banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

BU PARALARI ALAMAZSIN

Büyükşehir Belediyesi, 4 yılın asfalt paralarını meclis gündemine getirdi. AK Partili meclis üyesi Ahmet Yapıcı, “Alınmaması yönündeki meclis kararı ile ilgili mahkemede kesin sonuç çıkmadan bu paralar alınamaz” dedi

12 Ocak 2016 Salı 13:33
BU PARALARI ALAMAZSIN
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısı Abdülkadir Adar başkanlığında gerçekleşti. Başkan Yılmaz Büyükerşen’in katılmadığı meclis toplantısında, Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının yazılarıyla iki ayrı gündem maddesinde 2011, 2012, 2014 ve 2015 yıllarına ait “yol harcamalarına katılım paylarının” görüşülmesi talebi gündeme geldi.

“BAŞVURU YAPMADILARSA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”
İlgili maddeler komisyona sevk edilirken, AK Parti grubundan Ahmet Yapıcı, “Konu yürütmeyi durdurma kararı. Alelacele karar vermeyi gerektirecek bir durum yok. Mahkeme kararı ile ilgili görüşlerimi beyan ediyorum. Bu komisyon raporu Eskişehir 1.Vergi Mahkemesinin kararı. Usulden belediye meclis kararına vergi mahkemesinin değil, idare mahkemesinin bakması gerekiyordu. Vatandaşlardan yani üçüncü şahıslardan birinin itirazları olmuş olsaydı vergi mahkemesinde görüşülmesi gerekirdi. Usulen bir sakatlık var. Belediye meclisinin kakarı idari karar. Burada davacı Büyükşehir Belediye Başkanı davalı taraf da Büyükşehir Belediyesi. Belediye meclisinin aldığı bir karar artık belediyenin bir kararı niteliğindedir. Büyükşehir Belediyesi avukatları meclis kararını sahiplenip savunması gerekiyordu. Mahkemeye savunma vermemiş durumda, burada hukukçular görevini ihmal etmiş. Belediyenin haklarını savunacaklar, onunla ilgili savunma vermeleri gerekiyordu. İhmal edilmiş durumda. İçerik ile ilgili olarak da asıl itiraz ettiğim konu. Yalnız karara ekli listelerde yer alan cadde ve sokaklara ilişkin olarak harcamalara katılım payı alınmamasına karar verildiği, ancak hiçbir gerekçe sunulmadığı sadece yukarıda verilen yasa hükmüne göre karar verildiği belirtilmiş. Şehrin genelinde değil de belli sokak caddelere ilişkin olarak böyle bir uygulamaya gidilmesinin ve takdir yetkisinin kullanılmasının net olarak ortaya koyulmadığı görülüyor. Öte yandan diğer gayrimenkul sahiplerinden katılım payı alınırken adı geçen sokak ve caddelerde katılım payı alınmamasının anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu sonucuna varılmış olup, hukuka uygunluk bulunmamıştır deniyor. Tam bilgi verilmediği için yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Bu da meclisi bağlayıcı değildir. Bu kararın bölge idare mahkemesine bildirmeleri gerekiyordu. Gerekli başvuruyu yapmamışlarsa da bölge idare mahkemesine görevlerini yapmadıklarıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Tartışmalar sonrasında ilgili maddeler komisyonlara havale edildi.

“KESİN MAHKEME KARARI OLMADAN ALINAMAZ”
Meclis toplantısı sonrasında konuyla ilgili görüştüğümüz Ahmet Yapıcı, asfalt paraları ile ilgili gönderilen yazıları komisyonda inceleyeceklerini belirterek, “Büyükşehir Meclisi’nin oyçokluğu ile bu paraların alınmaması yönündeki kararla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ancak bu, söz konusu paraların alınabileceği anlamına gelmiyor. Kesin mahkeme kararı olmadan bu paraların istenmesi doğru olmaz. Konuyu detaylı inceliyoruz” dedi.

AK PARTİ’DEN ÜÇ ÖNERGE
Meclis toplantısının başında ayrıca AK Parti grubundan Mustafa Birsen, gündeme alınması talebiyle 3 konuda önerge verdi. Birsen’in ilk önergesinde, “ilk ve orta dereceli okulların oyun alanlarındaki eksiklerin tespit edilmesi ve gereğinin yapılması”, ikinci önergesinde, “Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki parklarda tuvalet, emzirme odası gibi ihtiyaçların tespit edilmesi ve gereğinin yapılması”, üçüncü önergesinde de “ilçelerdeki servis araçlarından da harç alınmaması konusunun görüşülmesi” konuları yer aldı. CHP’li meclis üyeleri üçüncü önergenin gündeme alınmasını onaylarken, ilk iki önergenin gündeme alınmasına karşı çıktılar. Tartışmalar sonrasında üç konu da oyçokluğu ile gündeme alındı. 

YAPILAN KADRO DEĞİŞİKLİKLERİ AÇIKLANDI
Meclis toplantısına başkanlık eden Abdülkadir Adar, ayrıca kamuoyunun ilk olarak 2Eylül’den “Büyük rotasyon” başlıklı manşetiyle duyduğu kadro değişiklikleri ve atamalarla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Adar, “Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Suat Adar, Genel Sekreterlik Yardımcısı kadrosuna, Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Ünal, Genel Sekreter Yardımcılığı kadrosuna, Özel Kalem görevi yapan Deniz Kaplan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı kadrosuna, Harita ve İmar Şube vekili Metin Bükülmez Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına, Kentsel Projeler Müdürü Mahmut Korhan Koyuncu Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı kadrosuna, Tabip olarak görev yapan Erdal Yavuz Sağlık İşleri Başkanı Kadrosuna, Gelir Şube Müdürü olan Cem Serttaş Zabıta Dairesi Başkanlığına, ESKİ Genel Müdürlüğü’nde Planlama ve Yatırım inşat dairsi başkanı olan Suat Balcı Fen İşleri Dairesi Başkanlığına atanmıştır” dedi. 
2Eylül

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner186