ANA SAYFA > Gündem > YÖK REKTÖR ARIYOR

YÖK REKTÖR ARIYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
YÖK REKTÖR ARIYOR

Sağlık durumunu gerekçe göstererek 45 yaşında Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü görevinden ani kararla istifa eden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın istifası kulisleri hareketlendirirken, yeni rektör arayışları da başladı

Can Hacıoğlu - Rektör Prof. Dr. Çomaklı’nın istifasının ardından harekete geçen MHP Eskişehir teşkilatları, Çomaklı’dan istifasını geri almasını isteyerek, MHP genel merkezine Çomaklı’nın istifasını geri alarak görevine devamından yana olduğu mesajını verdiler. YÖK’de Prof. Dr. Çomaklı’yı Ankara’ya çağırarak, YÖK yürütme kurulu Çomaklı ile yüz yüze görüşme yaptı. YÖK üyeleri Prof. Dr. Çomaklı’dan istifasını geri almasını istedi. Ancak, Prof. Dr. Çomaklı’nın istifada kararlı olduğu mesajını verdiği öğrenildi. YÖK’ün MHP’nin rektörün istifasını geri almasını istemesine karşın, rektör Çomaklı’nın, sosyal medyada ailesine yapılan gelişi güzel saldırıların kendisinin sağlığının bozulmasına yol açtığını ve istifada kararlı olduğunu belirtmesi üzerine YÖK bu kez ilana çıkarak, Anadolu Üniversitesi’nin rektör arandığını duyurdu.

ELEKTRONİK POSTA İLE BAŞVURU YAPILABİLECEK
YÖK, Anadolu Üniversitesine rektör olmak isteyenlerin başvuruları YÖK’e direk yapabileceği gibi, elektronik posta ile de başvuruların kabul edileceğini duyurdu. YÖK’ün Anadolu Üniversitesine rektör arandığı yönündeki ilanında şartlar ise şu şekilde açıklandı:” 1. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı "Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" hükümleri ve "Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar" uyarınca Anadolu Üniversitesi'ne rektör ataması yapılacaktır. 2. Yukarıda zikredilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adaylar aşağıdaki belgelerle 11/05/2020 tarihinden 22/05/2020 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilirler.a)Başvuru dilekçesi b)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi c)Ekte sunulan formatta Rektör Adayı Bilgi Formu d)Profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belgee)Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bulunan; "Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak" şartını sağladığını gösterir belge f)Bulunduğunuz veya son görev yaptığınız Üniversite/Kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesi. Not : Başvurular posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, "rektoraday@yok.gov.tr" adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir”

VEKİL REKTÖR ATANDI
Türkiye’nin öğrenci sayısı açısından en büyük üniversitesi olma unvanına sahip Anadolu Üniversitesinde işlerin aksaması için kısa adı YÖK olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Anadolu Üniversitesi rektörlüğünü vekaleten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal'ın yürütmesini uygun gördü. YÖK’ün tebliğinden sonra Koparal vekaleten rektörlük görevine başladı.

VEKİL REKTÖR KOPARAL KİMDİR?
Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Akademik hayatına 2008 yılından beri Profesör olarak devam etmektedir. Farklı dergilerde ulusal ve uluslararası makaleler ve bu makalelere atıfları olan Prof. Dr. Ali Savaş KOPARAL çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel araştırma projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almıştır. Anadolu Üniversitesi’nin çeşitli kademelerinde idarecilik görevi yapan Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, 01.10.2018 tarihinde Rektör Yardımcılığı görevine atanmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

VEKİL REKTÖR ÇOMAKLI’NIN KADROLARINI İPTAL ETTİ
Kısa adı YÖK olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından vekaleten Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, ilk icraatı olarak Çomaklı döneminde verilen akademik kadroları ve idari kadrolarının tümünü iptal etmekle görevine başladığı öğrenildi.

PAYLAŞ
Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 2 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Haber Bulunamadı
Sonraki Haber AVM’LERİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

BİR BİNA KARANTİNA ALTINA ALINDI

1

DÜŞÜNMEK İÇİN SÜRE İSTEDİLER

4