banner179
25 Nisan 2017 Salı

banner173

TEBRİK ETMEYİN DESTEK VERİN

09 Nisan 2017, 13:01
TEBRİK ETMEYİN DESTEK VERİN
Söyleşi: Bircan Deniz SAVCI
Dede Halit Aydoğan ve torunu Melike Sarıtaş, topladıkları mavi kapaklarla yıllardır engellilere tekerlekli sandalye sağlıyor. 88’inci sandalyeye ulaştılar. Halit Aydoğan büyükleri, Melike Sarıtaş da yaşıtlarını bilinçlendirmeye çalışıyor ve diyorlar ki: Tebrik edip, başarılar dilemekle kalmayın. Siz de destek verin

Dede ve torun, yaklaşık 10 yıldır topladıkları kapaklarla engellilere ve yürüyemeyecek durumdaki yaşlılara araba alıp dağıtıyorlar. Halit Aydoğan ve torunu Melike Sarıtaş, başladıkları kapak toplama serüvenine geçtiğimiz günlerde 88’inci arabalarını dağıtarak devam ediyorlar. Hedeflerinde şu an 150 araba dağıtmak var ve son nefeslerine kadar da bu işi sürdüreceklerini söylemeyi de ihmal etmiyorlar. Ben de hem Melike, hem de Halit amca ile bu serüvene nasıl kalkıştılar, neler yaşadılar bu süreçte ve daha da neler yapmak istiyorlar kapakların arasında oturup aklımdaki soruları dede ve toruna yönelttim.


Melike’ciğim ilk nasıl başladı kapak toplama maceran?
İlkokulda öğretmenim mavi kapak kampanyasından bahsetti. O zamandan beri sürdürüyoruz ve gözlerimizi yumana kadarda bu işi sürdüreceğiz. Çünkü engelli kardeşlerimize yardım etmeyi çok seviyoruz.

Kapak toplamanın dışında engelli bireyler için başka yardım çalışmalarında da bulunmak istiyor musun?
Elimizden geldiğince her şeyi yapmak isteriz tabii ki de. Bu 10 yıl bize çok şey öğretti. En güzel sevinçleri tattık. Engelli kardeşlerimizin yüzündeki mutluluğu gördükçe bizim mutluluğumuz kat be kat arttı. Onlar için elimizden ne gelirse dedemle birlikte yapmaya hazırız.

Kapak toplamada kimler size yardımcı oluyor?
Mahallede kapak getirenler oluyor. Biz çevremizdeki insanların bu konuda daha çok bilinçli olmalarını istiyoruz. Çünkü engelli kardeşlerimize ne kadar yardım edersek onları daha çok mutlu ederiz. Bizim de tek istediğimiz bu.

Sandalyeleri birebir kendiniz mi teslim ediyorsunuz yoksa onlar mı ulaşıyor size?
İlk önce ihtiyacı olanları gidip görüyoruz. Bakıyoruz sonra biz ulaştırıyoruz. Kapakları almaya buraya kamyonlar geliyor. Kapakları alıyorlar bizden biz de sonra sandalyeleri alıp ulaştırıyoruz. İhtiyacı olanlar da genelde dedeme ulaşıyorlar. Ben bazen okulda oluyorum gidemiyorum. O zaman dedem ilgileniyor.
ŞİMDİ 15 YAŞINDA
Halit amca biraz da seni dinlemek istiyorum ben. Melike geldi kapaklardan bahsetti ne oldu da senin de ilgini çekti bu olay ve bugünlere geldiniz?
Torunum anaokuluna giderken az bir kapak götürdüğü için ağladı. Tekerli sandalye için çok kapak istediklerini söylediler. Bu sefer ben de 480 topladım. 500 gerekiyor dediler. Bir dahaki sene 5bin yapacağım derken biz 30 bine çıktık. 30 bine çıkınca televizyonlara çıkmaya başladık. Bize araba verdiler. Biz verilen arabaları dağıttık. Ertesi sene de 150 binle 3 arabaya talip olduk. 

Okullardan destek aldınız mı bu konuda?
O dönem Milli Eğitim, Eğitim Birsen kanalıyla okul verdi. Okulu verince 60 araba da o dönemlerde yaptık. O gün bu gündür her sene 8-10 arabayı özürlülere veriyoruz. Çünkü herkes engelli adayıdır. Engelli adayı olmayan yoktur. Adnan Menderes’in oğlu dahi memleketimize hizmet etmiş bir milletvekiliydi. O dahi engelli oldu. Nice trafik kazalarında ve yahut da yaşlılıktan dolayı engelli kalanlar var. Bizim onlar için anca elimizden gelen, kapaklarla yardımcı olabilmek.

10 yılda 88 sandalye verdiniz…
Evet, bu güne kadar 88 tane sandalye verdim. Engellilerin bir eli, ayağı olamazsak bile bir parmağı olmaya gayret ediyoruz. Bu kadar engellimiz var, ihtiyacı olan var, onlar için kapakları ziyan etmesinler gelsinler bizlere veyahut da mahalle muhtarımıza bıraksınlar. Muhakkak ki araba olarak dönüyor. Araba olarak dönmediği daha yoktur.

Sizde yok ama başka kurumlara verildiğinde de aynı hizmet sunuluyor mu?
Başka kurumlara verildiğinde diyorlar ki sucular araba alıyor. Sucuların şu ana kadar araba almışlığı yoktur. Tüm sucularla da görüşüyorum, onların işleri güçleri birer sigara parası kazanmak. Yazık. Bir sigara için bir engelliyi tökezletmek, yerde süründürmek dinimize göre de olsa, insanlığımıza göre de olsa, Türkiye Cumhuriyetine göre de olsa ben normal karşılamıyorum. Mümkün olduğunca kapakları araba alacakları yerlere versinler, araba alınsın, engelliler ayağa kalksın. Bizim derdimiz engellileri ayağa kaldırmak. Acılarını bir nebze de olsa hafifletmek.

Gördüğüm kadarıyla sadece kapak toplamakla kalmıyor pil de topluyorsunuz?
Evet, evveli sene 800 kilonun üzerinde pil verdim. Ondan sonra 50’den yukarı 100-150 civarında oluyor. Her sene toplayıp belediyelere veririm. Çevreci dede de derler bana.
GENÇLER BİLİNÇLİ DEĞİL
Okuldaki arkadaşların, senin ve dedenin yürüttüğü bu kampanyaya destek veriyorlar mı?
Destek veren olmuyor. Ben anlatıyorum hep. Daha çok bilinçlenmelerini istiyorum. Onlara yardım etmek istiyorum. Mutlu bir hayat sürsünler istiyorum.  Tebrik ediyorlar, başarılar diliyorlar ama yardım etmiyorlar. Ortaokulda vardı ama lisede yok.
Biraz ergenlik dönemine girilince sen de o yaşlardasın bu tür faaliyetlerde bulunma isteği daha geri planda kalıyor sanki…
Yani, bu konuda ben çok bilinçli olmadıklarını düşünüyorum açıkçası. Onları bilinçlendirmek için de her şeye hazırız. Her türlü bilgiyi de veririm ama onlar daha çok başka konularla ilgileniyor. Böyle vicdani konularla pek ilgileri yok. 
Üniversitede hedefin ne ve bu hedefini seçerken sana bu projede ne getirebileceğini düşünerek mi seçtin? Neticede her ne kadar dede torun elbirliği ile olsa da bu bir sosyal sorumluluk projesi...
Ben üniversitede Radyo ve Televizyon okumak istiyorum. Sosyallikle ilgili şeylere ok önem veriyorum. Bir de sizleri böyle gördükçe yapasım geliyor. Bölümümün de bu konuda yardımı olacağını düşünüyorum. En azından böyle projeleri bizzat kendim gider görüşürüm.
BAŞTA YAŞLILAR BİLİNÇLENMELİ
Tekerlekli sandalyeleri dağıttığınızda ne tür olaylarla karşılaşıyorsunuz?
İlk tekerlekli sandalyemizi Mahmut Tuncer diye küçük bir kardeşimize verdim. Annesi bebek arabasıyla getirip götürüyormuş bir yere. Engelli otobüslerde engelli arabası olmadığı için otobüslere almıyormuş. Annesine, “Anne bir araba alsak ama babamın parası yok, senin de kolların yoruldu” diyor. Üzüntü buradan başladı. Torunumun üzüntüsü bir taraftan, ben de orada çok içlendim. Hatta bir günde Seyitgazi’nin Ayvalı köyüne gittim. Orada bir özürlü gördüm. Boğazım düğümlendi konuşamadım. Oğlan 22 yaşında. Annesi sırtında taşıyarak eğitim okuluna götürüyormuş. Ondan sonra hızlandık. Ailem, sülalem, mahallenin katkılarıyla bu işi yapıyoruz.

Herhangi bir dernek desteği alıyor musunuz?
Bizim herhangi bir derneğe kaydımız yok ama muhtardan da sorabilirler, Eskişehir’den araba alanlar da bizi söyleyebilir. Geçtiğimiz gün 88’inci arabamızı verdik. Bundan sonra da devam edeceğim.  

Az önce Melike de söyledi, gençler bilinçli değil. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Baştan yaşlılar bilinçlenmeli. Önce yaşlıları bilinçlendireceğiz ki gençlere örnek olsunlar. Ben burada Allah rızası için bir iş yapıyorum. Kapakları almaya gelen firma diyor ki, “Ben senin kapaklara 3 ya da 4 araba veririm” diyor. 4 araba verdiği zaman biz 5 araba alıyoruz. Peki, 8 nereden çıkıyor dersen de hanımın aylığından, kendi aylığımdan, bir de oruç tutamadığım için oradan katıyoruz öylelikle 8’e çıkarıyoruz. Her sene de bunu yaparız. Son nefesimize kadar yapacağız da…

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner178