banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

MHP tabanı, Büyükşehir adayı olarak Kadir Çalışıcı’yı istiyor!

02 Temmuz 2013, 08:35
MHP tabanı, Büyükşehir adayı olarak Kadir Çalışıcı’yı istiyor!
Yerel seçimlere 9 aylık bir süre var ve bu yerel seçimlerin kendine has özelliği nedeni ile bazı siyasi partiler aday belirleme takvimlerini öne çekmiş durumdalar. CHP’nin, yerel seçim eğitimlerine kadar yansıyan bir çalışması var ve bir de yerel seçimlerde aday adayı olmayı düşünen partililerin istifa etmesi için belirtilen bir süre var; 15 Temmuz 2013.
CHP, seçimlere yaklaşık 8,5 aylık bir süre kala, aday olmak isteyen partililerini mevcut görevlerinden ayırmış ve yerel seçimler için çalışmaya başlatmış olacak. Tabii bu arada teşkilatları seçim dönemlerinde idare edecek olanlar da belirlenecek. Bu durumu ‘akıllıca bir yaklaşım’ olarak değerlendiriyoruz. Çünkü erken kalkanın yol aldığını biliyoruz!
Bir başka partide daha bugünlerde benzer bir hareket var. O parti de MHP. MHP’de Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı adaylarının tamamının, dış ilçelerdeki adayların da yüzde 90’ının belirlendiğini duyduk. Ancak belirlenen isimlerin kamuoyuna açıklanması biraz daha zaman alacakmış. Temmuz ayı ya da Ramazan ayı sonunda, MHP’nin Eskişehir’deki adaylarının tamamının kamuoyuna açıklanması bekleniyormuş. MHP Genel Merkezi, yerel seçimlerde adayların il ve ilçe yönetimleri tarafından belirlenmesini uygun bulmuş. Bu nedenle de gösterilmek istenen adayın, kendilerine kadar ulaştırılan ya da kendileri tarafından belirlenen sakıncalı bir yönü yoksa il ve ilçe yönetimlerinin belirlediği isme onay veriyormuş.
MHP teşkilatları uzun zamandan beri istişareler yaptı, kendi tabanlarının sesini dinledi. Zira MHP tabanı uzunca bir zamandan beri kendi partilerinin adaylarına yeteri kadar destek olmuyordu. Bunun da en önemli nedeni, parti tabanının görüşlerini almaktan, onların gönüllerindekini aday yapmaktan imtina eden teşkilat yönetimleriydi. Parti tabanının MHP adaylarına oy vermelerini sağlamanın yolu ise tabanın istediği, olur dediği kişileri aday göstermekti. MHP teşkilatlarının uzun zamandan beri kendi tabanına yönelik niyet sondajı yapmasının temelinde işte bu gerçek yatıyordu.
Tüm bu istişarelerin tamamlanması sonrasında partinin Eskişehir adayları belli olmuş. Ancak isimleri şu an itibariyle açıklanmıyor ve daha bir süre açıklanmayacak. O isimler, dış ilçelerden adayı belirlenmeyenlerin de belirlenmesinden sonra, yaklaşık bir ay kadar sonra, açıklanacak.
Öğrenebildiğimiz kadarıyla, MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, öteden beri ismi gündemde olan Eskişehir eski Valisi Kadir Çalışıcı’nın ismi ön plana çıkmış. Parti tabanının Çalışıcı ismine itiraz etmediği, tam tersine kolayca kabullendiği ve yerel seçimlerde önemli bir başarıya imza atmak için uygun bir isim olduğunu ifade ettiği kaydediliyor. Bu ifadeler de Kadir Çalışıcı’nın MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına oldukça yakın olduğunu gösteriyor.
Bu arada, geçtiğimiz günlerde Eskişehir-Seyitgazi Yolu Yapımı ihalesine fesat karıştırma iddiası ile bazı kişilerin gözaltına alınması, ilk anda MHP’lilerin zihninde ‘acaba’ diye bir şüphenin yanıp sönmesine neden olmuş. Ancak çok kısa sürede gerçeğin ne olduğu anlaşılınca herkes derin bir nefes almış.
MHP açısından Kadir Çalışıcı’yı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yapmanın bir takım avantajları var. Örneğin Çalışıcı, uzunca sayılabilecek bir zaman Eskişehir’de valilik yaptı; bu yüzden adaylarının tanınırlığı konusunda parti hiçbir sıkıntı çekmeyecek. Çalışıcı, halkın ve Eskişehirspor taraftarının arasına çok sık karışan bir isimdi ve bu yüzden şehirde önemli bir oranda seveni de bulunuyor. MHP’nin yerel seçimlerde yapması gereken şey ise bu sevgiyi ve tanınırlığı oya tahvil etmek. Bunun için de önce kendi parti tabanının oyunu alması gerekiyor. Çalışıcı’nın aday gösterilmesi durumunda Büyükşehir Belediye seçimlerinde parti tabanından başka partilere oy akışının kesileceğine inanılıyor. An itibariyle Kadir Çalışıcı ismi haricinde Büyükşehir adayı olarak bazı isimler olsa da o isimlerin parti tabanı tarafından çok fazla tutulmadığı kaydediliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in de, parti tabanının sempati duyduğu Kadir Çalışıcı’nın adaylığına gittikçe daha sıcak baktığı ifade ediliyor.
MHP Eskişehir teşkilatları önceki yerel seçimlerde, parti tabanının sesine kulak asmadılar ve daha başka partilerin adaylarının kazanması için olmadık işlerin içine girdiler. Parti tabanı bu sefer, kendi seslerinin dinlenmesinden, görüşlerinin alınmasından ve partilerinin seçimlere iddialı bir şekilde hazırlanmasından dolayı buruk bir mutluluk yaşıyor, geçmiş yıllarda ellerinden kaçan fırsatları anarak!

NİKÂH TAZELEME
Evlenen kişilerin arasında gerçekleştirilen akde nikâh denir. Bu akit ile evlenen kişiler birbirlerine ömür boyu bağlı kalırlar. Ayrılma, bu sözleşmenin sonlandırılmasıdır.
Bu yüzden iki kişi arasında nikâh ya vardır ya yoktur; bu yüzden de tazelenmesi söz konusu değildir, olamaz da. Nikâh bir anlaşma, sözleşme olduğu için, devam ettiği sürece tazeliğini muhafaza eder, eskimez ve yıpranmaz. Bu yüzden yenilenme ihtiyacı da duymaz. Nikâh ne yenilir, ne içilir ne de tazelenir! 11 yaşımıza kadar bir köyde büyüdük. Çocukluğumuzda bizim köyde ya da bizim köy gibi daha başka köylerde ‘nikâh tazelemekten’ bahsedildiğini duyardık. Ancak köyün imamı tüm bunların ‘bir bidat’ olduğunu söyler, nikâh tazelemek veya tazeletmek isteyenlere kızardı.
Büyüdük, üniversitelerde okuduk, Avrupa kenti Eskişehir’de gazetecilik yapmaya başladık. Ama küçükken bizim köyde ya da bizim köy gibi daha başka köylerde duyduklarımızı duymaktan kurtulamadık. Birileri, lâik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde nikâh tazelemeye devam ediyor!
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186