banner179
01 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

KAÇ KAÇABİLİRSEN

19 Mart 2017, 13:03
KAÇ KAÇABİLİRSEN
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
The House Kaçış Evinin kurucusu Hatice Kaya, kaçış evinin konseptini şöyle anlattı; “Bizim konseptimiz daha çok eğlence, bir miktar gerilim ve zekâ… Bu ev 4 katlı, 3 katında tek bir oyun dönüyor. Yaklaşık 8 platforma girip çıkıyorsunuz ve her bir platformda bir takım bulmacalarımız ve şifrelerimiz var onları çözüp diğer odaya geçiyorsunuz. Komple evi görüp gezmiş oluyorsunuz ve evden çıkmaya çalışıyorsunuz”

Son dönemlerde Kaçış evleri ve korku evleri bir furyadır gidiyor. Ben de nedir bu kaçış evleri diye The House Kaçış Evi’nin kapısını çaldım. 
Henüz Eskişehir’de çok yeniler. İlk röportaj yapalım dedim ama The House Kaçış Evi’nin kurucusu Hatice Kaya, “Önce bir ekibinizi kurun gelip oynayın ondan sonra yapalım” dedi. Okeye dördüncü arar gibi ekip arkadaşı aradım tırım tırım. İnsanlar çok merak ediyorlar ama bir o kadar da korkuyorlar. Kaçış evleriyle, korku evleri arasında bende ilk başta bir fark olmadığını düşünmüştüm ama Hatice Hanım bu konuda beni aydınlattı ve iki kavramın çok ayrı olduğunu gösterdi. Hatice Hanım’ın kaçış evi 4 kattan oluşuyor ve oyun aksine içeride değil, dışarıda başlıyor. Hayatınızda bir değişiklik olsun istiyorsanız, stresinizi atmanız gerektiğini düşünüyorsanız, sınırlarınızı zorlamak istiyorsanız, kendinizi o çok severek izlediğiniz filmlerdeki kahramanlar gibi hissetmek istiyorsanız ve bir o kadar da eğlenmek istiyorsanız mutlaka gidin deneyin derim. Asla da pişman olmayacaksınız ve küçük bir tavsiye, her şeyin tadını çıkarın…
YENİ BİR BAŞLANGIÇ
Son dönemlerde yurt dışında fazlasıyla ülkemizde de yeni yeni revaçta bu tür evler. Nereden aklınıza geldi kaçış evi açmak?
Yurt dışında 2008’den beri var olan bir şey ama Türkiye’de 2015’den beri başlayan bir şey. Eskişehir’de bizim konseptimizden farklı olarak 3-4 tane korku evi var. Ben bu fikri arkadaşımdan duyduydum. Bu işin yapılabilir olduğu ve sadece yaratıcılık gerektiği konusunda çok konuşuyorduk. Bir de dönem dönem insanlarda olan bir şey var; hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istersiniz, hayatınızda yenilik olsun istersiniz, ben 18 yıllık bankacıydım. Yaklaşık bir 6 ay öncesinde bankacılığı bıraktım ve yapabilir miyiz acaba derken yaptık bir şeyler.

Bankacılık döneminde de Eskişehir’de miydiniz?
Evet, buradaydım. Üniversite için buraya geldim 98 yılında bankacılığa başladım ve 2016’nın sonlarında bankacılığı bıraktım.

Kaçış evleriyle korku evleri arasındaki fark nedir?
Bizim konseptimiz daha çok eğlence, bir miktar gerilim ve zekâ… Bu ev 4 katlı, 3 katında tek bir oyun dönüyor. 3 katında yaklaşık 8 tane platforma girip çıkıyorsunuz ve her bir platformda bir takım bulmacalarımız ve şifrelerimiz var onları çözüp diğer odaya geçiyorsunuz. Komple evi görüp gezmiş oluyorsunuz ve evden çıkmaya çalışıyorsunuz. Korku evlerinde onlarda da bir takım bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz ama onların konsepti tamamen korku. 
İçeride korkutmaya çalışıyorlar. Bizde öyle bir şey yok. Biz şunu diyoruz gelenlere; evdeki tek canlı sizsiniz. Sizden başka canlı yok.

ESKİŞEHİR’DE BAŞKA BÖYLE BİR KONSEPT YOK
Buraya gelen insanlar hem macera, hem eğlencenin dışında aslında bir nevi kendi zekâlarını da test etmek için mi geliyor? Öyle de diyebilir miyiz?
Onun için de gelen mutlaka var ama burası bir ekip oyunu.

Kaç kişilik ekiplerle oynanıyor peki?
2 kişiden 6 kişiye kadar oynanabiliyor. Ama 2 kişi de çok zevk almazsınız, 6 kişi de. İdeali 4 kişilik bir ekip. 4 kişi giriyorsunuz, bir şeyleri çözmeye çalışıyorsunuz, dikkatinizi ölçüyorsunuz, görsel zekânız, hafızanız, grup olarak baktığınızda liderlik, zaman yönetimi, stres yönetimi… Çünkü 1 saat içinde çıkmak zorundasınız bu evden.

Çıkamayınca ne oluyor?
Çıkamayınca oyun bitiyor. Ama şu ana kadar sonlandırdınız mı hiç derseniz, hayır sonlandırmadık. 60 dakika nihayetinde buraya eğlenmeye geliyorsunuz. Odalarda şunu da görüyoruz. Bir odada gerçekten eğleniyorlar ve oradan çıkmak istemiyorlar. O zaman süreyi uzatıyoruz. Zaman dilimini bir saatle kısıtlamadık. Biz 10.00’da oyuna alıyorsak, oyun 11.00’de bitse bile başka oyun almıyorum. Diğer oyun 12.00’de başlıyor. Mümkün olduğunca herkes görsün oynasın istiyoruz, çünkü Eskişehir’de böyle bir konsept yok.

Bir kere geldik, tekrar bir daha gelmek istedik, aynı konsepte mi oynuyoruz?
Bu tür oyunlarda oyunun bir ömrü var. Yaklaşık 8 ayla potansiyeline göre 1 yıl arasında değişebilecek bir ömrü var. O ömürden sonra oyun komple değişiyor. Ben de işin içine girdikten sonra gördüm, bu oyunun müdavimleri var. Skora oynayan insanlar var. Ekibinizle geldiniz, 70 dakikada çıktınız. Bir sonrakinde 55 dakikada yapmak için oynuyorlar. 

Ekipler arası etkinlik düzenlemeyi düşünüyor musunuz?
Daha çok yeni olduğumuz için düşünüyoruz. Özellikle skor, tabela üzerine ekipler olacak. Ayın birincisi olacak mesela. Küçük sürprizler, küçük ödüller olacak. 
14 YAŞ KISMI KALDIRABİLİR
Kaç yaşından itibaren gruplarınızı kabul ediyorsunuz?
14 yaş kısmına kadar korku kaldırabilecek düzeyde bir gerilim var. Her yer güvenlikli.
Kameralar da var…
Evet, 16 kamerayla izliyoruz. 24 saat izleniyor zaten. Ama biz yine de aileler rahat etsin diye 15 yaşın altındaysa annesi ve babasıyla çok rahatlıkla gelebilir diyoruz. Enteresan bir şekilde o yaşlardaki korku algısıyla bizim yaşlarımızdakilerin korku algısı çok değişik. Mesela orada gördüğünüz bir eli büyük bir insan ‘ıyy’ diye bakarken, onlar alıp sevebiliyor. Onlar daha çok karanlıktan ürküyorlar.
OYUNUN BİR SENARYOSU VAR
Peki, oyunları neye göre belirliyorsunuz?
Oyunda bir senaryo var. O senaryo üzerinde oyunu kuruyorsunuz. Şu anda kurgulanmış bir ev var burada.

Biz de ekip olarak oyunu oynadık çok da beğendik. Senaryo var dediniz ya, senaryoyu siz mi yazdınız peki?
Evet, ben yazdım. 

İpuçları ve metinler de size mi ait?
Evet, hepsi bana ait.

Neyi düşünerek yazdınız peki?
Bizim kurgumuzda profesyonel bir akademisyen var. Aynı zamanda da ressam. Ama şiddet eğilimi nedeniyle akademiden atılıyor ve dövme ona ilham veriyor. Oyunun içinde de bazı yerlerde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ve çoğu yerlerde dövme objeleri var. Nereden aklıma geldi derseniz, net şuradan esinlenilmiş bir şey yok. Sadece bizim içeride yapılan işlerimiz var. Onlarla beraber ne yapabiliriz dedik, bu çıktı ortaya.

Sadece röportaj yapmakla kalmadık kaçış evinden kaçmaya çalıştık...

Önce dekorasyonu mu oluşturdunuz yoksa senaryo yazılıp sonra ona göre mi ev dekore edildi?
Şöyle ki, içerideki objelerimizi öncesinde oluşturduk. Sonrasında senaryo yazdık. Çünkü içerideki objelere başka senaryolar da yapabiliriz. Öncelikle işlerimizi yaptık.
Odalardan geçişler de çok enteresan. Onlara da değinelim istiyorum. Labirent gibi de tünel gibi de…
Şimdi konsept olarak aslında en zoru. Dikine bir evimiz var bizim. Hani yatay olsa çok basit. Aralara alçıpenlerle bölersiniz filan ama biz dikine bir evde bir yerden bir yere geçişi sağlamaya çalışmamız lazımdı ve farkındaysanız aynı yerden geçmediniz hiçbir yere. Hep farklı yerlerden en üst kata çıkıp, en son binadan çıktınız. Onun üzerinde baya düşündük, nereden nasıl yaparız diye. Bir de binayı bozmamak lazım.

Dikine olması ve sizin o farklı rotalardan bizi en üste çıkartıp indirmeniz daha bir ayrı hava katmış. Belki yatay olsa bu kadar eğlenceli de olmayabilirdi…
Bilmiyorum ama öyle olsaydı bizim işimiz daha kolay olurdu o kesin. 

Oyun değiştiği zaman, evin kurgusu ve dekorasyonu da değişiyor mu?
Evet, değişiyor. Sizin de oynayıp gördüğünüz gibi bu evde normal bir kapıdan girdiğiniz gibi başka kapılardan ve geçitlerden başka yerlere geçişleriniz var. İkinci oyunda bunu kullandığınız zaman, ilk oyunda oynayan insanlar bundan zevk almayacaktır. Mutlaka evin giriş, çıkış rotasını değiştirmemiz lazım. 

Oyunun başında bir de sözleşme imzalatıyorsunuz. Hiç oyunda herhangi bir aksilik yaşayan ya da pişman olan oldu mu?
Biz oyunu kimseye zarar gelmeyecek şekilde tasarladık. Normal konseptlerde hiç ışık bulamazsınız. Küçük bir fener vardır. Onunla gidersiniz. Biz merdivenlere kadar led yaptık. Sensorlu, insanlar çıkarken görsünler istedik. 
KAÇIŞ EVİ NEDİR?
Kaçış evlerinde, gerçek zamanlı ve gerçek insanlarla/akadaşlarınızla birlikte bir senaryo içerisinde yer alırsınız. İpuçları yardımıyla bulmacaları çözüp, kilitleri açmanız gerekir. Bu şekilde engelleri aşıp belirli bir süre içerisinde kaçış oyununu bitirme esasına dayanan zeka ve eğlence içerikli oyunların oynandığı yerlerdir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178