banner179
27 Mayıs 2017 Cumartesi

banner173

Yüzde 57,5 Hayır bir başarı mı?

21 Nisan 2017, 09:29
Yüzde 57,5 Hayır bir başarı mı?
“CHP’liler şöyle bir mantık bulmuşlar kendilerine:
‘Nasıl olsa bizim seçmenimiz gidip de AK Parti ve MHP’nin oylarıyla Meclis’ten geçen bu Anayasa paketine Evet demez. Bu yüzden biz diğer partilerin seçmenleri üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıralım!’
Kendileri açısından doğru bir strateji olabilir. Kimse de bir şey diyemez. Ancak her ne yapılırsa yapılsın bunun dürüstlükle yapılması lazım gelir.
CHP’liler MHP’lilerin bir kısmını ikna etmekte zorlanmıyorlar. Çünkü onlar mevcut genel başkanlarına muhalif olanlar, AK Parti düşmanlığı depreşmiş olanlar ve zaten zihniyet olarak artık CHP’yi kabullenmiş olanlar!
Diğer MHP’liler üzerinde, özellikle Eskişehir’de müthiş bir mahalle baskısı kuruyorlar. Kendileri için bu kadar yıl oy veren MHP’lilerden birisi ‘Evet’ diyeceğini belli edecek olsa hemen müthiş bir kampanya başlatıyorlar. Saadetçileri zaten çantada keklik görüyorlar. BBP’nin bir kısmını da keklediklerini düşünüyorlar!
Bu yüzden bakıyorsunuz bir gün bir CHP’li ‘Eskişehir’de en az yüzde 70 Hayır çıkar’ diyor, bir bakıyorsunuz ertesi gün 10 puan o tahmini düşürmüş ‘Yüzde 60’ı aşabilir Hayır’ diyor!
Neden böyle yüksek rakamlar söylüyorlar? Çünkü Eskişehir’de meydana getirmiş oldukları bir menfaat birlikteliği var. Bu menfaat birliğinin tarafları çok değişik partilerden gelen ya da halen o partilerin içinde olup da kalp ve kafa olarak bu birliğe bağlı kişiler. Bu kişileri gerektiği zaman sanki o partini yöneticileriymiş gibi kullanabiliyor, açıklama yaptırabiliyorlar. Hatta bir ara hatırlarsanız zaten kendi partilerini bırakıp gitmiş olanları ‘Merkez sağın temsilcileri’ olarak millete yutturmaya kalkışmışlardı!
Eskişehir’de ‘Hayır’ cephesi için çalışanların elleri Evet diyenlere göre çok güçlü. Örneğin medyanın çok büyük bölümü Hayır cephesinin emrinde.

SANKİ KENDİLERİ DE BELEDİYE İMKÂNLARINI KULLANMIYORLAR!
Ekonomik kaynaklar bakımından da Hayır cephesi inanılmaz güçlü. Belediyelerin imkânlarını da kullanarak rahatlıkla bu çalışmaları yapabiliyorlar!
Böyle bir ortamda yüzde 65’ten aşağı alırlarsa başarısız sayılmaları gayet doğaldır!
Eğer gerçekten de diğer partilerin seçmenlerini keklediklerini, kandırdıklarını, aldattıklarını sanıyorlarsa; örneğin MHP’li muhalifler, Saadet Partililer, Demokrat Partililer (DP) bunlar için çantada keklikse burada yüzde 65-70’ten aşağı çıkmaması gerekir!
CHP’nin Eskişehir örgütlerini yönetenler (ki bunlar içinde seçilenler ve seçilmeden örgütleri yönetenler söz konusu) Eskişehir’de diğer partilerin seçmenlerinden ‘Hayır’ oyu kullanacak olanlarla elde edilebilecek önemli bir yüzdeyi, kendi siyasi geleceklerini garanti etmede kullanmaya hazırlanıyorlar!

HAYIR YÜZDESİ ARTTIKÇA CHP ÖRGÜTLERİNİ YÖNETENLER YERİ SAĞLAMLAŞACAK!
Yüzde 60-65 Hayır çıkarabilirlerse bunu ‘Eskişehir’deki başarımız!’ diye pazarlayacaklar. ‘Hayır’ oyları ne kadar yüksek çıkarsa CHP’nin Eskişehir örgütlerini öyle ya da böyle yönetenlerin elleri daha da güçlenecek. Böylece 2019 için büyük avantaj elde etmiş olacaklar. Sallantıda olan yerel iktidarları yeniden güçlenmiş olacak!
Zannetmeyiniz ki boş yere ‘Hayır’da hayır vardır!’ diye bu kadar uğraşıyorlar!
Bunun için, bu kadar yıldır belediye başkanı olmasına rağmen bir kere bile halkın arasına karışmamış, sorunlarını dinlemek için mahalleleri ziyaret etmemiş olan Büyükerşen, mahalleri ziyaret edip ‘Hayır’ oyu istiyor!
Sen Eskişehir halkına hizmet götürme, derdini dinlemek, sorunlarını çözmek için gidip onları ziyaret etme ama ‘16 Nisan’da halkoylamasında en yüksek ‘Hayır’ Eskişehir’den çıktı’ diyebilme adına her türlü imkânı seferber et, halkı da bu maksatla ziyaret et!
Kendilerince Eskişehir’de çok kurnazca bir kampanya yürütüyorlar. Bugüne kadar öyle ya da böyle kullanmayı başardıkları birçok diğer partiliyi, kendi gelecekleri için bir kez daha kullanacak olmanın keyfini yaşamak üzereler. Ne var ki, her zaman olduğu gibi bugün de şansları yaver gidiyor. Çünkü ismi ne olursa olsun birçok siyasi parti bugün birçok konuda CHP ile aynı çizgiye gelmiş durumda. Aralarında aman aman bir fark kalmadı. Bir kısım partilerin Eskişehir temsilcilikleri, örgütleri ya da teşkilatları da onların boyunduruğu altında. AK Parti düşmanlıkları yüzünden birçok konuda CHP ile aynı siyaseti güden ancak bazı noktalarda ayrılan diğer siyasi partilere mensup ya da meftun olanlar da, Yeni Anayasa konusunda da CHP ile aynı düşünceye sahipler.

İŞİNE GELİNCE FIRILDAK OLARAK SUÇLA, KULLANMAK İSTEYİNCE ‘KARDEŞİM’ DE!
Tam da bu yüzden Eskişehir’de ‘Hayır’ oyu vermeyi düşünen önemli bir kitle var. Bu kitledekilerin önemli bir bölümünün de, olup biten onca şeye rağmen, CHP ile bir gönül bağı yok. Ancak bu kitle de Hayır oyu vereceği için CHP Eskişehir örgütleri çok şanslı. Çünkü çıkacak Hayır oylarının oranını kendi başarıları olarak pazarlama şansına sahip olacaklar.
Bu durum mevcut CHP örgütlerinin yerini sağlamlaştıracak. 2019 planlarını garanti altına alacaklar. Planları, düşünceleri bu!
Peki, bu düşünceleri ne oranda gerçekleşir?
O tarafını sadece Allah bilir. Bizim tahminlerimize göre umdukları kadar Hayır oyu elde edemeyecekler. Çünkü uzun yıllardan beri yaptıkları diğer partilerin seçmenlerini, o partilerin bir takım yetkililerini elde ederek kendilerine yönlendirme girişimleri bu sefer umdukları kadar başarılı olamayacak!
Bir zamanlar DSP’den ayrılıp CHP’ye geçenleri ‘Fırıldak ve dönek’ olmakla ve kendi partilerini satmakla suçlayanlar, şimdi MHP ve BBP’lilerden kendi partilerini satmalarını talep ediyorlar. Bunun için inanılmaz bir kampanya yürütüyorlar!
Bu kampanyaları ne oranda başarıya olacak bilmiyoruz. Bugüne kadar şansları hep yaver gitti, 16 Nisan’da bir kez daha yaver gider mi, bilemiyoruz.”

BURADA MHP TABANI DA BÜYÜK ORANDA ONLARIN YANINDAYDI!
Buraya kadar okuduklarınız bizim 4 Nisan 2017 tarihinde “CHP örgütlerini yönetenler Hayır oyları ile yerlerini sağlamlaştıracak!” başlıklı yazımızdan.
Yüzde 70’lerden başladılar, sonra yüzde 60’lara düştüler. En sonunda bazıları akıl edip yüzde 55 ve üzerinin başarı olabileceğini söyledi. 16 Nisan’da yüzde 57,5 alabildiler.
Her şeyiyle güçlü oldukları, hemen her partinin tabanındaki önemli isimlerle işbirliği yaptıkları, medya kurumlarının çok büyük bölümüne hükmettikleri, mahalle baskısını tüm şiddetiyle hissettirebildikleri halde ancak yüzde 57,5 aldılar. 8 yıl önce Yılmaz Büyükerşen belediye seçiminde almıştı zaten yüzde 51,5!
Eskişehir’deki MHP’lilerin çok büyük bir bölümü Hayır oyu kullandı. Saadet Partililerin büyük bölümü, DP’lilerin hemen hepsi Hayır oyu verdi. HDP ve benzeri partiler de Eskişehir’de neredeyse tümden Hayır dedi. BBP’lilerin için de vardı Hayır diyenler az da olsa. Kendi söylemlerine göre 40 bin de AK Partili ‘Hayır’ oyu vermiş.
Tüm bunlara rağmen yüzde 57,5 Hayır oyu çıkmış Eskişehir’den. Başarı?

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  KARİKATÜR
  İlk sayfa
   
  ARŞİV
  banner186