ANA SAYFA > Ekonomi > EMİN MİSİN SON KARARIN MI?

EMİN MİSİN SON KARARIN MI?

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
EMİN MİSİN SON KARARIN MI?

Odunpazarı Belediyesi’nin 2018 yılı asfalt ihalesi de iptal olmuştu. Belediye yine ihaleye çıktı, ama yine şikayet gelince zeyilname ile düzeltme yaptı. 18 Ocak’ta yapılacak, inşallah...

Odunpazarı Belediyesi’nin 2018 yılı asfalt ihalesi de iptal olmuştu. Belediye yine ihaleye çıktı, ama yine şikayet gelince zeyilname ile düzeltme yaptı. 18 Ocak’ta yapılacak, inşallah

Murat ATİKEL - 2017’deki asfalt ihaleleri mahkeme kararlarıyla hep iptal edilen Odunpazarı Belediyesi, 2018 yılındaki 18 mahallenin asfalt işleri için geçtiğimiz ay ihaleye çıkmış, ama sonra iptal edilmişti.  “İdari şartnamenin uygun olmaması nedeniyle” iptal edilen ihale için yeniden ilana çıkıldı. Ama sonra yapılan şikayet sonrasında belediye ihaleyle ilgili zeyilname yayınlayıp yine düzeltme yapmak zorunda kaldı. İhale 18 Ocak’ta yapılacak. 2017’de yaptığı ihalelerle ilgili açılan davalarda, mahkemeler şartnamelerdeki birçok maddeyi hukuka aykırı bulmuş ve iptal etmişti. Bu yıl da asfalt ihalesinde böyle bir durum yaşanması durumunda mahallelerin yine mağdur olmasından endişe ediliyor.  

2017’DEKİ İLK İHALEYİ MAHKEME İPTAL ETMİŞTİ
Odunpazarı Belediyesi’nin 8 Şubat 2017’de gerçekleşen “muhtelif mahallelerde yollara ve tretuvarlara 1. Etap asfalt serilmesi” ihalesi, açılan davada alınan mahkeme kararına istinaden Kamu İhale Kurulu tarafından iptal edildi. 8 Şubat 2017’de gerçekleşen ihalede tek firmanın başvurusu geçerli sayılmış ve söz konusu ihale o firmaya verilmişti. Yapılan ihale hakkında Abdullah Turhan, Kamu İhale Kurulu’na itirazda bulunmuş, Kurul, ilk görüşmesinde Turhan’ın şikayetinin reddi yönünde karar almış, ancak Turhan konuyu mahkemeye taşıyarak Kurul kararının iptali istemiyle Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, “isteklilerin kendi malı olması”, “sadece asfalt üretimi yapan isteklilerin katılabilmesi” ve “üretim tesisinin Eskişehir Valiliğine en fazla 40 kilometre uzaklıkta olması” şartlarının “diğer isteklilerin ihaleye katılımını engelleyici olduğu” belirterek, KİK kararının ve ihalenin hukuka aykırı olduğu yönünde kara vermiş, KİK de ihaleyi iptal etmişti.
Resim - 9600_2_l.jpg

MAHKEMELERİ SUÇLAMIŞTI
Belediye daha sonra 15 Eylül’de sadece 71 Evler’in asfalt çalışmaları için bu defa “pazarlık usulüyle” alelacele bir ihaleye çıkmıştı. Bu ihaleyi de, daha önce mahkemenin iptal ettiği ihaleyi alan aynı firma kazanmıştı. Başkan Kazım Kurt o günlerde 71 Evler’de hemen başlatılan çalışmalar sırasında da basına poz verip yaptığı açıklamalarda ihalelerin iptal olması konusunda mahkemeleri suçlamıştı. 2Eylül, 71 Evler için “pazarlık usulüyle” ihale yapıldığını özel haberiyle kamuoyuna duyurmuştu.

“PAZARLIK USULÜYLE” İHALE DE İPTAL EDİLMİŞTİ
Ancak 71 Evler Mahallesi için yapılan ihale için de Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'nde açılan davada iptal edilmesi yönünde karar çıkmıştı. Mahkeme, "pazarlık usulü ile ihale yapılmasını gerektirecek yasal şartların oluşmadığına" hükmederek, ihalenin iptal edilmesi yönünde karar verdi.
Resim - 9600_2_l.jpg

20 ARALIK’TA OLACAKTI AMA…
15 Aralık 2017’de 2Eylül, “Bu ihale de iptal olmasın” başlıklı özel haberiyle, Odunpazarı Belediyesi’nin 2018 yılında 18 mahalledeki asfalt çalışmaları için yeni bir ihaleye çıktığını kamuoyuna duyurdu. Ancak, belediyenin 20 Aralık'ta yapacağı 2018 yılında yol ve kaldırımlara asfalt serilmesi ihalesi de iptal edildi. İhalenin iptal ilanında “20.12.2017 tarihinde ihalesi yapılacak olan 2017/606286 ihale kayıt numaralı “2018 Yılı  Odunpazarı Belediyesinin Muhtelif Mahallelerde Yollara ve Tretuvarlara Asfalt Serilmesi Yapım İşi” idari şartnamenin 45.3.1 maddesinde fiyat farkı verilip verilmeyeceği hususunda çelişki oluştuğu ve ihalenin şartlarının şüpheye düşmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğinden ihale iptal edilmiştir” denildi.

ŞARTNAMEYİ DÜZELT DÜZELT BİTMEDİ
Belediye, idari şartnamede değişiklikler yapıp yeniden ilana çıktı ve ihalenin 18 Ocak 2018’de yapılacağı ilan edildi. Ancak şartnamede yine daha önce mahkeme kararında da belirtilen bazı konularla ilgili yine şikayet dilekçesi verildiği belirtildi. Gelen şikayet üzerine belediyenin zeyilname yayınlayarak ihalede yine düzeltme yaptığı öğrenildi. Geçtiğimiz yıl yaşanan bu durumlar nedeniyle birçok mahallede vatandaşlar mağdur olmuş, çalışmalar aksamıştı. Bu yıl da aynı durumların yaşanmaması temenni edilirken, 18 Ocak’ta yapılacak ihalenin nasıl sonuçlanacağı, yine iptal olup olmayacağı merak ediliyor.

MAHKEME İPTAL ETTİ

71 EVLER'E ÖZEL PAZARLIKLI İHALE

ODUNPAZARI’NIN BİR İHALESİ DAHA İPTAL

BU İHALE DE İPTAL OLMASIN

BU DEFA KENDİ İPTAL ETTİ

Editör: admin admin
PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber SAVRONİK’E HİNTLİ GELİN
Sonraki Haber VALİLİK SAĞ OLSUN

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi