banner179
22 Mayıs 2017 Pazartesi

banner173

Sözde halkçı ve sosyal demokratlar attılar ellerini bir kere halkın cebine!

13 Mayıs 2017, 09:28
Sözde halkçı ve sosyal demokratlar attılar ellerini bir kere halkın cebine!
Odunpazarı Belediyesi ile başladılar, sonra Tepebaşı Belediyesi ile geliştirdiler. Çok yakında Büyükşehir Belediyesi de elini bir daha çıkarmamak üzere daldıracak cebimize!
Bu konuda yıllardan beri çok yazılar yazdık. AK Partili belediye başkanları asfalt ya da kaldırım katılım payı olarak geçen halk arasında ‘asfalt parası’ olarak bilinen bu bedelleri almıyorlardı. Hatta Burhan Sakallı, belediye başkanlığı yaptığı dönemde bu paraların alınmayacağına dair bölgesinde bulunan vatandaşlara mektup da göndermişti. Ancak sözde sosyal demokrat, sözde halkçı Kazım Kurt belediye başkanı olduktan sonra geçmiş yıllara ait asfalt paralarını toplamak için atağa geçti.
Kanunen belediyeler yeni yapılan ya da yeniden yapılmak durumunda kalan yol ve kaldırımlar nedeni ile vatandaşın mülkiyet bedelinin yüzde 2’sini geçmeyecek oranda asfalt parası alabilir. Yani isterse almaz da!

YANDAŞLARA PARA YETMİYOR, NE YAPSINLAR!
Ancak Odunpazarı Belediyesi’nden sonra, büyük maddi sıkıntılar içinde olduğu herkesin malumu Tepebaşı Belediyesi de asfalt parası toplamaya başladı. Odunpazarı’ndan sonra Tepebaşı’nın da eli vatandaşın cebine bir daha çıkmamak üzere girdi. Halkçı Kazım Kurt’tan sonra halkçı Ahmet Ataç da asfalt parası toplama işini çok sevdi!
Büyükşehir Belediyesine de para lazım. O kadar yandaş var. Onların daha mutlu yaşamalarını sağlamaları için belediye de para olması gerekiyor. Mevcut para her türlü hizmete yetebilir normalde ama bunlar yetiremiyorlar. Bu yüzden daha fazla para için can atıyorlar. Bunun en kolay ve kestirme yolunun da asfalt parası toplamak olduğunu düşünmüş olmalılar.
AK Partili Meclis üyeleri geçen yılın başında, Meclisteki çoğunluklarını kullanarak asfalt parası toplanması isteğine karşı çıkmışlardı. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı olan şahıs da bu kararı veto etmiş ve mahkemeye götürmüştü. Mahkeme tam da istedikleri gibi bir karar verdi.

YAPILAN İŞ VATANDAŞIN MÜLKÜNDE KAYDA DEĞER DEĞER ARTIŞINA NEDEN OLMALI!
AK Parti İl Başkanı M. Dündar Ünlü, önceki gün düzenlediği basın toplantısında halka harcanması gereken paraları çarçur eden merkezdeki sözde sosyal demokrat ve halkçı belediyelerin halkın cebine el attıklarını ifade etti. Eskişehir halkını uyardı. “Yakın da Büyükşehir Belediyesinin eli de cebinize girecek. Ne yazık ki bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey kalmadı!” dedi.
Asfalt parasını alabilmek için yapılan işin vatandaşın mülküne değer katması şartı var. Yargıtay kararlarında biz bunu bulmuş ve daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Vatandaştan bir bedel alınması düşüncesi de vatandaşın mülkünün değerindeki artıştan kaynaklanıyor. Eğer değer artışı sağlanıyorsa belediye tarafından yapılan iş böyle bir talepte bulunulmaması gerekir.
Diğer yandan kanun en fazla yüzde 2’si derken bizim belediyelerimiz binde 2 de alabilirler. Ancak en yüksek seviyeden tahsil etme yoluna gidiyorlar.
Sözde halkçı ve sosyal demokrat başkanlarımız Eskişehir’i uçuracaklarını söylemişlerdi. İddialıydılar. Şimdilik vatandaşın cebinden parasını uçuruyorlar. Dur bakalım daha neler göreceğiz!

ODUNPAZARI BELEDİYESİ HİÇ DEĞİLSE ŞİFREYİ HIZLI VEREYDİ!
Odunpazarı Belediyesi’nin İnternet sitesi üzerinden verdiği, daha doğrusu verdiğini söylediği ama vermediği ya da veremediği bazı hizmetler var.
Verildiği söylenilen bu hizmetler E-Belediye bölümünden verilmesi, vatandaşın da rahatlıkla yararlanması gereken hizmetler. O sayfanın giriş bölümünde şu bilgilere yer verilmiş:
“E-Belediye ile neler yapabilirsiniz?
-Belediye ile ilgili her türlü borcunuzu öğrenebilir ve kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.
-Belediye’de işlem gören evraklarınızı takip edebilirsiniz.
-Bina ve inşaat maliyetlerinizi öğrenebilirsiniz.
-Çevre Temizlik verginizi ödeyebilirsiniz
Ve daha fazlası…”
Siteye girip o hizmetlerden yararlanmak için bir abonelik söz konusu. Eyvallah!
Ancak abone olmak o kadar kolay değil.
Biz borç sorgulamak istediğimiz
zaman istendiği için abone olalım
dedik. Her türlü bilgiyi sormuşlar. Ama biz doğrusu T.C. Kimlik Numarasının neden yetmediğini sorduk kendi kendimize. Çünkü Batılı ülkelerde bir sosyal güvenlik numarası veriyorlar size, siz de gittiğiniz kurumlarda sadece o numarayı söylüyorsunuz, her türlü iş bitiyor!

ŞİFRESİZ İŞ OLMUYOR DA ŞİFRE DE BİR TÜRLÜ GELMİYOR!
Belki bir gün bu ülkede de öyle olacak ama belki biz göremeyeceğiz. Neyse konuya dönelim…
Abone olmak istedik. Bir sürü şey sormuşlar. Onun haricinde “İnternet Hizmetleri Kullanım Sözleşmesi” diye bir metin karşımıza çıktı. Orada da şunlar yazıyor:
“İnternet ortamında ODUNPAZARI BELEDİYESİ Başkanlığı'na, tarafımdan verilen bilgilerimin doğru olduğunu, bu bilgilere göre internet ortamında ODUNPAZARI BELEDİYESİ Başkanlığı bilgisayar sistemindeki kişisel bilgilerimi sorgulama ve
diğer işlemler için ODUNPAZARI
BELEDİYESİ Başkanlığı tarafından verilen ve tarafımca değiştirilecek olan e-belediye şifremin korunması ile internet üzerinden kredi kartı ile yapacağım işlemlerde her türlü riskin tarafıma ait olduğunu, ODUNPAZARI BELEDİYESİ Başkanlığı'nın, unutulmuş, çalınmış veya kaybedilmiş olan e-belediye şifremden, bunların üçüncü kişiler tarafından kullanılmasından ve sonuçlarından hiçbir şekilde sorumlu olmadığını kabul ediyorum.”
Sözleşmeyi onaylamadan abone olma ihtimali bulunmuyor. Bu yüzden onu da onayladık. Tüm bilgileri girdik. Sonraki ekranda karşımıza bizim kendilerine verdiğimiz elektronik posta adresinize şifre göndereceklerini, o şifreyi değiştirmemizin iyi olacağını falan ifade eden bir başka metin çıktı.
Aradan saatler geçti. Biz halen bize gönderecekleri şifreyi bekliyoruz. Ne şifreymiş arkadaş; bekle bekle gelmiyor. Birçok sitede şifreyi anında gönderiyorlar. Belki daha başka belediyelerin sitelerinde de
anında geliyordur. Ancak biz denemedik.
Çünkü bizim işimiz Odunpazarı Belediyesi ile ilgili an itibariyle ve onların internet üzerinden verdiklerini söyledikleri hizmetlerden yararlanmak için uğraş vermekteyiz. Daha ne kadar sürecek orasını da bilmiyoruz. Ancak bir şifre gönderme işleminin bu kadar uzun bir zaman almaması gerektiğini düşünüyoruz.
Öyle umuyoruz ki Odunpazarı Belediye yönetimi İnternet üzerinden vatandaşa vermesi gereken işleri vermeye bir an önce başlar. Bu konu üzerine ciddiyetle eğilir.
Diğer yandan, emin olun bir vatandaş olarak Odunpazarı Belediyesi’nde etkin olan bir takım yüzünden belediyeye güvenimiz tamamen kaybolmuş. Belediyenin İnternet sitesine abone olurken verdiğimiz bilgilerin kötüye kullanılabilecek olmasından bile şüphe ettik. Bu bizim suçumuz değil. Bu, bizim böyle bir güvensizlik duymamıza neden olan bugünkü yönetimin suçu!

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • SOLCU VATANDAŞ 6 gün önce yorumlandı

   chp nin işi bitti eskişehirde; iyi bir aday çıkarmazsa mevcut adaylarla kazanabilmesi imkansız,

  • Bekleyen projeler 1 hafta önce yorumlandı

   yediler beton dönüşüm asirlik agac katliam köprüsü, uçur bizi gövercin köy projesi, bal yap odunpazarı

  • kenar mahalleli 1 hafta önce yorumlandı

   2018 yılı sonunda asvalt parası almayacağız diyebilirler 2019 seçimlerinde eskişehir garanti olmayabilir en büyük nedende trafik ve otopark sorunu olacağa benziyor

  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186