banner179
26 Mayıs 2017 Cuma

banner173

Harun Karacan sabrı!

26 Eylül 2013, 09:15
Harun Karacan sabrı!
Adı sadece ticarette ve siyasette geçmiyor, Kuran’da da geçiyor. Harun ‘parlayan’ anlamına geliyor. Bir peygamber ismi; Hz. Musa’nın peygamber olan küçük kardeşinin ismi.
Bu mistik girişten sonra hemen söyleyebiliriz ki Harun Karacan gerçekten de harun, yani parlayan bir isim. ETO Başkanlığına ilk aday olduğu zaman, oy veren üyelerin yüzde 90’dan fazlasının oyunu almayı başardığında yıldızı parlamaya başlamıştı. ETO Başkanı olduktan sonra ekibiyle birlikte yaptıkları ile Oda’nın çehresini değiştirdi. Harun Karacan dönemi ile birlikte ETO da parlamaya, sadece ülke içinde değil yurt dışında da ışıltısını hissettirmeye başladı.
Dün, oldukça uzun bir aradan sonra, Harun Karacan basın mensupları ile bir araya geldi. Bugüne kadar yaptıklarını en ince ayrıntılarına kadar anlattı. Belki kimimiz “Aman, bu kadar ayrıntıya ne gerek var? Bu rakamı, bu ayrıntıyı da niye veriyor ki!” diye söylendi ama aslında yapılması gerekeni yaptı Harun Karacan.
Zira Harun Karacan, dünkü toplantısında kurumun aslında ne kadar sistemli, şeffaf ve hesap verebilir olduğunu gösterdi. Bugün birçok yerde en fazla bu hususların bulunmamış olmasından şikâyet etmiyor muyuz! Harun Karacan da toplumun bu yöndeki taleplerine bence “Aradıklarınızın hepsi Eskişehir Ticaret Odası’nda var. Benim ve ekibimin yönettiği ve yöneteceği yerlerde bunlar olur!” mesajını verdi.
Karacan gibi, büyük bir meslek örgütünün başında bulunan yönetici nasıl her türlü bilgiyi hiç çekinmeden, açıkça kamuoyu ile paylaşıyorsa diğer meslek örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özellikle de belediyeler benzer paylaşımlarda bulunmalı, kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesine ve şeffaflığın sağlanmasına katkı sunmalıdırlar.

ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLİR ETO BAŞKANI

Zaman zaman çok sert şekilde yerdiğimiz Harun Karacan, dün daha önceki toplantılarındakinden daha farklı bir ruh yapısı içindeymiş geldi bize. Bugüne kadar bir takım konularda yazılıp çizilenlere cevap vermediğini, ağzını açıp konuştuğunu duymamıştık. Dün bu durumu özellikle vurguladı.
Makam odasının yenilenmesi, çok daha hoş bir görüntüye kavuşturulması eleştirilmişti bazı meslektaşlarımız tarafından. Bu eleştirilerin haksızlığını dün Karacan’ın bizzat kendisi ortaya koydu. “Burası benim makamım değil, hizmet makamı, hizmet alanı” dedi. “Buraya yurt içinden yurt dışından cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar geliyor. Onları Eskişehir’in namına yakışır bir alanda karşılayıp ağırlıyoruz” diyerek savunmasını güçlendirdi. İyi de yaptı.
Uzun zamandan beri, ETO eski Başkanı Cemalettin Sarar tarafından da, gündeme getirilen Oda’nın Ankara Yolu kenarındaki arsasına neden fuar alanı yapılmadığı yönündeki eleştirilere de cevap verdi. Bu sorunun geleceğini tahmin etmiş olacaklar ki görsel bir sunum eşliğinde o arsanın macerasını anlattı belge belge!

4 YILDIR O ARSA İÇİN UĞRAŞMIŞLAR

ETO’nun o arsası tahsisli alınmıştı. Yani üzerinde kâr getirici, para kazandırıcı faaliyette bulunulamazdı. Bu durumu ETO eski Başkanı Cemalettin Sarar’ın bilmemesi düşünülemez. Karacan, 2009’da göreve geldikten sonra bu arsanın en uygun şekilde kullanılabilmesi için ilgili kurumlar nezdinde yaptıkları yazışmaları tek tek gösterdi. Arsanın statüsünün değişmesinin mümkün olamadığını ifade etti ve “Bu yüzden o arsamızın ifade edilen şekilde kullanma imkânımız ne yazık ki bulunmuyor. Farklı bir şekilde değerlendirmek için çalışmalarımız var. Bu çalışmalar bittiği zaman projemizi kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.
Seyitgazi Yolu yakınındaki ETO arsasını da 65 kişilik Yaşam Merkezi yapmak istediklerini belirterek “Büyükşehir Belediyesi kabul etmedi. İmar planları yokmuş o bölgenin. İmar planları yapılmadı ne yazık ki. Bu yüzden de bu projeyi gerçekleştirmek mümkün olamadı” dedi.

AK PARTİ’DEN BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI
Harun Karacan’a beklediğimiz gibi “AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmayı düşünüp düşünmediği” ile ilgili de soru geldi. Karacan, dün oldukça ilginç bir cevap verdi. Bu konudaki gelişmeleri basından öğrendiğini, böyle bir gelişme olduğu takdirde basının onu da kendisinden önce öğreneceğini ifade etti. Ancak bence esas şu sözleri büyük önem taşıyordu: “Bizim için önemli olan Eskişehir’e hizmet etmek. Kimisi belediye başkanı olarak hizmet eder, kimisi Ticaret Odası başkanı, kimisi Sanayi Odası başkanı olarak. Kimisi de gazeteci olarak hizmet eder. Önemli olan şehrimize hizmet etmektir. Ben şu an ETO başkanıyım ve şehrimize bu şekilde hizmet ediyorum.”
Bu ifadelerinden “Harun Karacan’ın aday olmayı düşünmediğini değil ancak o kadar da aday olma sevdalısı olmadığı” sonucunu çıkardık. Harun Karacan’ın ‘Büyük’ düşündüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istediği kamuoyunda dile getiriliyor. Ancak Karacan dün ETO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olarak yaptığı hizmetlere özellikle vurgu yaptı. Bu hizmetlerin önemine özellikle değindi. Ve kamuoyuna “Ben Harun Karacan olarak bu şehri çok seviyorum. Benim için önce Eskişehir gelir. Bizleri Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda görmek isteyenlerin olması elbette bizi memnun ediyor. Eskişehir’e bugün ETO Başkanı olarak hizmet etme fırsatım var ve bu koltuk da Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu kadar önemli. Yarın başka bir kurumda hizmet etme fırsatı olursa, biz de orada hizmet etmeye çalışırız” mesajını aktarmak istedi.
Harun Karacan, belediye başkanı olmak da isteyebilir. En doğal hakkı. Yakışır da. Ancak bizim izlenimimiz odur ki an itibariyle omuzlarına yüklenmiş olan iki vazifenin hakkını verme peşinde. Bu hakkı bugüne kadar verebildiğini de verdiği rakamlarla bir güzel gösteriverdi.
Harun Karacan, sürekli olarak yapılan bir takım haksız eleştirilere bugüne kadar cevap vermeyerek büyük bir sabır gösterdi. ETO Başkanlığına adaylığını koymadan önce büyük bir sabırla çalıştı ve seçimlerdeki başarısının altyapısını hazırladı. Eğer iddia edildiği gibi siyasi bir hedefi varsa, emin olun Harun Karacan o hedefe ulaşacak altyapıyı hazırlamadan yola çıkmaz. Yola çıkmışsa da başaracağı konusunda şüphesi kalmamıştır!
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186