banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

O tür şeyler söyleyenler bir daha şehre uğramıyor!

12 Ocak 2017, 08:34
O tür şeyler söyleyenler bir daha şehre uğramıyor!
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, konferans vermek için şehrimize geldi. İlk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti. Dostların sohbeti şeklinde geçen ziyarette Ortaylı “Kültür-sanat yaşamının bu kadar zengin olduğu bu güzel kentte bir ay yaşamak istiyorum” dedi.
Yazdığı kitaplar, katıldığı televizyon programlarıyla ses getiren ünlü tarihçi, Başkan Büyükerşen’in anlattığı kültür-sanat yaşamının zenginliği karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Ortaylı, İstanbul’da bile bu kadar etkinlik olmadığını belirterek “Gerçekten müthiş bir ortam oluşturmuşsunuz. Eskişehirliler gerçekten çok şanslı. Ben de, eğer üniversitelerden bir öneri gelirse, hem gençlere ders verir, hem de çok istememe rağmen gezemediğim sizin yeni baştan şekillendirdiğiniz bu güzel kenti gezer, senfoniyi dinler ve oyunları izlerim" diye konuştu.
Esprilerle dolu sohbette Büyükerşen de, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya, Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık etkinlik takvimini, ustalık eserim dediği Atatürk’ün balmumu heykelinin fotoğrafının bulunduğu tabloyu ve imzalı kitabını hediye etti. Büyükerşen de “Eskişehirliler adına sizi tüm sanat etkinliklerine davet ediyorum. Eskişehirlilerin gönlünde yerinizin çok farklı olduğunu unutmayın” dedi.
Buraya kadar olan bölüm aslında bir haber. Çok eğlendirici, çok faydalı bir haber. Tarihe not düşülecek bir haber.
İlber Ortaylı neden Eskişehir’de sadece bir ay yaşamak istiyor örneğin?
Şehrimizden bu kadar etkilendiyse gerçekten, neden bir aylığına da olsa kendi imkânları ile gelip de şehrimizde konaklamıyor ve kültür-sanat hayatımızın keyfini çıkarmıyor?
Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaklaşık iki yıl kadar önce Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen bir konferansa katılmak ve kitaplarını imzalamak için gelmişti Eskişehir’e. Herhalde bizim yöneticilerimiz o zaman uyanık davranıp şehrimizde kültür-sanat hayatının ne kadar canlı olduğunu anlatma fırsatı bulamadılar kendilerine. Çünkü o gelişlerinde de yine konferansta söyledikleriyle haber olmamıştı. O zamanlar da yine Büyükerşen ile bir araya gelince haber olabilmişti!

TATAR OLAN ORTAYLI KEŞKE TATARLARI DA HATIRLASAYDI!
İki yıl önceki gelişleri sırasında Büyükerşen kendilerini, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’nde gezdirmişti. Ortaylı, kendi balmumu heykelinin bulunduğu kısma gelince biran duraklayıp, heykelini uzun uzun incelemiş ve “Benden daha yakışıklı olmuş” diye espri yapmıştı. (Bu minvaldeki haberlerin dili de gerçekten çok eğlenceli, onu fark ettik bu arada!)
Ortaylı’nın Eskişehir’de yaşayıp, kültür-sanat hayatımızın keyfini sürmek için bir şartı var:
Üniversitelerimiz kendilerini davet edecekler. Diyecekler ki “Hocam lütfen gelin ve bizim üniversitemizde ders verin!” E yani, tabi parasını ödeyecekler…
Ortaylı, Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eskişehir’de de Tatar nüfus çok. Bir tarihçi olarak Ortaylı bunu bizden daha iyi biliyordur. Şahsen biz Eskişehir’de yaşama arzusunun temelinde böyle bir düşüncenin yatmış olabileceğini düşündük önce, ancak haberi okuyunca mevzunun çok farklı olduğunu anladık!
Çok tanınan, dünya çapında ödüller alan, yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde görev yapan, birçok kitabı yayımlanan Ortaylı’nın maddi olarak en küçük bir sıkıntısı olamayacağını, herhangi bir talepte bulunurken maddiyatın aklının ucundan bile geçmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak, Eskişehir’in kültür ve sanat hayatının keyfini çıkarma işine üniversitelerden teklif gelmesi şartını koşması aklımızı karıştırdı!
Ne yani, üniversitelerimizden kendilerine teklif gitmediği takdirde, şehrimizdeki kültür-sanat hayatının keyfini çıkarmak istemeyecekler mi? Her şey buna mı bağlı?
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da Tatar. Büyük ihtimalle, Odunpazarı Belediyesi’nin iki yıl önceki konferansına bir başka Tatar olan Ortaylı’nın davet edilmesinde meselenin bu yönü de etkili olmuştur.
O konferans ya da o ziyaret sırasında Ortaylı’nın Kırım Tatarları üzerine herhangi bir açıklama yaptığını hatırlamıyoruz. Ortaylı, bu konuda daha ziyade ancak sorulduğu zaman konuşuyor.
Ortaylı, hazır Eskişehir’e gelmişken Kırım Tatarlarına yönelik bir açıklama yapmış ve gönüllerini almış olsaydı. Ancak her nedense kendileri Yılmaz Büyükerşen’in gönlünü almayı tercih etmişler yine.

NASIL İSTEYECEĞİZ ŞİMDİ KLİMALI DURAKLARI?!
Şehrimize, kendileri gibi, birçok ünlü geliyor, kendilerinin bu son ziyaretlerinde söylediklerine benzer bir takım süslü cümleler kurup gidiyorlar. Bir daha da uğramıyorlar!
Ya vazifelerini tamamladıkları, gerekli malzemeyi verdikleri için görevlerinin bittiği düşünülüyor ve bir daha davet edilmiyorlar ya da söyledikleri sözlere aslında kendileri de inanmıyorlar!
İlber Ortaylı gibi donanımlı bir insanın bu şehirde bir ay kalmasından, kültür ve sanat hayatımızdan faydalanmasından büyük gurur duyarız.
Kendileri şehrimize geldiği zaman konferanslarda söyledikleriyle pek fazla haber olamadı. Bu hem kendileri hem de bizler adına kötü bir gelişme. Keşke konferansına katılma fırsatı bulamayan (ki iki yıl önce konferans verdiği salon 550 kişilikti) Eskişehirliler de fikirlerinden yararlanma fırsatını bulabilselerdi. Ama ne yazık ki, İlber Ortaylı’nın fikirleri bir kez daha Büyükerşen’in ön plana çıkarılması sevdası yüzünden bir kenara atıldı!
Aslında imkânımız olsa bizzat kendimiz davet edeceğiz Ortaylı’yı Eskişehir’e. Trafik keşmekeşi neymiş, çeşmeden akan suyla çay ve yemek bile yapılamaması nasıl oluyormuş, kaldırımların otomobiller tarafından işgal edilmesi nasıl olurmuş… gibi birçok konuyu yakından görmüş olur. Ha bu arada kültür-sanat hayatımızın keyfini de doya doya sürer tabi!
Büyükerşen’in ismini canlı tutmak adına Eskişehir’in bazı yönlerinin övülüp göklere çıkarılması iyi, hoş. Ancak bu cilalı, bu süslü sözler bu şehirde yaşayan ve hemen hiçbir şeyin keyfini süremeyen yüz binlerce insanla dalga geçmek de!
Şehir halkından “Otobüs ve tramvay duraklarımızı Bozüyük, Gümüşhane, Kütahya, Erzurum’daki gibi klimalı ve kapalı yapın!” sesleri yükselirken bir de bakmışsınız, bu şehri hiç tanımayan, bu şehirde yaşanan sıkıntılar konusunda en küçük fikri olmayan zaten umursamayan da bir meşhur üzerinden yeni bir algı operasyonu:
“Sezinizi kesin, ne klimalı otobüs durağı. Size bu şehrin kültür ve sanat hayatının keyfi yeter!”

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Doğa Sever 5 ay önce yorumlandı

   evet ; bu ara , eskişehir'in hizmet bekledikleri de uğramıyor!

  • vatandaş 5 ay önce yorumlandı

   kültürümüzde misafirlik evinde ev sahibi eleştirilmez beğenmedikleri olsa bile herşeye çok iyi çok güzel mükemmel denilir eskişehire ünlü mimarlar mühendisler gelse başda sanayi çarşısını ve eskişehirin tamamını gezseler bakış açılarına göre daha farklı değerlendirirler

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186