. Çarşaf liste diye yırtınanlar, çarşaf listeye dolandılar. Genel kurul delegesi onlara gereken dersi verdi. Hiçbiri de kurultay delegesi olamadı” dedi.

“KAĞITLARI BİLİYORDUK, SİNAN ÖZKAR ÇEKTİ”
Özokçu, yaşananları şöyle anlattı: “13.50 civarında Adliyeye gittim, hakim beyin odasında hakim beye ve Emre Genç’e sayın Ataç’ın feragat etme talebini ilettim, hatta gerekirse Ahmet bey ile telefonda görüştürebileceğimi ilettim.
Hakim, yasa gereği böyle bir şey olamayacağını söyleyerek, ‘Kura sonrası kendi aralarında halletsinler’ dedi. O sırada Sinan Özkar da odaya geldi. Ona da Ahmet beyin söylediklerini ilettim.
O da memnun oldu ve ‘Olması gereken de bu’ dedi. Sonra hakim bey kağıtlara yazılı olan iki ismi de masaya bıraktı ve görevli gözlerimizin önünde katlayarak masaya koydu. Kağıtların torbaya atıldığı doğru değil. Hatta bu arada espri yaptım, ‘Yılmaz beyin ismini kenara koyalım, sonra prosedürle uğraşmayalım” diye, gülüştük. Sayın Özkar da kağıdı aldı ve Yılmaz Büyükerşen diye okudu, o zaman da gülüştük. Hakim bey de ‘Bak istediğiniz oldu” dedi.”

‘Bu rakamlar Büyükşehir rakamları’
Başkan Ahmet Ataç, toplantıda belediyenin 2015 yılındaki çalışmaları konusunda da bilgi vererek, “Bu sene 35 bin ton yeni asfalt serme işi yapmışız. 37 bin 500 ton yama yapmışız. Toplam 72 bin 500 ton asfalt atmışız. Kilit taşı yeni mahalle olan köylerimizde yapıyoruz. 22 mahallede bitti. Kalan üç yıl içinde üst yapısı bitmeyen köy kalmayacak. 55 kilometre bordür kullanmışız. Bu da bölgedeki üst yapı çalışmalarının ne denli iyi ve titiz yapıldığını gösteriyor. İlk dönemde 500 bin ton asfalt atmışız, 1 milyon metrekare kilit parke yapmışız. Bunlar Büyükşehir rakamlarıdır. Kaç Büyükşehir’de veya kaç ilde bu rakamlar vardır bilemiyorum. Bu da Tepebaşı adına önemli çalışmalar. En büyük nedenlerinden biri de Tepebaşı Meclisi’nde kararların çoğunluğunun oybirliği ile çıkması. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

‘Ataç’ın yalancı tanıkları değiliz’
CHP’li avukat Yunus Emre Karabulut da, “Ahmet Ataç süresinde dilekçesini vermedi, bu yüzden reddedildi’ diye bir haber çıktı. Ahmet başkan, o gün 16.50’de beni aradı. ‘Benim de dilekçe vermem gerekiyor mu” diye. Aslında Ahmet başkanın dilekçesi itiraz dilekçesi değil. Ahmet başkanımız sadece aldığı 294 oyun yeniden değerlendirilmesi talebinde bulundu. Hakim de 17.00’ye kadar bekledi. Dilekçe 17.03 – 17.05’te verildi. Bir uyarı niteliği taşıyordu bu dilekçe. Ben de hakim beye rica ettim, ‘Bunu değerlendirir misiniz’ diyerek. ‘Olur’ dedi, aldı değerlendirdi, kuraya girdi. Nasıl hem reddedildi, hem de kuraya girdi dilekçe o zaman. Başkanımın itirazı yok ki. ‘Skandal’ denmesini çok yadırgadım. Biz Ahmet Ataç’ın yalancı tanıkları değiliz. Biz yaşamışken, Sinan’ın (Özkar) hâlâ ‘Hayır vazgeçme olmadı’ demesini de yadırgıyorum.”

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • seçkin birdal 1 yıl önce yorumlandı

   eskişehire katkılarını kimsenin inkar edemeyeceği, türkiyenin her yerinde eskişehirin adı geçtiğinde herkesin ilk aklına gelen yılmaz büyükerşen ve bir o kadar önemli, değerli bir insan ahmet ataç. ama gariptir adını sanını bilmediğimiz insanlar kurultay delegesi seçilirken, eskişehirin chp için yüz ağartıcı birkaç ilden biri olmasında hizmetleriyle etkili olmuş bu iki insanın, şehirlerini kurultayda temsil etme hakkı kazanabilmeleri aralarında çekilecek kuraya kalıyor. tek kelimeyle utanç verici bir durum. ama bu utancı sadece seçimi kazananların hesabına mı havale edeceğiz? yüksek kredibilitesi sayesinde yıllardır partide önemli tercih ve kararların tek belirleyicisi olan, ama kredilerini sadece biatçıları için kullanıp , partiyi adeta iğdiş eden yılmaz hocayı ve yakın zamana kadar birlikte hareket etmiş olan ahmet ataçı muaf mı tutacağız? bugün acı ve utanç veren bu durumlar sadece birer sonuç değil mi?

  • kadir 1 yıl önce yorumlandı

   niye başkası feragat etmedi denmez başkan torbada 2 kişisiniz biri yılmaz hoca diğeri sen.ikinizden biriniz feragat edecek,eğer başkası etmesi gerekiyorsa eski başkan yardımcısı etseydi ya zor biraz.çünkü sizi günahı kadar sevmez.

  • nizamettin zaptiye 1 yıl önce yorumlandı

   partisinde delege bile seçilemeyen ahmet ataç nasıl büyükşehir belediyesini kazanacak. tek başkan var kazım kurt oda

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186