banner179
30 Nisan 2017 Pazar

banner173

BİZİ DİNLEMEDEN KARAR VERMEYİN

İMO Şube Başkanı Erkul: “Söylediğimiz doğruları dinlemeden yapılan Karapınar TOKİ konutlarındaki yanlışlıklar umarız kentsel dönüşüm konusunda yetkiye sahip Büyükşehir ve Odunpazarı belediyeleri için de iyi bir uyarı olur”

21 Şubat 2016 Pazar 11:32
BİZİ DİNLEMEDEN KARAR VERMEYİN
İnşaat Mühendisleri Odası genel kuruluna CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı İlker Özokçu, İMO eski şube başkanı Fercan Yavuz ve çok sayıdaki üye katıldı. Genel Kurulda divan başkanlığı İMO eski Başkanı Erman Gölet üstlendi.

“GÜNLÜK SİYASETE ALET ETMEYİN”
İMO Şube Başkanı Bülent Erkul yaptığı konuşmada, “İnsani değerlerin korunması ne kadar önemliyse, kentsel yenileme ve dönüşüm de o kadar önemlidir. Kentlerin bir bütün olarak planlanması, kentsel değerlerin korunarak geleceğe devredilmesi büyük bir öneme sahiptir. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlattırılmış Nazım İmar Planı ile planlama aşaması devam eden 8 mahallede ve yine Odunpazarı Belediyesince Küçük Sanayi Çarşısı’nda yapılması düşünülen dönüşümlerin bu doğrular göz önünde bulundurularak ele alınması talebimiz var. Ortada bilim ve adalet varken insanlarımızın değerlerinin, birikimlerinin, küçük, günlük siyasetlere alet edilmemesi inancındayız. Kentimizde bizlerin söyledikleri doğruları dinlemeden yapılan Karapınar TOKİ konutlarındaki yanlışlıklar umarız kentsel dönüşüm konusunda yetkiye sahip her iki belediyemiz için de iyi bir uyarı olur. Halkın çıkarlarından yana olan İMO olarak bu dönüşümlerin her aşamasında uzaktan gözleyen değil, yakından izleyen hatta içinde çözümleyen olmaya hazırız” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLI YAPILMALI”
CHP Milletvekili Utku Çakırözer de, “Kentsel dönüşüm konusunda sadece Eskişehir’de değil tüm Türkiye’de bu konunun planlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliğidir. Mutlak suretle meslek odaları ile danışılarak onların tavsiyeleri göz önünde bulundurularak ülkemiz planlanmalıdır” dedi.

“CEBİNE 100 LİRA KOYAN MÜTEAHHİT OLUYOR”
Başkan Ahmet Ataç da, “Bugün diş hekiminin, inşaat mühendisinin, bakkalın tarifi vardır. Ama bir müteahhidin tarifi yok. Cebine 100 lira para koyan müteahhit oluyor. Ondan sonra onun yaptığı olumsuzlukları odalar mı temiziler, belediyeler mi temizler, emniyet mi temizler. Kim temizlerse temizlesin. Bu olay göz göre göre devam ediyor. Bir iskan olayı var. Bunu artık yukarıdakiler görsünler, yasal önlemini alsınlar. Döviz kuru gibi değişen yönetmelikler var. Belediye ile meslek odaları karşı karşıya geliyor. En ufak bir şeyde belediyede imza atan kişi ifade ver diye çağırılıyor. Arkadaş kapatın belediyeleri o zaman, atayın memurlarınızı dilediğiniz gibi yönetin” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR ALTINDAN KALKAMAZ”
Ataç, “58 hektar kentsel dönüşüm alanı. İşte attı taşı gitti. Hükümet altından kalkamadı pas etti Büyükşehir’e. Büyüksehir’in bunun altından kalkması mümkün değil. Bu iş bütçe işi. Büyükşehir yasası çıkıyor, Büyükşehir’e 500 köy bağlıyor. Ama bir kuruş bütçesi yok, zaten mevcut bütçe ile geçinemiyor. Eskişehir’i zaten diğer şehirlerdeki belediyeler ile kıyasladığınızda bütçeleri çok düşük” dedi.

“HAYALLE PLAN OLMAZ”
Ataç, BAKSAN ve Keresteciler Sitesi’nin de ilçedeki en önemli sıkıntı olduğunu belirterek, “Bunun çözülmesi gerekiyor artık. Alt yapısı çökmüş, yollar hâlâ kooperatifin üzerinde. Belediyenin mülkiyetinde hiçbir şey yok. Orada vatandaşımız iş yapıyor, üretim yapıyor, destek vermek zorundayız. Bu konuda orada yaşayanlar ile uzun toplantılar yapılacak, fikirleri alınacak. Zincirlikuyu’da da 600 hektarlık planlama yaparken arazi sahipleri ile 2 yıl yılmadan toplantılar yapmıştık. Aynısı olacak. Bıkmadan usanmadan o insanların görüşleri alınacak. Kimsenin belediyeye zarar verme yetkisi yoktur. Hayalle plan olmaz. Olayların içinde herkes olacak” dedi.

SEÇİM BUGÜN YAPILACAK
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 9. Olağan Genel Kurulu’nda seçimler için Çağdaş İnşaat Mühendisleri adaylığını açıkladı. "Toplum için, kentimiz için, meslektaşlarımızın onuru için, mesleğimizi itibarsızlaştıranlara karşı durmak için" sloganı ile yola çıkan Çağdaş İnşaat Mühendisleri Yönetim Kurulu Aday Listesi şu isimlerden oluşuyor: Asil üyeler, Bülent Erkul, Berrin Çiftçi, Hasan Selim Şengel, Cumali Niğdelioğlu, Deniz Kılıç, Anıl Asil, İlkay Kara. Yedek üyeler; Ali Mertler, Murat Kağıtçı, Erman Acay, Oytun Gökten, Fadime Zengin, Fatma Nur Parlak, Tayfun Toprak. Genel Kurul’da seçim bugün gerçekleşecek.

TERÖR LANETLENDİ
İMO Genel Kurulu’ndaki konuşmalarda terör olayları da lanetlendi. Divan Başkanı Erman Gölet, “Her gün güvenlik güçlerimizden şehit verdiğimiz günlerden geçiyoruz. Canımız yanıyor. Artık yeter demek zorundayız. Bir an önce bu ülkede huzuru, barışı, kardeşliği egemen kılmalıyız” derken, Bülent Erkul da, “Burada bugün ve yarın demokratik hakkımızı kullanacağız. Ama ne yazık ki buruk ve içimiz acıyarak. Terörden, kandan, gözyaşından nemalanmak isteyenleri bunu hangi amaç ve ideal adına yapmış olurlarsa olsun hepsini lanetliyoruz” dedi. Ahmet Ataç da, konuşmasında, “Terör olayları arttı. Ülkede nelerin döndüğünü anlayamıyoruz. MİT bu olaylara nasıl müdahale edemiyor?” dedi. Utku Çakıözer de, “Türkiye çok kritik bir dönemden geçiyor. Ülkenin gündemi bir süredir acı, kan, gözyaşı. Şehitlerimizin ailelerine, ulusumuza baş sağlığı diliyorum. Ülke artık televizyon açamaz, gazeteye bakamaz hale geldi. Gerek başbakan, gerekse istihbarattan sorumlu bakan ve yetkililerin görevlerini yerine getirmesi gerekir” dedi.
2Eylül

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178