banner179
01 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

Müfettişler suç unsuru tespit etti

13 Mart 2017, 16:19
Müfettişler suç unsuru tespit etti
Sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen o raporun önemli bölümlerini, noktasına ve virgülüne bile dokunmadan yayınlıyoruz...

“İçişleri Bakanlığı Bakanlık Makamının 08.04.2016 tarihli sayılı onayı ve İçişleri Bakanlığı Kontrolörler Başkanlığı’nın 29.04.2016 tarih ve 94602689-679-E.9803 sayılı görev emri uyarınca; Eskişehir İli Odunpazarı Belediye Başkanlığında yapılan denetim sırasında, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında suç unsurlarına rastlanıldığından işbu Tevdi Raporu tanzim edilmiştir. (EK:1,1/1…1/5)

MUHBİR VE MÜŞTEKİ
Kamu Hukuku
İDDİA KONULARI:

1-2015/180771 kayıt numaralı ‘Fen İşleri Müdürlüğünde Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı İşi’ ihalesine davet edilen firmaların birbiri ile irtibatlı olduğu ve bu firmaların anlaşmalı teklif sunarak ihaleye fesat karıştırdıkları,
2-2015/176121 kayıt numaralı ‘Kentiçi Temizlik Hizmetleri Çöp Toplama Nakli ve Cadde ve Sokakların El ve makine ile Temizletilmesi, Genel Temizlik Hizmeti Alımı İşi’ ihalesine davet edilen firmaların birbiri ile irtibatlı olduğu ve bu firmaların anlaşmalı teklif sunarak ihaleye fesat karıştırdıkları,
3-2016/129470 Kayıt Numaralı ‘Fen İşleri Müdürlüğünde Personel ve İş Makinası Kiralama Hizmeti Alım İşi’ ihalesine davet edilen firmaların birbiri ile irtibatlı olduğu ve bu firmaların anlaşmalı teklif sunarak ihaleye fesat karıştırdıkları,
4-2016/127255 Kayın Numaralı ‘Kentiçi Temizlik Hizmetleri Çöp Toplama Nakli ve Cadde ve Sokakların El ve makine ile Temizletilmesi, Genel Temizlik Hizmeti Alım İşi’ ihalesine davet edilen firmaların birbiri ile irtibatlı olduğu ve bu firmaların anlaşmalı teklif sunarak ihaleye fesat karıştırdıkları,
5- Park ve Bahçeler Müdürlüğü 2015/135860 Kayıt Numaralı ‘Park ve Rekrasyon Alanlarında Bakım ve Temizlik İşi İçin Hizmet Alımı İşi’ İhalesi kapsamında çalıştırılan 34 PJ 0502 Plaka numaralı binek aracın, Temizlik İşleri Müdürlüğünce 2016/127255 Kayıt Numaralı Kent İçi Temizlik Hizmetleri İhalesi kapsamında da çalışıyormuş gibi gösterilmek suretiyle 4 adet gerçeğe aykırı hakkediş düzenlenerek, 2016/127255 Kayın Numaralı ihalenin yüklenicisi M.Y. Turizm Gıda İnş. San. Tic. Ltd.Şti’ne KDV dahil toplam 20.029,32 TL haksız ödeme yapılarak ‘Edimin İfasına Fesat Karıştırma’ suçunun işlendiği iddialarından ibarettir.

HAKKINDA SORUŞTURMA YAPILMASI GEREKENLER:

01-S.K. : İhale Yetkilisi (Fen İşleri Müdür Vek.)
02-A.C. : İhale Komisyonu Başkanı
03-T.K. :İhale Komisyonu Üyesi
04-H.S. :İhale Komisyonu Üyesi
05-O.Y. :İhale Komisyonu Üyesi
06-A.B. :İhale Komisyonu Üyesi
07-M.G. :İhale Yetkilisi (Temizlik İşleri Müdür Vek.)
08-.B.P. :İhale Komisyonu Başkanı
09-E.S. :İhale Komisyonu Üyesi
10-R.A. :İhale Komisyonu Üyesi/Başkanı
11-İ.T. :İhale Komisyonu Üyesi
12-B.D. :İhale Komisyonu Üyesi
13-H.S. :İhale Komisyonu Üyesi
14-O.T. :İhale Komisyonu Üyesi
15-Ş.Y. :İhale Komisyonu Üyesi
16-. H.B. :Araç Puantaj Görevlisi
17-M.B. :Araç Puantaj Görevlisi
18-Z.S. :Araç Puantaj Görevlisi
19-İ.Ö. :Araç Puantaj Görevlisi
20-Ş.G. : (Ü. Akaryakıt Turizm Temizlik Ltd. Şti, B. Atık Yönetimi Temizlik Sağlık Ltd. Şti, M.Y. Turizm Gıda İnş.San. Tic. Ltd. Şti ve A. Tur Otobüs İşlt. A.Ş.nin Vekili/Temsilcisi)
21-Ü. Akaryakıt Turizm Temizlik Ltd. Şti. Müdür ve Yetkilileri
22-B. Atık Yönetimi Temizlik Sağlık Ltd Şti Müdür ve Yetkilileri
23.M.Y. Turizm Gıda İnş. San. Tic. Ltd. Şti Müdür ve Yetkilileri
24- A.Tur Otobüs İşlt. A.Ş. Müdür ve Yetkilileri

OLAY YER VE TARİHİ:
Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi 2015 ve 2016 yılları arası”
Yukarıdaki ifadeler İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörü F.Ç. tarafından üç nüsha olarak düzenlenen ve bir örneği ekleriyle birlikte gereği için Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına, eksiz iki örneği de bilgi için İçişleri Bakanlığı Kontrolörler Başkanlığı’na sunulan 25 Ocak 2017 tarihli Tevdi Raporun ‘Başlangıç’ bölümünden alındı.
Elimizdeki rapor 50 sayfadan ibaret. Yukarıya aldığımız ifadelerin hemen tamamı rapordan. Ancak bazı şahıs ve firma isimlerini kodladık.
Bugün çok özetle ortaya koyduğumuz iddiaların tamamı kontrolörün yaptığı çalışma sırasında elde ettikleri şüphelerden oluşuyor. Bu yüzden belgeleriyle ortaya koyduğu şüpheli hususları bir rapor haline getirerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına sunuyor. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, kontrolörün bu raporunu inceleyecek. Soruşturma gereği duyarsa, yukarıda ismi kodlu kişi ve firmalarla ilgili olarak, kontrolörün raporunda belirttiği hususlardan dolayı yargılanmalarını talep edecek. Bizim elimizde raporun ekleri bulunmuyor. Bu yüzden iddiaları kontrolörün ağzından veriyoruz.
Kontrolörün çok sayıda belge ile ortaya koyduğu hususlarda bir hukuki süreceğin başlatılıp başlatılmadığını da bilmiyoruz. Bizim yaptığımız kontrolörün tespit ettiği ve aslında göstere göstere yapıldığı anlaşılan bir takım hususları aktarmak, bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamaktan ibarettir.
Eğer raporda geçen iddialar doğruysa (ki kontrolör her şeyin çok net, çok açık olduğunu söylüyor) ortada gerçekten de çok vahim bir durum var demektir.
Ne kadar vahim olduğunu, kontrolörün raporunun ayrıntılarını yarından itibaren sizlerle paylaştığımız zaman daha iyi anlayacaksınız.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • vatandaş 2 ay önce yorumlandı

   eskişehire hiç bir büyük projeli hizmet yapılmamışken eskişehir büyükşehir belediyesi nufus oranına göre türkiyenin en borçlu belediyesi bütün borçlar krediler park bahçe ve sadece tranvayamı gitti

  • Kenan 2 ay önce yorumlandı

   3 milyon 254 bin liraya çizdirilen proje ihalesine bakın bakalım neler çıkacak! ya 13 milyona mal edilecek olan hamamyolu projesi

  • Serhat @serhat 2 ay önce yorumlandı

   o bir şey mi azcıkta tepebaşına bakın

  • serhat 2 ay önce yorumlandı

   mıhalıccık, inönü sivrihisar seyitgazi belediyelerine bakın birde neler göreceksiniz.birazda oraları kurcalasın müfettişler.sezai bey sizde bir araştırın derim.neler göreceksiniz.

  • Sertaç DURGUN 2 ay önce yorumlandı

   parti gözetmeksizin konuşuyorum. yolsuzluk bu ülkenin en büyük sorunlarından birisidir.bütün kamu kurumlarında durum aynı.sistemle değil insanların zihniyetiyle alakalı bir durum.millet haram helal demeden para peşinde.ancak müfettişlerin chp li belediyeleri daha ayrıntılı incelediğide su götürmez bir gerçek.

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178