banner179
29 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

Sadakat

12 Mayıs 2017, 09:12
Sadakat
PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
Aslen Arapça “s-d-k” kökünden türeyen sadakat, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde (TDK 2017) içten bağlılık, sağlam, güçlü dostluk olarak tanımlanır. Genel olarak sıdk, sadık olma, doğruluk, dürüstlük, samimi aidiyet, sağlam dostluk, içten bağlılık, kişiye, düşünceye ve davaya bağlılık, ihanet düşünmeme/etmeme, aldatmama gibi anlamlara gelir.

SADAKAT NEYİ İFADE EDER?
Sadakat, genel olarak insanın inancına, inandığı esas ve değerlere uygun hareket etmesidir. Psikolojik açıdan bu durum, kişinin tutarlılığıyla, kendine saygısıyla, bağlılığıyla doğrudan ilgilidir. Sosyolojik olarak bireyin bir başka birey için gösterdiği içten dostluk, bağlılık ve destek olarak düşünülebilir. Bu durum, bireyin kişisel çıkarlarını diğeri için feda etmesini ifade eder. Sadakat kavramı, sıdk kavramıyla ilişkilidir, zaten sıdk ile aynı kökten türemiştir. Bu anlamda sadakat, doğruluğu, dürüstlüğü, dürüstçe bağlı olmayı, doğruluğun gereği olarak bağlanmayı ve vefalı olmayı ifade eder. Doğruluğun gereği olarak sadakat, söz ile bağlılığı ifade ettiği gibi fiil ile bağlılığı da ifade eder. Sadakat, dinî anlamda hem doğrudan Allah’a aidiyet ve bağlılığı, hem de Allah’a aidiyet ve bağlılığa uygun olarak insanlara aidiyet ve bağlılık olarak anlaşılabilir. Sadakat, hem Allah’a içten bağlılık anlamında, hem de insana, inanca, inancın gereği olan değerlere, davaya güvenle bağlılık anlamında İslam’da inanan insanın en temel vasıflarından biridir. Sadakatin zıddı, yalan, yalancılık, aldatma, ihanet olarak tespit edilebilir.

İNSANIN SADAKAT BOYUTU
Sadakat, psikolojik ve sosyolojik olarak aslında insan için sağlıklı, hatta zorunlu bir durumu ifade eder. İnsanın, kendi derununda, kendi iç hayatında sadakat temelinde bir dünya kurması, kendine sadakatle bağlanması, kendine saygı duyması, kendine güvenle aidiyet duyması çok hayatidir. Sadakat toplumsal ilişkilerde de çok mühim bir duygu ve ahlâkî değer olarak karşımıza çıkar. Esasen toplumun temeli sadakattir. Sadakat olmadan sağlıklı toplumsal ilişki kurmak mümkün değildir. Öncelikle toplumun, toplumsal hayatın esası olan aile, sadakate dayanır. Sadakatin olmadığı bir aile varlığını sürdüremez. Sadakat, aileyi ayakta tutar ve sadakatle varlığını sürdüren aile, toplumun temelini oluşturur, toplumu nüfus ve ahlâk açısından besler. Ailede evvelemirde eşlerin birbirine sadık olmaları, birbirlerine sadakatle bağlanmaları ahlâken ve hukuken şarttır. Ailede sadakat değil de ihanet ve aldatma var ise o ailenin dağılması kaçınılmazdır. Nitekim aile hukukunda sadakat yükümlülüğü diye bir şey vardır. Eşler bu yükümlülüğün gereklerine uymak zorundadırlar. Toplumsal hayatın sağlıklı ve güvenli olarak tesisi ve idamesi için sadakat, insanların; aile bireylerinin, komşuların, mahallelilerin, sorumluluk sahibi olanların birbirine bağlanmaları, güvenmeleri, oldukça önemlidir.

SADAKATİN UNSURLARI Sadakatin anlam dünyasında samimiyet. doğruluk, açıklık, diğergamlık, gayret, sevgi, merhamet, güven, saygı gibi unsurlar vardır. Sadakat bu değer ve erdem unsurlarıyla birlikte anlam kazanır.

SADAKATİ YIKAN ETKENLER
Sadakat, aldatma, ihanet, emanete riayet etmeme, yalan, çıkar, güvensizlik, samimiyetsizlik, haset gibi kötü ahlâkî durumlarla yıkılır, ortadan kalkar.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186