ANA SAYFA > Ekonomi > İŞ DÜNYASI İSTİKRARLI YAPISAL EKONOMİK PROGRAM İSTİYOR

İŞ DÜNYASI İSTİKRARLI YAPISAL EKONOMİK PROGRAM İSTİYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
İŞ DÜNYASI İSTİKRARLI YAPISAL EKONOMİK PROGRAM İSTİYOR

Eskişehir Sanayi Odası tarafından çok büyük bir katılımla gerçekleştirilen “Eskişehir Sanayi Odası Piyasa Beklenti Anketi 2022” sonuçlandı ve rapor haline getirilerek yayınlandı. ESO Üyelerinin yanı sıra Eskişehir’de sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin cevap verdiği anket çarpıcı sonuçlar içeriyor

Piyasa Beklenti Anketinin 1058 işletmenin katılımıyla yapıldığını ifade eden ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, sonuçların bir rapor haline getirilip, ilgili tüm bakanlıklar, TOBB ve resmi makamlarla paylaşıldığını açıkladı.

sayesinde yaşanan ve önümüzdeki dönemde çözüm bekleyen ana sorun alanlarının tespit ettiklerini vurgulayan Kesikbaş, “İş dünyamız; enflasyon, enerji, hammadde fiyat artışları, döviz ile finansman için istikrarlı yapısal ekonomik program ve yapısal reformlar istiyor” dedi.

ENFLASYON BİR
NUMARALI SORUN

Ankete verilen cevaplardan ve bunlardan elde edilen sonuçlara göre öne çıkan başlığın yüksek enflasyon olduğuna değinen Kesikbaş, kalıcı ve küresel yüksek enflasyon eğilimi ile karşı karşıya kalındığını, ekonomide öncelikli olarak çözülmesi gereken en önemli sorununun enflasyon olarak tespit edildiğini belirtti.

“Döviz kurlarındaki oynaklık ve öngörülememe konusu enflasyonist ortamı körükleyen en büyük etken olarak değerlendirilmekte” diyen Kesikbaş, enerji ve hammadde fiyatlarındaki artışın altını kalın bir şekilde çizenlerinin oranı ankette yüzde 49’larda olduğunu ifade etti.

SANAYİCİ TASARRUFLARI
TEKRAR İŞİNE YATIRIYOR

Ankete katılan işletme sahiplerinin yüzde 31’nin tasarruf yapamadığını ifade ettiğini, söyleyen ESO Başkanı Kesikbaş, tasarruflar içinde ise iş yerine yatırım yüzde 18 ile ilk sırada yer aldığını belirterek, “İşletme sahiplerimiz tasarruflarını eve, arabaya ya da başka alanlara yöneltmiyor. Yine işine, işinin korunmasına ve gelişmesine harcıyor. Bu çok kıymetli ve ümit verici bir durum. Firmalarımız her şeye rağmen üretmekten vazgeçmiyor” diyerek diğer bazı sonuçları ise şöyle paylaştı;
“Ankete katılanların yüzde 69’u 2022’de karlılığın azalmasını beklemekte. İşletmelerin yüzde 80’i 2022’de yeni yatırım düşünmemekte. Yeni yatırım düşünmeyenlerin bunun için gösterdikleri gerekçelerde yatırım ortamının iyileşmemesi yüzde 55 ile ilk sırada yer alırken bunu yüzde 24 ile kredi koşullarının uygunsuzluğu ve yüzde 12 ile hukuk sistemi izlemiştir. 2021 yılının tamamında her beş firmadan ikisi küçüldüğünü belirtmekte. Firma karlılığına yönelik önlemlerin ilk sırasında yaklaşık yüzde 30 ile maliyet azaltma gelmekte. Firmaların yüzde 84’ü 2022 yılı için kur tahmini yapamadığını söylüyor. Ankete katılanların yüzde 61’i Suriye'deki ve Afganistan'daki iç savaşlardan kaçarak ülkemize gelen göçmenlerin geri dönmesi gerektiğini belirterek, istihdama katkı sağlayanlar kalmalı diyenlerin oranı ise yüzde 23 civarında.”
Kapsayıcı ve yüksek bir katılımla gerçekleştirilen ESO Piyasa Beklenti Anketine verilen cevaplar ve buna bağlı beklentiler doğrultusunda hazırlanan raporun ana fikrini konusunda da açıklamalarda bulunan Kesikbaş, bunun ‘öngörülebilir, sürdürülebilir, adil ve rekabetçiliğin korunduğu bir ekonomik ortam’ olarak tanımlamak mümkün olduğunu hatırlattı.
Hekim Ali BABACAN

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber YÜKSELEN DEĞER “TEPEBAŞI”
Sonraki Haber ESKİŞEHİR’E GETİRİRLERKEN!

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Reyna Premium