ANA SAYFA > Gündem > SOKAK TOPLAYICILARI TEK ÇATI ALTINDA

SOKAK TOPLAYICILARI TEK ÇATI ALTINDA

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
SOKAK TOPLAYICILARI TEK ÇATI ALTINDA

Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan GESİKOOP ile ilçede faaliyet gösteren sokak toplayıcıları aynı çatı altında birleşiyor. Türkiye’de ilk olan oluşumda, Tepebaşı Belediyesi, sosyal işletme kooperatifi GESİKOOP ve lisanslı geri dönüşüm firması, 3’lü protokol çerçevesinde atık yönetimine katkı sağlayacak

Tepebaşı Belediyesi, zorlu şartlar altında ve kayıt dışı olarak çalışan sokak toplayıcılarına statü kazandırmak, toplanan atıkları ise kayıt altına almak amacı ile Türkiye’de bir ilke daha öncülük etti. Kooperatif ile imzalanan protokol kapsamında, herhangi bir statüleri olmadan ağır ve zorlu koşullarda ekmeklerini sokaktan çıkaran sokak toplayıcıları, tek bir çatı altında birleşecek. Böylelikle kayıt dışı ve risk altında çalışan, toplum tarafından dışlanan sokak toplayıcıları, Tepebaşı Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan GESİKOOP (Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi) ile statüye, güvenceye, temsil edilme hakkına ve daha iyi çalışma şartlarına kavuşacak. Böylelikle tüm toplayıcılar, sosyal işletme kooperatifi ile toplumun benimsediği, saygı duyduğu, sıfır atık yönetim sistemine entegre olmuş şekilde çalışabilecek.

DAHA İYİ ŞARTLARDA
Yapılanma ile sokak toplayıcılarının, GESİKOOP çatısı altında bir araya gelmesi hedefleniyor. Yoğunlukla engelliler, uzun süreli işsizler, eski hükümlüler gibi dezavantajlı kişilerden oluşan sokak toplayıcıları, yeni oluşum sayesinde sosyal işletme kooperatifi kapsamına alınarak daha iyi şartlarda, üstelik kayıt altında çalışmış olacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK
Kooperatif kapsamında dezavantajlı grupların bir araya gelmesi, iş birliği ve dayanışma yoluyla birlikte iş yapması ve atık toplayıcıları tarafından bu modelin başarıyla uygulanabileceği görüşü ile hayata geçirilen model, Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor. Ayrıca kayıt altına alınamamış sokak toplayıcıları, kooperatifleşerek başta ambalaj atık toplama sistemi olmak üzere belediyelerin sıfır atık yönetim sistemine de entegre edilmiş olacak. Böylelikle toplayıcılar, ağır ve zorlu çalışma koşullarından, koronavirüs, hepatit, kronik bronşit, astım, verem, genel iskelet yapısının bozulması gibi mesleki hastalıklardan da korunmuş olacak. Toplanan atıklar ise kayıt dışı olmaktan çıkarak, veri olarak sisteme dahil edilecek.

“TÜRKİYE İÇİN ROL MODEL OLABİLİR”
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan oluşuma ilişkin değerlendirmesinde, “Sokak toplayıcılığının, ilçemizdeki 100 aileden 400’ün üzerinde bireyin geçim kaynağı olduğunu biliyoruz. Öte yandan bu iş, sadece kentimizde değil tüm ülkede son derece yaygın bir hale geldi. Toplayıcıların ise en büyük ortak özelliği, ağır şartlarda çalışıyor olmaları. Herhangi bir kayıtları, yasal dayanakları, güvenceleri yok ve sağlıklı çalışma koşullarından mahrum durumdalar. Bizim öncülük ettiğimiz oluşum ise tüm toplayıcıları aynı çatı altında topluyor. Biz Tepebaşında, ambalaj atık toplama sistemimiz kapsamında 2009 yılından beri çalışmalarımıza kapı kapı bilgilendirme yaparak başladık. 2012 yılı itibariyle de bütün mahallelerimizden geri dönüşüm atıklarını toplamayı sürdürüyoruz. GESİKOOP bünyesindeki sokak toplayıcılarımız da hali hazırda sağlıklı şekilde işleyen sistemimize entegre olacak. Toplayıcılarımız, ilçemizdeki düzenli toplamanın dışında kalan ve zamansız çıkarılan atıkları sisteme dahil edecek. Tüm bu süreç göz önüne alındığında; bu modelin pek çok soruna çözüm olacağını ve çalışma koşullarını iyileştireceğini düşünüyoruz. Hatta sokak toplayıcılarını da benimseyen bu atık yönetim sistemi, Türkiye için rol model olabilir” diye konuştu.

3’LÜ PROTOKOL İMZALANDI
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, GESİKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Karakuş ve Akka Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Akbaş, imzaladıkları 3’lü protokol ile uygulamayı hayata geçirdi. Protokol ile geçimini sokaklarda atık toplayarak sağlayan, toplum tarafından dışlanmaktan ve ağır çalışma şartlarından dert yanan toplayıcılar, daha iyi çalışma şartlarına kavuşacak. Toplayıcılar ayrıca toplum tarafından dışlanmak yerine, saygı duyulan bir iş kolunun temsilcisi olacak.

“ESKİŞEHİR HALKININ DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”
GESİKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Karakuş projenin, toplum içinde toplayıcılara statü kazandıracağını ifade ederek, “Uzun yıllardır biz atık toplayıcıları geçimimizi bu işten sağlamaktayız. Aynı zamanda ekolojiye de katkı vermekteyiz. Kanunlar bu işi yasal olarak yapmamıza izin vermemekte. Sağlıksız koşullarda bu işi yapmaktayız. Zabıtadan kaçarak, güvenlik görevlilerinden kaçarak bu işi yapmaktayız. Çünkü yaptığımız bu iş yasal değil. Bugün bu sıkıntılarımıza çözüm olacak, toplum içinde bize statü kazandıracak projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Kooperatif olarak artık belediyemizin sisteminin bir parçası olacağız. Ortaklar arasında dayanışma kurarak daha iyi şartlarda yaşamlarımızı sürdüreceğiz. Bu süreçte Eskişehir halkının desteğini bekliyoruz. Bu imkanı sunan belediyemize ve Sayın Başkanımız Ahmet Ataç’a teşekkür ediyorum. Umarım bu çalışma Türkiye’de örnek olur, sorunlar çözüme kavuşur” diye konuştu.

“BAŞKA İLÇELERE YAYABİLECEĞİMİZ BİR PROSEDÜR”
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Saha Ofisi Müdürü Akif Atlı ise projeden dolayı Başkan Ataç’a teşekkür ederek, “Her hafta 50 ilden raporlama yapıyoruz. Covid-19 krizi esnasında fark ettik ki işinden çıkarılan mültecilerin çoğunluğu, atık toplayarak ekmeklerini kazanmaya çalışıyor. Bunun getirdiği en önemli sorunlardan bir tanesi; bu işi yaparken bir standart uygulamamaları. Bu uygulanmayan standardın çevre kirliliğine, onun da toplumda çok büyük huzursuzluklara yol açmasıdır. Belediyenize, bu inisiyatife çok teşekkür ederim. Sadece kendi belediyeniz için değil, Türkiye’de bizim de bir kenarından sürükleyip, başka ilçelere yayabileceğimiz, çok başarılı bir prosedürdür. Hem Ahmet Ataç’a hem de Tepebaşı Belediyesi’ne çok teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

GESİKOOP HAKKINDA
Sokak toplayıcıları, GESİKOOP’a ortak olarak Tepebaşı İlçesi sınırları içerisinde yasal olarak ambalaj atığı toplayabilecek. Toplanan atıklar kooperatif merkezinin de yer aldığı lisanslı toplama ayırma tesisi ve atık getirme merkezine teslim edilecek. Toplayıcılar, ambalaj atıklarını çöplerden ayırmadan sağlıklı şartlarda toplama yapabilecek. Toplayıcıların küçümseyici etiketlere maruz kalmalarının önüne geçilecek, ekonomik ve toplumsal hayatta görünür hale gelmeleri sağlanacak. Çocuk toplayıcılara izin verilmeyecek, önlenmeye çalışılacak. Kooperatif ile iş birliğinde çocukların eğitime ağırlık verilecek. Kooperatifin üyeliği tüm toplayıcılara açık olurken tek koşul ise kurallara uyulması olarak belirlendi.
Kooperatif ortağı olmayanlar atık toplayamayacak ve belediye ekipleri ile zabıta tarafından denetimi sağlanacak.
2Eylül

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber TEPEBAŞI’NDAN ÖĞRENCİLERE MORAL DESTEĞİ
Sonraki Haber ONURUMUZLA DÜŞTÜK

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

KALECİLER SIKI ÇALIŞIYOR

1

FABRİKA FUTBOL OKULU ARA VERDİ

2