ANA SAYFA > Ekonomi > BAŞVURULARDA YARIN  SON GÜN

BAŞVURULARDA YARIN  SON GÜN

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
BAŞVURULARDA YARIN  SON GÜN

SGK’da, taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili toplantı düzenlendi. Yetkililer, taşeron işçilerin kadrolu işçi olabilmesi için son başvuru tarihinin 11 Ocak olduğunu belirtti...

SGK’da, taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili toplantı düzenlendi. Yetkililer, taşeron işçilerin kadrolu işçi olabilmesi için son başvuru tarihinin 11 Ocak olduğunu belirtti

Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Mahalli İdarelerde görevli personellere 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçiş işlemleri hakkında Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü’nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. SGK binasında gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İsmail Soykan, Eskişehir Sosyal Güvenlik İl Müdürlü İbrahim Kısa,  SGK Müdürlüğü’nden Hidayet Mercan ve Fatih Erdoğan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Sekreteri Emre Öngel ve Fatih Güçlü ve kurumlardan temsilciler katıldı.

“ÇALIŞAN İŞÇİLERDEN RAPOR İSTENMEYECEK”
Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü;  “696 KHK ile taşeron işçilerin kadroya geçilmesi ile ilgili bütün kurumlarda hummalı bir çalışma var.  Belirlenen takvime göre 2 Nisan 2018’e kadar süreç işletilecek. Yasanın tarif ettiği sınırlar içerisinde kalan taşeron işçilerin hepsi kadroya geçirilecek. İçişleri Bakanı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı ile yapılan video konferans sisteminde bu işlerin güvenlik soruşturması nasıl olacak, kim yapacak sorularımız cevap buldu. Bunların hepsi Emniyet tarafından yapılacak. Sadece arşiv araştırması yapılacak. Bütün kurumların CD ortamında bilgileri yüklenecek ve güvenlik şube müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilecek arşiv araştırmaları yapılacak. Çalışan işçilerden sağlık kurum raporu istenmeyecek. Sağlık kurulu, bu sınavlar bittikten sonra işe başlayacağı zaman herkesin mevzuatında ne yazıyorsa o uygulanacak” dedi. Vali Yardımcısı İsmail Soydan ise,  “Belediye dışındaki diğer kurum ve kuruluşların taşeronlarla ilgili kadroya alınmasında koordinatör olarak görevlendirildim. En önemli şeylerden biri şuydu. Bu 10 günlük süre 11 Ocak’ta bitiyor. 11 günlük süre içerisinde başvurular yapılacak, bu sürenin dışında başvuru olamayacağını söylediler. 90 günlük süre ise takvime göre ilerleyecek. Birkaç esneme olabilir ancak başvuru tarihi değişmeyecek. On gün içerisinde başvurular alınacak. Bu on günden sonra başvuru alınmayacak.  Başvuru alındıktan sonra diğer aşamalara geçecek. Tespit komisyonları kurulmaya başlandı. Tespit komisyonları valilik onayı aldıktan sonra süreç başlatılacak. Takvimli bir süre olduğu için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor” diye konuştu.

EK BELGELER İSTENİYOR
Sosyal Güvenlik İl Müdürü İbrahim Kısa, “Başvuru ekinde istenilecek belgelerde emeklilik, yaşlılık, malullük almaya hak kazanmadığına dair belgeler isteniyor. Kadınlarda 1974 öncesi, erkeklerde ise 1969 öncesindekilerden istediğimiz belgeler. Emekli olup olmadıkları, hak edip hak etmedikleri konusunda araştırılıyor. Hak kaybı olmaması adına ek belgeler isteniyor. Geçen haftadan bu yana sendikalar ve diğer ilgili kişilerle toplantılarımızı sürekli gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız ile ilgili bu süreçte bir tıkanıklık olduğunda genel müdürlükte yeni bir birim kuruldu. Bu kurum ile iletişime geçerek, doğrudan birinci ağızdan anında cevaplarınızı alabiliyorsunuz” diye konuştu.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sekreteri Emre Öngel de, “696 KHK ile 375 KHK geçicici 23 ve 24 maddeler eklendi, böylelikle taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci başladı. Uygulanma esasları da  1 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı. Kapsama dahil olan kurumlar, 23. madde için, SGK, Sosyal Politikialar İL Müdürlüğü, Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi gibi,   24. maddede ise belediyeler, il özel idareleri,  hisselerinin yüzde 50’den fazla olduğu şirketler kapsamında çalışan çalışanların 23. Maddede ihale konusu işte çalışacak personel sayısının ihale dökümanında belirlenmesi, personel çalışma saatleri tamamının idare için kullanılması, yıl boyunca devam eden ve niteliği gereği süreklilik arz etmesi, personel çalışmasının yüzde 70’lik kısmının asgari işçilik maliyetinden oluşması gerekiyor. Eğer çıktığımız ihalenin ederinin yüzde 70’i asgari işçilikten oluşmuyorsa bu kişiler bu kapsamda değerlendirilmeyecekler” dedi.

YÜZDE 70 KRİTERİ ARANMAYACAK İŞÇİLER
Öngel, “Ancak yüzde 70’in asgari işçilikten oluşmasında 24. maddede üç mesleğe ayrıcalık var. Bunlar, Park Bahçe, Çöp Toplama, Cadde Sokak Meydan vb. işlerde çalışan işçilerde yüzde 70 ‘lik kriter aranmayacak.  İhale konusu çalışacak personel sayısı dökümanda belirlenmişse, bu personel çalışma saatlerinin tamamını idare için kullanıyorsa, yıl boyunca devam eden ve niteliği gereği süreklilik ara ediyorsa, belediye ve özel idarelerdeki kişiler de yüzde 70’lik orana bakılmayacak” dedi.

KOMİSYONLAR KURULACAK
Öngel, “Kamu kurumların ve başvuracak kişilerin en önemli problemi başvuruların nasıl yapılacağı? Kişiler 10 gün içinde başvuru almazsak hak kaybına uğrayabilir. Arşiv araştırması, güvenlik soruşturması, örnek bir ve ek bir belgelerini başvuru aşamasında isteniyor. Tespit Komisyonları, il müdürlükleri, atama yetkili amir tarafından belirlenecek. En az il müdürü başkanlığında 3 asil iki yedek olmalı. Mahalli idarelerde tespit 3 tespit komisyonu bir de valinin belirleyeceği bir isim komisyonda yer alacak. Sınav komisyonlarında en az 3 asil iki yedekten oluşmak zorunda.  24. madde için ise 5 kişililk bir sınav komisyon. Oluşturulacak. Bu sınav komisyonu başkanı vali yardımcıları ya da valinin belirlediği bir başkan ile olacak.  Bu sınav eleyici bir sınav olmayacak. Usülden yapılacak.  Sınavı yazılı, sözlü ,uygulamalı şekillerde yapabileceğimiz için kişilerin eğitim durumuna göre, kişilerin yetkinliklerini  ölçmek için yapacağız Bu yüzden sınav konusunda bünyenizde çalıştırdığınız kişilerin tereddütlerini giderin” dedi.

Başvurular kurumlara yapılacak

Başvurular, alt işverene değil, istihdam sağlayacak kurumlara yapılacak. Düzenleme, 4 Aralık 2017 itibarıyla çalışmakta olanları kapsıyor. Bu tarihte askerde olanlarla doğum veya hastalık izni kullananlar da kapsam dahilinde olacak. Başvuruların ardından, kesin liste 24 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında ilan edilecek.

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber KARI KOCA GÖZALTINA ALINDI
Sonraki Haber 4.75 GRAM BONZAİ ELE GEÇİRİLDİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi