banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

Hayallerini gerçekleştir

07 Ocak 2017, 09:15
Hayallerini gerçekleştir
Olmasını gerçekten yürekten istediğin ancak bir türlü gerçekleşmeyen şeyler için defalarca uğraşmaya değerdir. Bunlar hayallerindir. Yoluna devam et!
Seni harekete geçiren, eyleme yönelten daima isteklerindir. Bu nedenle de adım atamadığın, engellerle karşılaştığın, pes etmeye en yakın olduğun her durumda, derin bir acı çekersin. Derin bir acıdır bu çünkü temeli kendini var edememeye dayanır. Tüm acılara öyle ya da böyle katlanılabilir. Oysa kendini bu dünya içerisinde var edememe hissi tüm isteklerini anlamsız kıldığı için diğer acıların yanında daha katlanılmazdır. ‘Ben’ demenin içi boşalıverir. Bu da yolun sonudur.

Eğer seni harekete geçiren isteklerinse, bu yönde bir şey yapamadığın her durumda kendine dönüp isteklerin konusunda şüphe duyarsın. İşte engelin en büyüğü! Seni yapamayacağına inandıran, kendine olan inancı yerle bir eden, seni içeriden yıkan şüphe. Bu temel engeli aşmanın tek yolu ise yapmaktır. İlerlemediğini hissetsen bile dönüş hep hayallerinedir. Tam bıraktığın noktada derinden yaşadığın yitirme duygusu ile kavuşma anı arasında geçen sürede hissettiğin “belki de hiçbir şey olmuyor” şüphesi seni sadece yolundan alıkoymak içindir. O halde, “yapamıyorum” değil “yapmıyorum” diyebilme cesaretini göstermek gerekir. Seçim yapabilmenin ağır yükü bu söylem değişikliği ile birlikte fark edilir.

İstenen şeyin gerçekleşmesinden önce oluşan zaman boşluğunda yapılabilecek en iyi şey geçmişte ya da gelecekte yaşamaya ne kadar meyilli olduğunu anlaman ve kendini burada ve şimdide yaptıklarına döndürmendir. Çıkış yolu göremediğinde ise belki de zaten çıkışa çoktan gelmiş, yeni bir giriştesindir. O halde, çıkışı bir türlü göremediğin hissiyle yaşamak yerine yeni bir girişte olduğunun bilincine vararak yola devam edebilirsin. İlerlemenin başka yolu yoktur. Her defasında yeniden ve yeniden başlamayı yaşam biçimine eklemek gerekir. Yolun sonunda boşa geçmiş bir hayat inancıyla yüzleşmek çok sarsıcı olabilir. Oynanması zor bir oyunla karşı karşıya kalıyorsak gerçekten kuralları iyi öğrenmelidir. Ölümden önce ölmeyi öğrenmek zihinlerden kolay kolay çıkmayacak deneyimlerin bıraktığı derin izlerle olanaklı hale gelir.

Herkesin engeli kendi yolculuğuna göredir ama kendileriyle sürekli yüzleşme cesareti gösterebilen insanlar ortak bir varoluş devinimini de paylaşırlar: Baş dönmesi, dünyaya fırlatılmışlık hissi, gel-gitler, iniş-çıkışlar, dolanmalar, boşlukta yuvarlanmalar, düşüşler, kayıp gitmeler. Gökyüzünün altında yeni bir şey olmayabilir evet. Yine de yeni olan tüm bunları benim yaşamamdır. Benim başımın nasıl döndüğü, benim boşlukta nasıl yuvarlandığım, benim kayıp gitmelerimde nelerin üzerinden geçerek atladığımdır. Kısacası bu benim yolculuğumdur. Binilecek araç gecikebilir, arıza yapabilir, araç bulunamayıp yola araçsız devam etmek gerekebilir. Yürümekten yorgun düştüğünde yorgunluk senin yorgunluğundur, yaşanmışlık hissiyle beraber gelir ve eğer istersen seni yeniden harekete geçirir. Yenilenme hissiyle çıktığın dipten sonra bu sefer sağlam bir araç da karşına çıkabilir ve sen sürekli ertelediğin isteğini gerçekleştirmede birden bire hızlanabilirsin. Gücünü ve zayıflığını sadece kendinden aldığını anladığında kaldığın yerden devam edebilmek için tek gerçek nedeni de bulmuşsun demektir. İşin sırrı belki de sadece budur.

Olmasını gerçekten yürekten istediğin ancak bir türlü gerçekleşmeyen şeyler için defalarca uğraşmaya değerdir. Bunlar hayallerindir. Yoluna devam et! Yeter ki hayallerin olsun.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186