ANA SAYFA > Gündem > KIZILİNLER: ''SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI VETERİNERLERİN DE HAKKI''

KIZILİNLER: ''SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI VETERİNERLERİN DE HAKKI''

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
KIZILİNLER: ''SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI VETERİNERLERİN DE HAKKI''

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda önemli açıklamalarda bulundu

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, odanın yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada veteriner hekimlere sağlıkta şiddet yasası kapsamında yer verilmemesinin üzüntüsünün yaşandığını belirtti. Yeni tip Korona virüs Kovid-19’a karşı veteriner hekimlerin tüm gücüyle sahada olduğunu da sözlerine ekleyen Kızılinler, dünyada tüm sağlık çalışanlarının ‘Tek Sağlık’ konseptinde birleşirken, Türkiye’nin de bu konuda bir adım atması gerektiğine dair de önerilerde bulundu.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINDA VETERİNER HEKİMLERE YER VERİLMEMESİ BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜYE SEVK ETMİŞTİR”
Veteriner hekimlerin, sağlıkta şiddet yasası kapsamında yer almamasının meslek mensuplarında büyük bir üzüntüye neden olduğunu vurgulayan Kızılinler, “Ülkemizde kadim bir sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemize has virüsün izolasyonu ve söz konusu virüsün genetik haritasını ortaya koyan bilim insanlarımızın veteriner hekim olmalarına rağmen, ülkemizde halen hak ettiği değeri alamayan ve özellikle son zamanlarda sağlık meslek grubuna yönelik bir kısım yasal düzenlemelere dahil edilmeyen meslek mensuplarıdır. Veteriner hekimler olarak sağlığa verdiğimiz bunca emek ve katkının yanı sıra ve veteriner hekimlere yönelik onlarca şiddet fiili ortada iken ve her şeyin ötesinde ulusal ve uluslararası kabullerde sağlık sınıfında olmasına rağmen, kısa bir süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlere yer verilmemesi tarafımızca anlaşılamamış ve meslek mensuplarımızı büyük bir üzüntüye sevk etmiştir” ifadelerini kullandı.

“VETERİNER HEKİMLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK METROPOLÜNDEN, ÜLKENİN EN ÜCRA KÖŞESİNDEKİ KÖY VE MEZRASINA KADAR AYAKTADIR”
Korona virüs ile mücadele kapsamında veteriner hekimlerin sahada en ön safta olduğunu belirten Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kızılinler, “Başta insan sağlığı olmak üzere, çevre sağlığını, biyogüvenliği, sosyal hayatı, ekonomiyi, ticareti ve değerlerimizi ciddi oranda tehdit ve tahrip ederek, bütün dünyayı kuşatan Kovid-19 sebebiyle tüm veteriner hekimler, mücadele kapsamında sahada olup ülkemizin en büyük metropolünden, ülkenin en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar ayaktadır. Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağan üstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece gündüz demeden devam ettirilmektedir. Dünyanın bundan sonraki hayatının, ekosisteminin farklı olacağı, gerek ulusal, gerekse uluslararası bir kabul olarak deklare edilirken, ülkesel ve küresel planlamaların önemine dikkat çekilerek, sebeplerin üzerinde durulması gereken bir stratejiden bahsedilmektedir. TVHB olarak bizde buna katılıyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN ‘TEK SAĞLIK’ KONSEPTİ ALTINDA BİRLEŞMESİ PANDEMİLER İLE MİLLİ VE YERLİ ETKİN MÜCADELE ETME GÜCÜNE KAVUŞMASINI SAĞLAYACAKTIR”
Tüm dünyada Kovid-19 ile birlikte ‘Tek sağlık’ konsepti altında birleşildiğinin altını çizen Kızılinler, Türkiye’de de tüm sağlık çalışanlarının aynı konsept ile bir araya getirilmesi gerektiğini ifade etti. Kızılinler konuyla ilgili, “Kovid-19 ile; tek sağlık konseptini tanımlayan, hayvan sağlığı, insan sağlığı ve çevre sağlığının ayrılamayacağı, önlemenin tedaviden daha önemli ve öncelikli olduğu ve yeni bir yaklaşımla küresel iş birliğinin kaçınılmazlığı daha iyi anlaşılmaktadır. Koruyucu hekimlik hizmetleri kapsamındaki tüm veteriner hekimlik faaliyetleri hem daha ekonomik, hem de insan sağlığı ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak adına çok daha etkindir. Çevreyi ve doğal yaşamı korumaya dair her eksiğimizin dünyada doğal dengenin bozulmasına neden olacağını unutmamamız gerektiği hususu bu yıl da Kovid- 19 pandemisi ile bir kez daha yaşanarak görülmüştür. Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla “Tek Sağlık” konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ilerleme kaydetmesi bugün ve gelecekte meydana gelmesi olası pandemiler ile milli ve yerli etkin mücadele etme gücüne kavuşmasını sağlayacaktır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak diyoruz ki, Tek Sağlık uygulamaları için yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalıdır. Tek Sağlık Yasası çıkarılmalı, ülkesel ve küresel olayları değerlendiren Zoonotik Hastalıklar Kontrol ve Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatları kurulmalıdır” dedi.
Son olarak tüm veteriner hekimlerinin gününü kutlayan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, şu şekilde açıklamalarına son verdi;
“Dünyanın bundan sonra zoonoz karakterli salgınlar ile daha çok uğraşacağı düşünüldüğünde, Veteriner Fakültelerinin fiziki ve eğitim altyapıları güçlendirilerek müfredatına Milli Savunma amaçlı biyogüvenlik, biyolojik mücadele konularının yer aldığı dersler konulmalı, ARGE çalışmalarına daha fazla yatırım yapılmalı ve stratejik konumları itibariyle Veteriner Kontrol Enstitüleri her yönü ile güçlendirilmelidir. Bu kapsamda Türk Veteriner Hekimleri Birliği her türlü desteği ve hizmeti vermeye hazırdır. Stratejik önemi bir defa daha ortaya çıkan mesleğimiz ile ilgili; fiili hizmet, sağlıkta şiddet, fiziki altyapıdan ve eğitim kalitesinden yoksun çok sayıda fakülte sayısı, kaliteli eğitim ve kaliteli mesleki uygulamalar ile tüm mesleki haklarımız için olumlu katkılarının ve yasal düzenlemelerin olacağı ümidiyle tüm meslektaşlarımıza olağanüstü gayretleri için teşekkür ediyor, Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.”
İHA

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber ‘OKUL DÖRT DUVARA SIĞMAZ’ SÖZÜ GERÇEK OLDU
Sonraki Haber TÜRKİYE'NİN VENEDİK'İ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

CERRAHİ MASKE OPERASYONU

1

HOŞCAN İCRAYA VERMİŞ

3

O KULÜPLERE BORÇLUYUZ

4