banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

Küçük Sanayi planı yasalara uygun mu hazırlanmış?

24 Mart 2016, 09:49
Küçük Sanayi planı yasalara uygun mu hazırlanmış?
Küçük sanayi sitesinin kentsel dönüşüm kararı  gündemini uzunca bir süredir meşgul ediyor. Anlaşılan etmeye de devam edecek. Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan plana esnafın büyük bir bölümü ve AKP meclis üyeleri karşı. Hal böyle olunca Büyükşehir Belediyesinde yapılan oylamada plan reddedildi. Konunun daha iyi anlaşılması için tanımlarla ve bir takım teknik bilgilerle plana karşı olanların gerekçelerini değerlendirmeye çalışacağım.
Önce “Nazım imar planı” nedir, ona bakalım: “Mevcut ise çevre düzeni planının genel ilke, hedef ve kararlarına uygun olarak, arazi parçalarının genel kullanış biçimlerini, başlıca bölge tiplerini, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluklarını, çeşitli kentsel ve kırsal yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini, kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarını, ulaşım sistemlerini göstermek ve uygulama imar planlarının hazırlanmasına esas olmak üzere, varsa kadastral durumu işlenmiş olarak 1/5.000 ölçekte, büyükşehir belediyelerinde 1/5000 ile 1/25.000 arasındaki her ölçekte, onaylı halihazır haritalar üzerine, plan notları ve ayrıntılı raporuyla bir bütün olarak hazırlanan plan.”
Şimdi de “Genel planlama esasları” nedir onu okuyalım:
“MADDE 7 – (1) Bu Yönetmeliğe göre hazırlanacak her tür ve ölçekteki mekânsal planlar aşağıda yer alan planlama ilke ve esaslarına, planların hazırlanması ile ilgili standartlara, gösterim tekniklerine ve tanımlara uygun olarak yapılır:
a) Planlar, kamu yararı amacıyla yapılır.
b) Planlar; pafta, gösterim, plan notları ve plan raporu ile bir bütündür.
c) Planlar, kademesine ve ölçeğine göre ve yapılış amacının gerektirdiği ayrıntı düzeyinde kalmak koşuluyla alt kademedeki planları yönlendirir.
ç) Üst kademe planlar, alt kademesindeki planlara mekânsal nitelikte hedef koyan, yol gösteren ve ilke belirleyen plandır.
d) Mekânsal strateji planları, çevre düzeni planları ile nazım imar planları üzerinden ölçü alınarak uygulama yapılamaz.
e) Planlar, diğer kademedeki planların büyütülmesi veya küçültülmesi yolu ile elde edilemez.
f) Doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin koruma ve kullanma dengesinin sağlanması esastır.
g) Yapıların ve çevrenin kalitesinin artırılması için planlarda gerekli sağlıklaştırma ile ilgili kararlara yer verilir.
ğ) Planlarda afet, jeolojik ve doğal veriler esas alınır.
h) Planlarda, varsa mevcut geleneksel dokunun korunması esastır.
ı) Ülke ve bölge düzeyinde karar gerektiren büyük projelerin mekânsal strateji planı veya çevre düzeni planında değerlendirilmesi esastır.
i) Planlama süreci; araştırmaların yapılması, sorunların ortaya konulması, veri ve bilgi toplama ile ilgili analiz aşaması; bilgilerin biraraya getirilmesi, birleştirilmesi ve sonuçların değerlendirilmesi ile ilgili sentez aşaması ve plan kararlarının oluşturulması aşamalarından oluşur.
j) Planların hazırlanmasında plan türüne göre katılım sağlanmak üzere anket, kamuoyu yoklaması ve araştırması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru ve bilgilendirme gibi yöntemler kullanılarak kurum ve kuruluşlar ile ilgili tarafların görüşlerinin alınması esastır.
k) Planların iptal edilmesi halinde, daha önce alınan kurum ve kuruluş görüşleri ile birlikte yapılan analiz ve sentez çalışmaları yeni plan hazırlanmasında bu Yönetmelik kapsamında yeniden değerlendirilir.
l) Planlar, çevresinde veya bitişiğinde yer alan mevcut planlar ile uyumlu hazırlanır. Korunacak alanların çevresinde yapılan planlar ise bu alanların hassasiyeti dikkate alınarak hazırlanır.”

BİLMEMELERİ MÜMKÜN DEĞİL, AMA...
Tabii ki, bu planı yapanların yukarıdaki bilgileri bilmemesi mümkün değildir. Fakat planı yaparken bunlara uyup uymadıkları sorusunu kendilerine sormaları gerekmektedir. Sonra da kamuoyuna açıklama yaparak, ne şekilde bilgi topladıklarını, yaptıkları analiz ve sentezler ile ayrıca hangi kamu kuruluşlarının bilgisine başvurdukları sorularına yanıt vermelidirler.
İmar planı ilkelerinin 21. maddesinin 2. fıkrasında “Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım imar planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz. Ancak, onay yetkisinin aynı idarede bulunması halinde nazım ve uygulama imar planları eş zamanlı olarak onaylanabilir” denilmektedir. Bu durum karşısında nazım plan ve uygulama imar planı eş zamanlı hazırlanarak insanların kafasındaki soru işaretleri giderilebilirdi.
Şimdi de başka bir maddeye bakalım:
“MADDE 23 –
(1) Nazım imar planında karar düzeyi ve içerikleri bakımından, uygulama imar planındaki detay kararlar alınmaması esas olup, uygulamaya dönük kararlar uygulama imar planlarında belirlenir.
(2) İhtiyaç duyulması halinde, nazım imar planlarında, sosyal ve teknik altyapı alanları ve kamuya ayrılan alan dengeleri gözetilmek suretiyle uygulama imar planlarının yapım etapları belirlenebilir.
(3) Ulaşım sisteminin yolculukların mesafesini kısaltacak şekilde tasarlanması esastır.
(4) Park, çocuk bahçesi, oyun alanı, meydan gibi açık alanların mahalle ve semt ölçeğinde merkezlerle birlikte tasarlanması esastır.
(5) Açık ve yeşil alan ile diğer sosyal ve teknik altyapı alanları bir bütün olarak, erişilebilir şekilde merkezlerle birlikte planlanmalıdır.
(6) Nazım imar planlarının hazırlanması sürecinde, planlama alanı sınırları kapsamında aşağıda genel başlıklar halinde belirtilen konularda ilgili kurum ve kuruluşlardan veriler elde edilir; bu veriler kapsamında analiz, etüt ve araştırmalar yapılır.”
Bu maddeye göre de Nazım İmar Planlarında sosyal teknik alt yapı alanları ayrılarak ulaşım sisteminin, park alanlarının gösterilmesi gerekmektedir.
Bütün bunları aktardıktan sonra söyleyebiliriz ki, teknik onlarca eksiklik bir yana Nazım İmar Planı’nın tanımı göz önüne alındığında, yukarıdaki tanımın ifade ettiği gerçek göz önüne alındığında yapılan planın içini boş bırakmak; uygun ve doğru değildir.
Sonuç olarak plan üzerinde nüfus ve yapı yoğunluğunun gösterilmemesi de söylediklerine ne kadar uyacakları konusunda soru işaretleri yaratmaktadır.
Şehir için bu kadar önemli ve kıymetli bir alanda faraziyelere dayalı yönetmeliklerde ön görülen şartları yerine getirmeden, dahası şeffaf olmayan bir şekilde planlama yapılması yanlış diyeceğim, ama acı yağın pilavı da acı olur sözü geliyor aklıma susuyorum.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • yusuf ture 6 ay önce yorumlandı

   hocam saygilar yesiltepe icinde biraz dile getir getirirseniz memnun olacacagiz saygilar

  • esk .ticaret odası ,esnaf odalarına 8 ay önce yorumlandı

   belediyenin yeni 1/25 000 lik planda sanayii istimlak ve taşımak istiyor. itiraz için son 28/10/2016 hiç bir esnaf odası esnafa sahip çıkmıyor .koltuk sevdası uğruna esnafın çığlığını duymuyor

  • NERDE BU ESNAF ODALARI 8 ay önce yorumlandı

   hemen hemen her konuda aciklama yapan bu esnaf odalari sanayi̇i̇ esnafi konusunda ter keli̇meleri̇ yok..ticodasi .esnaf sanatkar odasi tornac. lokantaci.kahveci̇ nerdesi̇ni̇z

  • eski sanayici 1 yıl önce yorumlandı

   neden onbeş yıldır sanayi çarşısı gündemlerinde yoktuda şimdi hatırlandı şehir dışından gelenlerin beğenilerini kazanacakları hizmetlere öncelik verilmesi eskişehirin çok sorunları gözardı edildi avrupa kenti söylemlerine sanayi çarşısının eskişehir gerçegi olduğu geç farkedildi şuanda işin içinden çıkamıyorlar

  • SANAYİİ ESNAFLARI 1 yıl önce yorumlandı

   sayın ayhan bey taşınması istenen esnafların teksan gibi sanayide yeri yoksa bu esnaf nerde iş yapacak kiraya çıksın demeyle olurmu.kazım başkanın yeni sanayii sitesi yapmak gibi düşüncesi yok.bu esnaf ı ikna edeceğini hayal ediyor herhalde

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186