banner179
24 Mayıs 2017 Çarşamba

banner173

Teknoloji ve veri, işletmeyi nasıl değiştiriyor? – 6

12 Ocak 2017, 08:40
Teknoloji ve veri, işletmeyi nasıl değiştiriyor? – 6
İşletmeye uygulanacak olan tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi büyük verinin uyarlanması konusundaki en ciddi zorluklardan birisi bilgili ve becerili insan kaynağının bulunmasıdır. İşletme için büyük veri ihtiyaçlarını da içine alacak biçimde bir insan kaynağı stratejisi geliştirmek gerekecektir. Oluşturulacak büyük veri ekibi çeşitli becerilerin toplamı olmak durumundadır. Bunlar arasında analitik düşünme ve veri bilimi becerilerinin öne çıkacağını söyleyebiliriz. Ayrıca büyük verinin analizi sonucu ortaya çıkacak enformasyonun karar vermeye yönelik olarak değerlendirilmesi becerisine ihtiyaç olacaktır.
Güvenilir ve kaliteli bir bilişim sisteminin kurulması, işletme açısından daima ciddi bir yatırım konusu olmuştur. Büyük veri teknolojisinin işletmeye uyarlanması konusunda yöneticilerde bu türden bir yatırım ihtiyacı doğacağına ilişkin tedirginlik yaşanmasını –geçmiş deneyime bakarak– olağan karşılamak gerekir. Diğer yandan Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti teknolojileri ve iş modelleri ile oluşan yeni durum geçmişe oranla bazı farklılıklar içeriyor. Bu yeni durumu oluşturan unsurlar veri depolamayı ve işlemeyi işletmeler için daha düşük maliyetli hale getiriyor. Bir yandan teknolojinin ‘uyarlanmaya hazır’ hale gelmesi, diğer yandan kiralama ve ‘kullandığın kadar öde’ iş modellerinin gelişmesi büyük verinin işletmeye özümsetilmesini kolaylaştırıyor. Bu arada bilişim donanımı fiyatlarındaki düşüşün toplam edinme maliyetini olumlu yönde etkilediğini eklemeliyiz.
Büyük veri yığınları, adından da anlaşılacağı gibi hacim olarak büyük miktarlı ve yapı olarak farklı çeşitlilikte veriyi barındırır. Bu durum, geleneksel veri tabanlarına oranla farklı çözümlere ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Gerçekten geleneksel veri tabanı, “yazarken modelle” olarak isimlendirilen bir yaklaşım kullanır; veri tabanının yapısını daha baştan belirleyerek verileri bu yapıya uygun olarak yazar / kaydeder. Diğer yandan büyük veri teknolojisine uygun veri tabanları “okurken modelle” şeklinde bir yaklaşım kullanır. Bu yaklaşımda veri bir işleme uğratılmadan kaydedilir ve okunurken istendiği şekilde yapılandırılır. Bu durum, büyük veri yığınlarının analizi için kullanılacak süreyi kısaltıcı etki yapar. Sonuçta karmaşık veri kümelerinin depolanması hızlandırırken verilerden bakış açısı (yorumlar, değerlendirmeler) yaratılması sürelerini de kısaltır. Özet olarak büyük veri, işletmede uygulamaya geçilmesi açısından teknolojik olarak ihtiyaç duyulan olgunluğa sahiptir.
Büyük Veri Merkezli İşletme
Büyük veri teknolojisini işletmeye uyarlamak ve veri kaynaklı bakış açısı odaklı bir işletme oluşturmak için yeterli neden var. Önemli olan; bu kurulumun hangi ilkelerin ışığında, ne türden bir çerçevede yapılacağı merak ve ilgi konusu olan sorulardan birisidir. İşletmenin büyük veri ile dönüşümüne girişirken ilk gözden geçirilmesi gereken unsur kurumsal amaçlardır. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için büyük veriden nasıl yararlanılacağına ilişkin bir yol haritasının hazırlanması gerekir. Harita çalışmasının başlangıcı öncelikle işletmenin teknolojik olarak hangi aşamada olduğu ile yakından ilgilidir.
Büyük veri yığınlarına akacak olan verinin kaynağı insanlar ile akıllı ve bağlantılı nesnelerdir. Bu tür akışları yakalamak ve yönetmek için çok sayıda teknoloji ve uygulama söz konusudur. İşletmenin büyük veri sistemi bu teknolojilerin bir bileşimi olacaktır. Bu bileşimin oluşturulmasında işletmenin ihtiyacı olan esneklik, hız ve çeviklik yanında göğüslenebilecek maliyet dikkate alınmalıdır.
(Devamı var)

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186