banner179
27 Mayıs 2017 Cumartesi

banner173

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN BELİRTİLERİ

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), kişiye çok fazla sıkıntı yaratan ve yaşam işlevlerini kısıtlayan zihnin sürekli ve kontrol edilemeyen düşüncelerle dolu olduğu kaygı bozukluğudur. Peki belirtileri nelerdir?

26 Nisan 2013 Cuma 10:30
OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN BELİRTİLERİ
Obsesyonlar, tekrarlayıcı, rahatsız edici, kişinin mantık dışı olduğunu kabul ettiği halde düşüncelerini uzaklaştırma çabalarının başarısız kaldığı düşünce, dürtü ve düşlemlerdir.

Kompulsiyonlar ise; obsesyonlara tepki olarak gelişen, obsesyonlardan doğan anksiyeteyi azaltmaya yönelik katı kurallara göre uygulanan tekrarlayıcı davranışlardır. Kişi sıkıntısını azaltmak ya da bir felaketin gerçekleşmesini önlemek amacıyla zorunlu hissettiği davranışları sık sık yapar.

Psikolog Yelda Öge’den Obsesif Kompulsif Bozukluğu hakkında bilgi alıyoruz.

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUN SEBEPLERİ NELERDİR?
Aile bireylerinden birisinde olması nedeniyle genetik geçişler, seratonin isimli nörotransmiterin seviyesinin düşmesi, tacizler, yaşamsal değişiklikler, hastalıklar, sevilen bir yakının kaybı ve yas, iş-okul değişiklikleriyle ilgili yaşanan kaygılar, travmatik olaylar, yakın ilişkilerle ilgili yaşanan kaygılar, baskıcı ve mükemmelliyetçi anne baba tutumları, kafa yaralanmaları ve beyin tümörleri olarak sıralayabiliriz.

OKB (OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK) NASIL TEDAVİ EDİLİR?
OKB için en iyi tedavi yöntemi bilişsel davranışçı tedavi yöntemi ve ilaçlardır. Bilişsel Davranışçı terapisi sıkça görülen abartılmış ve felaket içeren düşünceleri azaltmaya yönelik, kişinin ritüellerini gerçekleştirmeden, korkularıyla yüz yüze gelmesini ve anksiyetesinin azaltılmasını sağlamaktadır. İlaç tedavisi ise antideprasanlarla birlikte seratonin geri alım inhibitörleriyle sağlanmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi ve ilaca cevap alınamayan hastalarda Elektrokonvulsif Terapi(EKT) veya beyin cerrahisi kullanılabilir. OKB'de erken teşhis her zaman tedavi süresini azaltır.

EN SIK GÖRÜLEN OBSESYON BELİRTİLERİ:
Bulaşma korkusu( mikrop, pislik vb.)
Cinsel ya da öfke dolu tepkiler göstermeye ilişkin korkular
Başkasına zarar vermekten korkma
Hata yapmaktan korkma
Bedensel fonksiyonların bozulmasına ilişkin hipokondriyak korkular
Şeytanca ve günahkar düşünmekten korkma
Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı, mükemmeliyetçilik
Rezil olmaktan ve sosyal açıdan kabul edilemez şekilde davranmaktan korkma

EN SIK GÖRÜLEN KOMPULSİYON BELİRTİLERİ:
Tekrarlayıcı bir biçimde elleri yıkamak ve duş almak
El sıkışmaktan, kapı koluna, musluğa vb. dokunmaktan kaçınmak
Sürekli olarak çevredeki eşyaları düzenlemek
Belirli kelimeleri, sayıları, cümleleri tekrarlamak ya da o sayıları, kelimeleri atlamak

2Eylül

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186