banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

'MECLİSE REST ÇEKEMEZSİNİZ'

Yılmaz Büyükerşen, komisyonlarda görüşmeleri süren bazı konuları meclis başkanı olarak meclis gündemine aldırıp oylatmak istedi. Ahmet Yapıcı, “Bu meclisi hiçe saymaktır, rest çekmektir” diyerek tepki gösterdi

09 Şubat 2016 Salı 10:02
'MECLİSE REST ÇEKEMEZSİNİZ'
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Küçük Sanayi Sitesi ve otobüs alımı ile ilgili meclis komisyonlarında görüşmeleri devam eden maddeleri, meclis başkanlığı olarak meclis gündemine aldırmak ve direkt oylatmak istedi. Bu konuda AK Parti ve CHP grubu arasında tartışmalar yaşandı. AK Partili Ahmet Yapıcı, gündeme alınacak maddelerin yasa gereği üç gün önceden sunulması gerektiğini belirterek, gündeme eklenecek maddeleri de meclis çoğunluğunun onaylaması gerektiğini savundu. Yapıcı, söz konusu maddelerin zaten komisyonlarda görüşüldüğünü ve komisyonlardan havale edilerek meclise geleceğini belirterek, “Meclise rest çekemezsiniz” dedi. 

“ÇÖZMEK Mİ İSTİYORSUNUZ, YOKSA…”
Ahmet Yapıcı, “CHP grubunun ne yapmaya çalıştığı ile ilgili tereddüt içindeyim. Sorunları çözmek mi istiyor, yoksa bir söylem haline getiriliyor engelleniyoruz söylemini bir daha mı kullanmak istiyorlar” diye konuştu. Yapıcı, “Üç gün önceden gündeme alınacak maddeler meclis üyelerine sunulur ve meclisin onay verdiği maddeler meclis gündemine alınır. Başkanlık makamı ilave madde elbette koyabilir, ilk 5 madde duyuruldu sorun yok. 6 ile 17’inci maddeler meclis üyelerine duyurulmadı. Bu maddeler şu an gündeme getirildi. CHP grubunun ne yapmak istediğini anlamakta ben gerçekten güçlük çekiyorum. Meclise bu konuları resen getirip dayatmanız bu meclisi hiçe saydığını göstermektedir. Uzlaşmak gerekir ortamı germemek lazım. Dayatınca rest çekiyorsunuz. Meclise rest çekemezsiniz. Bu jenerik laflarla engelleniyoruz lafını size daha fazla kullandırmayacağımız belirtmek istiyoruz.  Oylamaya geçin tamamına ret vereceğiz, buyurun gerekeni yapın. Neden 3 gün önce gündeme getirmediniz de son anda getirdiniz madem bu kadar acil bir konuydu” dedi. 

“SUNACAĞIM, KARAR RET ÇIKACAK”
CHP grubu ve AK Parti grubu arasındaki tartışmalar yaklaşık bir saat devam etti. Büyükerşen, meclis başkanlığının gündeme alınmasını istediği 6 ve 7. maddelerin, gündeme alınması konusunda oylama yapılmasına gerek olmadığını savunurken, AK Parti grubu yasaya göre, gündeme eklenecek maddelerin meclis tarafından oylanması gerektiğini söyledi. Büyükerşen, “6 ve 7’nin gündemden çıkarılmasını öneriyorsunuz. Halbuki çıkmaz, ama demokratiklik için, çoğunluk olduğunuz için oyluyorum. Kanuna aykırıdır. Şimdi sunacağım, karar ret çıkacak. Oyunuza sunuyorum. Çoğunluk çıkarmıştır ama ben kararı veto ediyorum” dedi. AK Partili meclis üyeleri mecliste gündeme alınacak maddelerin 3 gün öncesinde sunulması Büyükerşen, “Siz istediğiniz kadar yasal deyin, bana göre yasal deyin. Oylama konusunda meclis ısrarcı olduğu için ben de veto ediyorum” dedi. 

KÜÇÜK SANAYİ PERŞEMBEYE KALDI
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükerşen’in gündeme alınp oylanmasını istediği maddelerden biri de Küçük Sanayi Sitesi bölgesinin 1/5 binlik planları oldu. Halen komisyonda olan madde ile ilgili AK Parti grubu, yapılan planlamanın ticari ve konut yoğunluğunu artırırken, sosyal ve yeşil alanların yetersiz olduğunu savunarak karşı çıktıklarını belirtti. Konuyla ilgili CHP ve AK Parti grubu arasında sert tartışmalar yaşandı. Konu karara bağlanamadı, Büyükerşen meclis oturumunu kapattı, konunun Perşembe günü yeniden görüşüleceği ifade edildi. Küçük Sanayi Sitesi’nin bulunduğu alanla ilgili 1/5 binlik imar planı konusunda söz alan AK Partili İmar Komisyonu Başkanı Tuncer Köküer, söz konusu alanın 63,36 hektarlık bir alan olduğunu belirterek, “Planlanan alan Yenidoğan Mahallesi ile aynı büyüklükte bir alan olmasına karşın nüfus olarak iki katıdır. Planlanan alan iki adet Yenidoğan mahallesi yerleştirilecektir. İlave olarak da mevcut sanayi alanından aha büyük 10 hektar alana ticari fonksiyon yüklenecektir” dedi. Köküer, “Planlanan alanın kent ile nasıl entegrasyonunun sağlanacağını bu plan bize göstermemektedir. Alanda konut sayısı 112 iken bu planlama ile 4 bin 300 civarında olacaktır. Yine yerleşik nüfus bin 436 kişiden 15 bin kişiye çıkacaktır.  Ticari alanlara da 4-5 büyük AVM yapılabilecektir” dedi. Köküer, “Plan değişikliğini gerekli kılacak teknik ve nesnel gerekçeler oluşmamıştır. Sosyal açık ve yeşil alanların kamuya aitlik oranı yüzde 75’in altında olmaması gerekir” dedi. Uzun süren tartışma sonrasında konu perşembe günü görüşülmek üzere bırakıldı.
2Eylül 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner186