ANA SAYFA > Gündem > HERKES İÇİN UZAKTAN EĞİTİM: TEPEBAŞI KENT ENSTİTÜSÜ

HERKES İÇİN UZAKTAN EĞİTİM: TEPEBAŞI KENT ENSTİTÜSÜ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
HERKES İÇİN UZAKTAN EĞİTİM: TEPEBAŞI KENT ENSTİTÜSÜ

Tepebaşı Kent Enstitüsü, Anadolu'nun aydınlanma sürecini şekillendiren Köy Enstitülerinin sosyal eğitim anlayışını, günümüzün gelişmiş e-öğrenme teknolojileriyle harmanlayan yenilikçi bir yaşam boyu öğrenme platformu olarak, 2 bin 339 katılımcı ile devam ediyor

Tepebaşı Kent Enstitüsü, Anadolu'nun aydınlanma sürecini şekillendiren Köy Enstitülerinin sosyal eğitim anlayışını günümüzün gelişmiş e-öğrenme teknolojileriyle harmanlayan yenilikçi bir yaşam boyu öğrenme platformu olarak faaliyetlerine devam ediyor.

kentenstitusu.tepebasi.bel.tr adresinde hizmet veren ve 21. yüzyıl becerileri çerçevesinde dönüşen bireysel ve kurumsal öğrenme ihtiyaçlarına hem uzaktan hem de yüz yüze öğrenme uygulamalarıyla çözümler üretmeyi amaçlayan Tepebaşı Kent Enstitüsü, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi arasında oluşturulan üniversite-sektör iş birliği çerçevesinde hayata geçirildi. Alanlarında uzman akademisyenlerin, e-öğrenme uzmanlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin ortak çalışmaları ile hazırlanan Tepebaşı Kent Enstitüsü eğitimleri; teknolojiden sosyal medya kullanıma, genel kültürden mesleki eğitime kadar her türlü öğrenme ihtiyaca yanıt verebilecek çeşitliliktedir. Eğitimler, başta Eskişehir Halkı olmak üzere yeni bir şeyler öğrenmeyi arzulayan herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Tepebaşı Kent Enstitüsü eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenenlerin performansları, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi onaylı bir katılım sertifikası ile belgelendiriliyor.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ VE ADALET
Tepebaşı Kent Enstitüsü; farklı yaş gruplarındaki bireylere, bilgiye ulaşma noktasında eşit ve adaletli koşullar hazırlıyor. Yaşam boyu devam eden ve okul dışına taşan yönüyle bireylerin girişimci ve araştırmacı kimliğini şekillendiriyor.
Nüfusun köylerde yoğunlaştığı bir dönemin kurtarıcı projesi Köy Enstitüleri’nden yola çıkarak nüfusun kentlerde yoğunlaştığı ‘modern çağın’ gri sorunlar yumağı kentlerde bir çözüm önerisi olabilecek Kent Enstitüleri’ni hayata geçirmenin zamanıdır.
Belediye hizmet merkezlerinde verilen eğitimleri daha ileri bir aşamaya taşıyarak bu eğitimlerin yaşam boyu öğrenme çerçevesinde yüz yüze ve bilgisayar aracılığıyla internet üzerinden sunulması ile tüm vatandaşları kapsayan bir kent gelişim modeli hedeflenmektedir. Vatandaşlara sunulan sürdürülebilir uygulama içeriğinde eğitim, beceri ve üretim döngüsünü tamamlanmaktadır. Belediyenin hizmet verdiği enstitü merkezleri ile uzaktan eğitim uygulaması birbirini destekleyen ve sürekli etkileşim halinde olan bir yapıdadır. Sağlıklı, yaşanabilir, sürdürülebilir bir kent topluluğu oluşturmak için her yaş grubunda bilgiye ulaşmak, eğitimde eşitsizlikleri ortadan kaldıracak bir “destekleyici eğitim modeli” uygulamaktır.

Bu model ile;

  • Eğitim ve güçlendirme yönetiminin uygulaması yapmak,
  • Hayatın her alanında sanat etkisini arttırmak,
  • Tüm vatandaşlara esnek öğrenme ve gelişim imkanının sunulması,
  • Kent yaşamını daha dayanışmacı, paylaşımcı ve sürdürülebilir kılmak amaçlanıyor.

Günümüzde yerel yönetimlerin toplumun eğitimine ve gelişimine destek olması konusundaki önemi giderek artmaktadır. Bu bilinçle hareket eden Tepebaşı Belediyesi, yaşam boyu eğitim ilkesinden yola çıkarak sürdürülebilirlik açısından uygunluğunu tespit ettiği projeleri hayata geçirmektedir.

ENSTİTÜ MERKEZLERİ

Enstitü merkezleri ile uzaktan eğitim modülü, temelde birbirini besleyen ve destekleyen bir yapıdadır. Bu karşılıklı etkileşim ile farklı kesimlere ulaşılması, eğitim ve gelişim potansiyelinin arttırılması hedeflenmektedir.
Belediye hizmet merkezlerinin her biri enstitü merkezi olarak hizmet vermektedir. İlçe geneline yayılmış enstitü merkezlerinde başta Belde Evleri olmak üzere 75 farklı noktada Kent Enstitüsü anlayışıyla eğitimler ve uygulamalar yapılmaktadır.

EĞİTİMLER 2 BİN 339 KATILIMCI İLE SÜRÜYOR
Tepebaşı Kent Enstitüsü online eğitim portalı kentenstitusu.tepebasi.bel.tr adresinde sunulan eğitimler arasında; Girişimcilik, Sosyal Medya, Finans Okuryazarlığı, Gıda Güvenliği, Etkili İletişim, Müşteri İlişkileri ve Fotoğrafçılık branşı olmak üzere toplam eğitimler devam ediyor. Eğitimler, 2 bin 339 bireyin katılımı ile devam ediyor.

AÇIK DERSLER DE İZLENEBİLİYOR
Tepebaşı Belediyesi’nin Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi ile düzenlediği ve Tekfen Holding tarafından desteklenen; bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkıda bulunacak bilgi ve tartışmaları toplumun her kesimine ulaştırmayı hedefleyen bir program olan “Açık Ders” etkinlikleri de Tepebaşı Kent Enstitüsü’ndeki yerini aldı.
Psikolojiden bilgisayar mühendisliğine, fizikten dilbilime varıncaya kadar birçok alandaki güncel gelişmeleri ve önemli tartışma konularının katılımcılarla paylaşıldığı Açık Ders etkinlikleri, “Her Yönüyle Çocuk” başlığı altında Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi’nde halka açık ve ücretsiz olarak düzenlendi.
Geçmiş seminerlerden Dr. Öğr. Üyesi Melike Acar’ın “Çocuklukta Ahlaki ve Toplumsal Sorgulamanın Gelişimi” ve Prof. Dr. Belma Haznedar’ın “Çocuk ve Dil: Erken Çocukluk Döneminde İkinci/Yabancı Dil Öğrenimi” isimli seminerleri, “kentenstitusu.tepebasi.bel.tr” adresinden izlenebiliyor.

YAYINLAR KULLANIMA SUNULDU
Tepebaşı Kent Enstitüsü, web sitesi üzerinden yayına açtığı yayınlar ile de bilgiye ulaşımda önemli imkanlar sağlıyor. Site üzerinde bulunan “Yayınlarımız” başlığı altında, “Görme Engelliler İçin Matematik”, “Donguri Yöntemi ile Matematik” ve “Demans Dostu Sanat ve Sinema Rehberi” de kullanıcılara sunuluyor.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN MATEMATİK
Tepebaşı Belediyesi tarafından, Prof. Dr. Şahin Koçak’ın katkılarıyla hazırlanan “Görme Engelliler İçin Matematik – Sayılar” sesli kitabı da kullanıma açıldı. Siteyi ziyaret eden bireyler, kitabı dijital olarak edinebiliyor ve sesli kitap ile dinleyerek matematik öğrenebiliyor.

DONGURİ YÖNTEMİ İLE MATEMATİK
Tepebaşı Kent Enstitüsü, “Çizerek matematik öğrenme” yolu olarak bilinen Japon Donguri yöntemini de vatandaşlar ile buluşturuyor. Donguri, Akemi Bülbül tarafından hazırlanan ve Tepebaşı Belediyesi tarafından öğrencilere sunulan kitap ile eğlenceli bir matematik serüveni vadediyor. Zor bir ders olarak bilinen matematik, Japon Donguri yöntemi ile eğlenceli ve merak uyandıran bir hal alıyor. Japon Donguri Yöntemi kitabı, Tepebaşı Kent Enstitüsü web adresinde dijital olarak kullanıma sunulmuş durumda.

DEMANS DOSTU SANAT VE SİNEMA REHBERİ
Hazırlanan rehber kitap aracılığıyla sanatın insan hayatındaki yerine, değerine ve önemine dikkat çekilirken toplumsal farkındalık yaratmak hedefleniyor. Kullanıcılar bu kaynağa da “kentenstitusu.tepebasi.bel.tr” adresindeki “Yayınlarımız” başlığına tıklayarak ulaşabiliyor.

KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN RUHUNU YAŞATIYORUZ
Tepebaşı Kent Enstitüsü hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da Köy Enstitüleri modelinden yola çıkılarak projenin hayata geçirildiğini ifade etti. Başkan Ataç, “Tepebaşı Belediyesi olarak hizmete sunduğumuz Tepebaşı Kent Enstitüsü ile amacımız; Köy Enstitüleri’nin felsefesi, heyecan ve ruhunu vatandaşlarımıza yaşatmak. Aynı zamanda cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Korona virüs dolayısıyla evlerimizde zaman geçirirken, Tepebaşı Kent Enstitüsü’ne olan ilgi de giderek artıyor. Bilgiye ulaşmanın, herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu güzel çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve ilgi gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber FURGAN’I BAZI KULÜPLER İSTEDİ
Sonraki Haber BERBER VE KUAFÖRLER DEZENFEKTE EDİLİYOR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

ZAMAN GEREKİYOR

1

SABIRLI OLALIM

2

HAYDİ HAN’A

4