ANA SAYFA > Gündem > MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 13. PROJE YARIŞMASI VE FUARI BAŞLADI

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 13. PROJE YARIŞMASI VE FUARI BAŞLADI

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 13. PROJE YARIŞMASI VE FUARI BAŞLADI

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi geleneksel Proje Fuarı ve Yarışması Zoom Meeting Platformu üzerinden gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Bu yıl 13. sü yapılan etkinliğin açılış törenine Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli’nin yanı sıra sanayi temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı

Açılış programı Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Canan Gün’ün konuşması ile başladı. 2018 yılından bu yana yeniden yapılanma sürecinde olan Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin her koşulda öğrenci odaklı, bilimsel projelere ağırlık veren bir üniversite olduğunun altını çizen Gün, “Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile bizlerden desteğini esirgemeyen, böyle önemli bir etkinliği düzenleyen Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin öğrencisi olduğum için gurur duyuyorum” dedi. Üniversite hayatı boyunca tüm hocalarının kendisine gönüllü olarak rehberlik ettiğinin de altını çizen Gün, “Üniversite hayatımız boyunca hocalarımız tarafından bizlere aktarılan bilgiler doğrultusunda bizlere, Üniversitemize ve Ülkemize yararlı olacak bir proje geliştirmeyi hedefledik. Bu projelerin hazırlanması sırasında hocalarımız tarafından bizlere hem akademik hem de sektörel anlamda değer katan; zaman yönetimi, kriz yönetimi, takım çalışması gibi birçok yeteneği geliştirme fırsatı tanındı. Mühendislik Fakültesi’nin düzenlediği ve Sanayi Odası’nın desteklediği bu proje fuarı ve yarışması sayesinde sanayi ile bir araya gelme fırsatı elde ettik” dedi. 

Dekan Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu: “Mühendis adayları için iş dünyası ile buluşmak adına önemli fırsat”  

Bu yıl 13. sünü düzenlediğimiz Proje fuarı ve Yarışması etkinliğinin pandemi ile mücadele faaliyetleri kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirildiğini vurgulayarak söze başlayan Dekan Prof. Dr. Kaytakoğlu, “Sanayicilerimizin ihtiyacına yönelik nitelikli araştırma projelerinin üretilmesinde ve bilgi ve teknolojilerin sanayiye aktarılmasında köprü oluşturacağına, mühendis adaylarımıza iş dünyası ile buluşma açısından fırsat sağlayacağına inandığımız “Mühendislik Fakültesi 13. Proje Fuarı ve Yarışması” etkinliğinin açılışını gerçekleştirmek üzere bir aradayız. Öğrencilerimizin büyük emek harcayarak ve çaba sarf ederek ortaya çıkarttıkları 200 projeyi sizlere takdim etmekten onur duyar ve tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” dedi. 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli: “Hızla gelişen Eskişehir sanayisi ve Türkiye sanayisi ile iyi eğitim almış ve yetişmiş; birkaç dalda uzmanlığı olan kalifiye elemanı bir araya getiren bir etkinlik”

Küpeli, Mühendislik Fakültesi Proje Fuarı’nın 13 yıldan bu yana sürdürüldüğünü belirterek söze başladı. Başlangıcından bu yana, yaratıcı fikirlerin bir araya gelmesini sağlayan proje fuarının hızla gelişen Eskişehir sanayisi ve Türkiye sanayisi ile iyi eğitim almış ve yetişmiş; birkaç dalda uzmanlığı olan kalifiye elemanı bir araya getirdiğini de vurguladı. Küpeli, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi olarak yapıcı ve üretken olmak adına sorunlara çözüm üretmeye çalışan sanayicilerimize yardım ve desteğini üreterek ortaya koyan tüm projelere kapımızın açık olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu. Pandemi sürecinin ardından yeni bir dünya düzeninin hâkim olacağını da sözlerine ekleyen Küpeli “Bu değişim ve yeni düzen ancak siz değerli öğrencilerimiz ve kendisini geliştirmiş olan insanların gücü sayesinde mümkün olacaktır. Sizlerden beklentilerimiz okulunuzdan mezun olduğunuzda mesleki eğitiminizin bittiği yanılgısına kapılmamanızdır. Mümkün mertebede yüksek lisans ve doktora eğitiminize devam ederek bir alanda uzmanlaşmanız ve kendinizi geliştirmeye devam etmeniz başlıca temennimizdir” dedi. 

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş: “Amacımız, fark yaratan projeleri sanayiciler ile bir araya getirmek” 

Mühendislik Fakültesi Proje Fuarı ve Yarışması etkinliğinin 2008 yılından. Bu yana sanayi ile iş birliği içerisinde sürdürüldüğünü belirten Kesikbaş, “8 farklı alanda 400’ü aşkın öğrencimizin 200 proje ile bu yıl 13.sünü gerçekleştirdiği bu etkinlikte yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu fuar ve yarışma kapsamında; kısıtlı kaynaklara en doğru şekilde kullanmak, üniversitelerde ve sanayilerde AR-GE faaliyetlerinin çoğaltılmasını sağlamak ve verimliliği artırmak, sanayicilerimizin bilimsel ve teknolojik gelişmelere daha yakın olmasını sağlamak gibi başlıca hedeflerimiz bulunmaktadır. Ayrıca üniversitelerimizin sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönlenmesinin temin edilmesi, mühendislerin teknolojik ve bilimsel tabanlarının da kuvvetlendirilmesi, üretime olan ilgilerinin de artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.   

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: “Üniversitelerin görevi sadece sanayiye bilgi aktarmak değil; hedefe ulaşma yolunda geri beslemeli olarak sanayi ile ilişki içinde olmaktır”
Günümüzde dijitalleşmenin getirdiği avantajlar sayesinde proje tabanlı eğitim ve öğretimin ilkokul çağına kadar indiğini belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, “Bu projenin ilk olarak hayata geçirildiği 2008 yılında günümüz imkanları maalesef bulunmuyordu. O dönemin şartları düşünüldüğünde ‘fark yaratan’ bir projeyi hayata geçirmek isteyerek yola çıkmıştık.  Fakültemizin koridorlarında başlayan bu etkinliğin bu kadar geniş alana yayılabilmiş olması bizleri oldukça mutlu ediyor. 2008 yılında başlayan bu sürecin hala devam ediyor olması sürdürülebilirlik açısından oldukça kıymetli” dedi. Üniversitelerin görevlerinin sadece sanayiye bilgi ve teknolojik gelişmeler açısından bilgi aktarmak olmadığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mandal, “Üniversiteler, sanayiden aldıkları geri bildirimler ile süreci geri beslemeli olarak yönetmeli ve hedeflenen noktaya ulaşana kadar sanayi ile aynı süreçte yer almalıdır” dedi. Başkan Mandal, “Mühendislik Çözümleri ve Birlikte Geliştirme – Eskişehir Teknik Üniversitesi 13. Proje Fuarı ve Yarışması” başlıklı bir sunum gerçekleştirerek etkinlik kapsamında ulaşılması hedeflenen noktalardan bahsetti. 

Can Hacıoğlu - Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu: “Ürettiğimiz bilginin paylaşıldıkça değer bulacağına inanıyor ve topluma katkı sağlayacak bilgi üretmemiz gerektiğini önemsiyoruz” 

Proje Fuarı ve Yarışması’nın 13 yıldır devan ediyor olmasının etkinliğe kurumsal kimlik kazandırdığını belirten Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Bu değerli projenin geçtiğimiz yıla nazaran artış göstererek devam ediyor olması bizleri oldukça memnun etti. Özellikle pandemi dolayısıyla sanal ortamda yapılmasına rağmen geçen yılki 12. Proje Fuarı ve Yarışması etkinliğine başvuran öğrenci ve proje sayısında meydana gelen ciddi artış bizi ziyadesiyle memnun etti” dedi. Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’na geçen yıl 6 başvuru olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, bu yıl 46 başvuru yapıldığını ve bu başvurulardan 25’inin desteklenmiş olduğunu da vurgulayarak gurur verici bir gelişme olduğunu da ifade etti.  Bu proje kapsamında en önemli beklentilerinin Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencilerini profesyonel hayata donanımlı bir biçimde uğurlamak olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Döğeroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak bu proje ile ulaşmayı hedeflediğimiz stratejik hedeflerimiz kapsamında öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerileri kazanmış olarak ve Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” çerçevesinde , özellikle karmaşık, gerçek dünya problemlerinin çözümü konusunda farkındalığı yüksek ve deneyimli bireyler olarak buradan uğurlamak istiyoruz. Bunun için de gerekli her türlü faaliyeti yürütmeye, yenilikçi yaklaşımlar içerisinde öğrencilerimizin yanında olmaya özen gösteriyoruz” dedi. Sanayi – Üniversite iş birliklerinin Eskişehir Teknik Üniversitesi için oldukça önemli olduğunun da altını çizen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Üniversitemizde ürettiğimiz bilginin paylaşıldıkça değer bulacağına inanıyor ve topluma katkı sağlayacak bilgi üretmemiz gerektiğini önemsiyoruz. Bu iş birliklerini güçlü kılabilmek için yenilikçi yaklaşımlar çerçevesinde çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Vali Özdemir Çakacak: “Mezuniyet sonrasında profesyonel yaşamda elde edeceğiniz her başarı hocalarınızı gururlandıracaktır” 

Proje fuarı sayesinde önemli sanayi ve sektör için önemli projelerin sanayi ile bir araya geldiğini vurgulayarak söze başlayan Vali Çakacak, “Bundan sonra artık öğrendiklerinizi uygulamaya geçirerek kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız yaşamın başka bir evresine adım atacaksınız. Bu nedenle hayata atılmanızın başlangıcı olan bu günlerin arzuladığınız yaşam için iyi bir başlangıç ve fırsat olmasını temenni ediyorum. Başta sizleri bugüne getiren aileleriniz ve sizlerin üzerinde büyük emekleri bulunan hocalarınız olmak üzere toplum olarak sizlerden ülkemizi gelişmiş ülkeler ligine yükseltmenizi; toplumun yaşam standardını yükselterek çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmanızı bekliyoruz” dedi. 

Açılış töreni gerçekleştirilen yarışma kapsamında,  Mühendislik Fakültesi’nin sekiz bölümünden öğrencilerin bitirme projeleri ile ilgili sekiz farklı oturumda jüri tarafından değerlendirmeler yapılacak.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber “SAĞLIK KURUMLARINDA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA SÜRMELİDİR”
Sonraki Haber MAVİ MASA HİZMETLERİNE DEVAM EDECEK

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

CERRAHİ MASKE OPERASYONU

1

HOŞCAN İCRAYA VERMİŞ

3

O KULÜPLERE BORÇLUYUZ

4