banner179
23 Mayıs 2017 Salı

banner173

HEDEF AVRUPA

08 Ocak 2017, 12:00
HEDEF AVRUPA
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Selka Eskişehir Hentbol Spor Kulübü Başkanı Mert Kaya ve Yenal Kaya kulübün kuruluş hikâyesini anlatırken amaçlarının sadece bir spor kulübü kurmak olmadığını ve sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirtti ve eklediler: “Şu anki kadromuz da Süper Lig’de oynayarak düzeyde ama nihayetinde yukarıyı ve Avrupa’yı hedefleyen bir takım kurmak”

Selka Eskişehir Hentbol Takımı namı diğer, ‘Beton Adamlar’ 4,5 aylık kısa bir geçmişe sahip olsalar da ligde fırtınalar estiriyorlar. Ben de estirdikleri bu fırtınanın ardındakileri merak edip ‘Beton Adamlar’ ın ortaya çıkış öykülerini kulübün kurucuları olan Mert Kaya ve Yenal Kaya ile konuşarak öğrenmek istedim.

40’INCI YILIN ONURUNA
Selka Eskişehir Hentbol Takımını kurmaya nasıl karar verdiniz?
Yenal Kaya: Biz bir aile şirketiyiz. Aile şirketi olarak da Eskişehir’de ticari faaliyetlerimizin 40’ıncı yılına geldik. Biz de kendi aramızda sohbet esnasında tamam bu zamana kadar buradan 40 yıldır ekmek yiyoruz, istihdam harici bu şehirle ilgi ne yapabiliriz diye derken, geçen sene Anadolu Üniversitesi Erkek Hentbol Takımının forma sponsoruyduk oradan bizim tekrar hentbola bir temasımız olunca, onun üzerine Osman hocamız; kendisi yıllardır Eskişehir’de Polis Gücü’nde, Kılıçoğlu’nda oynamış, sonra bir sebepten dolayı Mersin’e yerleşmiş. Orada bir takım kurmuş. Hatta üst seviyelere çıkarmış takımı ama annesinin rahatsızlığından dolayı tekrar Eskişehir’e gelmek zorunda kalmış. Onunla bir tanışıklığımız oldu. Birbirimizden de elektrik aldık. Onun projeleri, bizim benzer düşüncelerimiz, öyle olunca da kulübü kurma kararı aldık. Hem 40’ıncı yılın onuruna…

Mert Kaya:
Sosyal sorumluluk projesi olsun istedik. 40’ıncı yıl bizim için önemliydi. Hem onu değerlendirelim, Yenal’ın dediği gibi sadece üretim, sanayi, istihdam değil, biraz daha farklı alanlarda bu şehre ne gibi faydamız olur diye kendimize baktık. En yakın konulardan biri de buydu. Daha önce de bu sporu yaptığımız için neden olmasın dedik, oradan yola çıktık. Yenal’ın dediği gibi Osman hocanın da o esnada şehre gelmiş olması, onun bir takım projelerinin olması, bizim onları dinlememiz, aklımıza yatması, bizim bu özel durumumuz örtüştü. Başladık. Zaten öncesinde de başlamıştık. Hentbolla ilgili sponsorluk süresinde, bunu bir adım daha nasıl ileriye götürebiliriz dedik. Bu şekilde kulüp kuruldu.

ORTADA KULÜP YOKKEN BÜTÜN OYUNCULAR HAZIRDI

Kulübü kurma aşamasında zorluklar yaşadınız mı?
Yenal Kaya: Her şey o kadar üst üste denk geldi ki, uğraşsak denk gelmezdi. Evet, içinde bazı kötü hikâyeler de var ama öyle her şey üst üste denk geldi. Biz ağustos ayında kulübü kurduk. Malum kalkışmanın ertesinde dernekler kapatılıyor, kimse bir şey yapmıyor derken bizim de işimiz rast gitti. Çünkü bir yandan lig başlayacak onun telaşı var. Kulüp kuracağız, sağ olsun Osman hocanın zamanında beraber çalıştığı antrenörler olsun, hocalar olsun hepsi farklı şehirlerden çıktı geldi.
Mert Kaya: Ortada kulüp yokken bütün oyuncularımız buradaydı. Sadece fikren biz evet yapalım bu işi deme noktasındayken bütün oyuncular burada antremanlara başlamıştı. Lig başlayacak, süresi belli. Az bir zaman dilimi var. Ülke karışmış. O karambol içersinde her nasılsa üstesinden geldik. Bir şekilde kulüp kuruldu. Oyuncularla anlaşmalar yapıldı. Gerekli prosedürler yerine getirildi ve federasyona başvuruldu. Bu arada birinci ligden oynamaya başladık. Bununla ilgili de ligde de bir takımla bizim anlaşıyor olmamız lazımdı.

Nasıl yani?

Mert Kaya: Ligden çekilen bir takımla bizim onların oynama lisanslarını, haklarını devralmamız gerekiyordu. O görüşmeleri yaptık. Bahçeşehir Koleji ligden çekilirken biz anlaştık. Onların lisanslarını, oynama haklarını biz aldık. Dolayısıyla böylelikle ucu ucuna ligin başlangıcına yetiştirdik.

YENİ BİR OLUŞUM YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ
Hedefleriniz neler?
Yenal Kaya: Hedefimiz ilk önce 1’inci Lig’de şampiyonluk ya da ilk üçe girip Süper Lige çıkmak. Temel hedef bu. Ondan sonra Süper Ligde kalıcı bir ekip kurup devam etmek. Şu anki kadromuz da Süper Lig’de oynayarak düzeyde ama nihayetinde yukarıyı ve Avrupa’yı hedefleyen bir takım kurmak.
Mert Kaya: Bunlar öncelikli hedef tabii. Ondan sonra da Yenal’ın dediği gibi Avrupa Kupalarına gidebilecek bir pozisyona gelebilirsek Eskişehir’e Avrupa’dan takımların gelip burada maç yapmalarını sağlayacak ortam oluşturmak önceliğimiz. Ama bunun yanı sıra sadece o değil, alt yapıda oyuncu yetiştirmeyle ilgili bir süreci de başlattık. Alt yapıyla ilgili yaklaşık 80’e yakın şu anda muhtelif ortaokul ve liselerde olmak üzere yatılı bir şekilde okuyan ve şu an çalışmaya başlayan arkadaşlarımız, çocuklarımız var. Onların liglere yönelik A Takımına çıkmasıyla ilgili çalışmalara başladık. Onların okullarında malzemeleri olsun, formaları olsun, topları olsun, bunların temini sağlandı. Bizim kendi antrenörlerimiz okullara gidip çocuklara Hentbol eğitimi vermeye başladılar. Dolayısıyla hem A takımı olarak sportif bir başarıya koşarken, diğer yandan da ileriye dönük bu altyapı çalışmalarını da başlatmış olduk.
Yenal Kaya: Olmazsa olmazımız bizim altyapı. Mert Abimin dediğine ilaveten bu 80 kişinin yanında 14 tane de şehir dışından, Antep’ten, Adana’dan, Mersin’den, Yıldız Milli olabilecek ayarda çocuklar getirdik. Onları burada yatılı hem derslerini hem de spor eğitimlerini almalarını sağlıyoruz. Tabii ki, hedeflerimiz içinde şampiyonluk da var ama biz bunu sosyal sorumluluk projesi olarak başladığımızdan ötürü biraz da genç yetiştirmek istiyoruz. Devletine milletine faydalı olabilecek, spor disiplinini almış, spor kültürünü almış bireyler yetiştirmek temel amaçlarımızdan biri. Bir başarı bekleniyor ama paralelinde genç yetiştirmek, yeni nesillere örnek oluşturabilecek, spor kültürünü aşılayacak bir oluşum yaratmaya çalışıyoruz.

İNANMIŞLIK PERFORMANSLARA YANSIDI

Size ilgi büyük. Bu kadar ilgi bekliyor muydunuz peki?
Yenal Kaya: Ben açıkçası bekliyordum. Bu şehir Hentbola yabancı değil. Bir ilgi bekliyorduk. Bu kadar hızlı ve çabuk yayılacağını tahmin etmiyorduk.
Mert Kaya: Katılıyorum. Ben de başlangıç noktasında konuşurken, bunun karşılığı ne olacak, bizi takip eden birileri çıkacak mı çıkmayacak mı diye konuştuk. Orada biraz, Eskişehir’in şehir kültürü olan bir şehir olmasına, insanların herhangi bir hafta sonu kendisine ve ailesine hoş vakit geçirecek bir zaman arayışında olduğunu, bunu kahvede veya orada burada değil de bir salon sporunda değerlendirebileceğini öngördük. O bakımdan da memnunuz açıkçası. Bu öngörümüz tuttu. Şehirde yaşayan insanlar 1’inci Lig olmasına rağmen ve yeni kurulmuş bir kulüp olmasına rağmen bizim beklentimizin ötesinde bir ilgi gösterdiler.

Bu biraz da sizin ve Eskişehirlilerin olduğu kadar oyuncuların da takımı sahiplenmesinden kaynaklanıyor sanki. Çünkü namağlupsnuz, çok sıkı fark atarak önde başladınız…

Mert Kaya: Dediğiniz doğru. Oyuncularımız biraz önce de bahsettiğim gibi ortada kulüp yokken buraya gelmeleriyle başlayan bir süreç bu. O inanmışlık sahadaki performanslarına da yansıdı. Ben onu görüyorum. Dolayısıyla bizim de beklentilerimizin ötesinde namağlup bir şekilde ilk yarıyı tamamladılar. Bunu inanmışlığın bir eseri olarak görüyorum.
Yenal Kaya: Tabii, şöyle bir durum var; dedim ya aile şirketiyiz. Her çalışanımızı ailemizin bireyi olarak görüyor ve öyle yaklaşıyoruz. Aynı şey takımda da oldu. Oradaki oyuncularımız da sağ olsunlar şehri benimsediler. Bizi benimsediler. Biz de aynı şekilde çalışanlarımıza gösterdiğimiz birebir onlara gösterdik. Bir aile havası da oldu bir yandan. Yok, ben maaşımı alırım, çıkar oyunumu oynarımdan ziyade doğum günleri beraber kutlandı, yemekler beraber oldu. Biz şirkette ne yiyorsak onlar da aynı şeyi yiyor. Aynı bir aile gibi olduk. 4,5 ay hepi topu kulübün kurulduğundan bu yana geçti. Namağlup, ilk defa kurulan bir kulüp. Çocuklar benimsedi, sahip çıktılar. Şehir de benimsedi. Güzel bir sinerji oldu.
Mert Kaya: Sportif başarılarımıza katkısı var ama geçmişten gelen bu şehirdeki hentbol tutkusunun önemi yadsınamaz. Futbol hep ardı. Futboldan sonraki salon sporu olarak akla gelen hentboldu. Basketbol yoktu bir futbol bilinirdi. Salon sporu olarak da hentbol bilinirdi. Biz küçüklüğümüzde Atatürk Spor Salonu’ndaki maçlara her hafta sonu giderdik. O zamanki kitle, tahminen yaşları 30’dan yukarı olan herkesin bir hentbol seyretmişliği vardır. Biz onları tirübünde görüyoruz. Onca zaman diliminden sonra çocuklarıyla birlikte aynı salonda o heyecanı yaşamak çok güzel bir şey.

HERKES BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇABALIYOR
Konuşmamızın başında takımı 40’ıncı yılın şerefine kurduk dediniz. 10 yıl sonra 50’inci yılınız olacak. Var mı peki 50’inci yıla özel başka bir sportif ya da sosyal sorumluluk porejeniz yoksa sadece hentbolla mı kalacaksınız?
Mert Kaya: Şu andaki önceliğimiz Hentbol. Allah uzun ömür versin, şu anki başarımız ve çalışmalarımız devam eder, 50’inci yılımıza geldiğimizde oturur konuşuruz.
Yenal Kaya: Şöyle bir şey var; şu an hentbol önceliğimiz ama bunun böyle kalmasını tabii ki istemeyiz. Biraz daha bir takım olmayabilir ama bireysel bir sporda hatler, güreş neyse olabilecek potansiyel sporclara destek olmak isteriz. Ama bu 50’inci yılda mı olur, 5 yıl sonra mı olur onu bilemeyiz. Hedeflerimiz arasında var. Sadece hentbolla değil, farklı branşlarda da spora destek verebildiğimiz kadar vermek istiyoruz.

İkinci yarı için oyuncu transferiniz olacak mı?

Mert Kaya: Şu anki mevcut kadronun yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bir sakatlık olmazsa tabii. Biz bu sezonu mevcut kadromuzla tamamlarız. Ama pek tabii ki, Süper Lige çıkma konusunda her ne kadar takımın iskeleti iyi ve kuvvetliyse, Süper Ligde iddialı bir pozisyonda olmak için bir takviye gerekecektir. Onları artık sezonun başında hocamızla ve teknik heyetle beraber oturup konuşup gerekli yerlere takviyeler yapacağız tabii ki de.

Bu işin bir de finansal boyutu var. Zorlanıyor musunuz peki?

Yenal Kaya: Maddi külfetin büyük bir kısmını kendimiz yükleniyoruz. Sağ olsunlar hem şehir de bunu benimserken, çevremizde iş yaptığımız kişiler olsun, arkadaşlarımız olsun, çorbada bir tuzumuz olsun istiyor. Bu da güzel bir şey. Birisi diyor, “Benim çok imkânım yok ama bir deplasmanınızı ben karşılayayım”, kimisi ben deplasmanını karşılayamam ama hamamı olan arkadaşlarımız çocukları aya bir haftada bir para istemiyorum buyursunlar gelsin diyorlar. Malum bunlar sporcular, yoğurt, ayran süt tedarikini sağlayan şirketimiz ben vereyim diyor. Bir mobilya firması olan arkadaş, çocukların kaldığı evdeki mobilyaları ben vereyim dedi. Sağ olsunlar. Bu da insanı motive ediyor. İnsanların böyle yaklaşması, yerel basının bu işe eğilmesi, çevremizdekilerin bakışı, beraber iş yaptığımız firmaların yaklaşımları bize motive kaynağı oldu.

Bu kadar destek göreceğinizi bekliyor muydunuz?
Yenal Kaya: Bu kadar beklemiyorduk. İlla ki ucundan yardım etmek isteyen olur diyorduk ama biz nasıl kulübün geleceği ile ilgili kafa yoruyorsak onlar da yoruyor. Bir alışveriş merkezinde bir arkadaşımızın önerisiyle bir etkinlik yaptık. Çok da basit bir şekildi. İnanır mısınız o hafta sonu ailesiyle gelip etkinliğe katılmak için 25 dakika çocuğuyla bekleyen olmuş. Bin 200 form doldurulmuş. Böyle bir kalabalık biz de beklemiyorduk. Bunu duyan Ankara’dan Veteranlar var, duyup gelmişler. Böyle geri dönüşler olunca bizi daha farklı motive ediyor, işimizi daha özverili yapmamızı Sağlıyor. Aklına bir fikir gelen olduğu zaman bunu değerlendiriyoruz, olacak bir şeyse hayata geçiriyoruz.

Her fikre de açıksınız o zaman?

Yenal Kaya: Kesinlikle. Türkiye’de 1’inci Ligde hentbolla ilgili bilbordlarda maç ilanı, alışveriş merkezlerinde hentbolla ilgili yaparken, Avrupa’da Şampiyonlar liginde olan takımların yaptıklarını yapıyormuşuz. Baktık ki doğru yoldaymışız. 1’inci ligde böyleyse Süper Ligde daha farklı şeyler yaratacağımıza inanıyorum. Biz o konuda hentbolun tanıtımıyla alakalı her türlü görüşe açığız, dinlemek ve hayata geçirmeye hazırız.

Altyapı da yaş sınırınız var mı?

Yenal Kaya: Ortaokul seviyesinde başlıyor.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  EN ÇOK OKUNANLAR
  ARŞİV
  banner186