ANA SAYFA > Gündem > AYYILDIZ: ZORLU MÜCADELENİN BAŞARIYLA SONUÇLANDIĞI GÜN

AYYILDIZ: ZORLU MÜCADELENİN BAŞARIYLA SONUÇLANDIĞI GÜN

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
AYYILDIZ: ZORLU MÜCADELENİN BAŞARIYLA SONUÇLANDIĞI GÜN

Vali Erol Ayyıldız, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Bugün; mazisi eşsiz kahramanlık, zafer, şan ve şerefle dolu aziz milletimizin ebedî yurdumuz olan Anadolu’da, muazzez vatan toprağımız uğruna verdiği zorlu mücadeleyi başarıyla neticelendirdiği kutlu bir gündür” dedi

Cumhuriyet’imizin kuruluşunu müjdeleyen büyük zaferimizin 99. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu ve heyecanının yaşandığını belirten Ayyıldız mesajında şunları söyledi:
“30 Ağustos; Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Samsun’da başlatılan İstiklal Mücadelemizin tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen zafer ile taçlandığı tarihtir. Tüm mazlum halkların ilham ve umut kaynağı olan 30 Ağustos Zaferi; milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. 30 Ağustos; “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” diyen bir milletin “kükremiş bir sel gibi bendini çiğneyip aşmasıdır”. Beş çayını İstanbul’da içmeyi uman düşman, nasıl “Çanakkale’nin geçilmez” olduğunu anladıysa 30 Ağustos’ta da Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu, Malazgirt Zaferi’nden bu yana bir kez daha idrak etmiştir. Türk milletinin esarete mahkûm edilemediğini, bunun düşüncesinin bile -İstiklal Marşı’mızda ifadesini bulduğu üzere- “çılgınlık” olduğunu bir kez daha anlayan düşmanlara necip milletimiz, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir ders vermiştir. Yüce Devletimiz ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırı girişimlerini; bekasına yönelen tehditleri kaynağında bertaraf etme konusunda aynı kararlılığını muhafaza etmektedir. Atatürk’ün hayalini kurduğu büyük ve güçlü Türkiye mücadelemiz azim ve kararlılıkla sürmektedir.
30 Ağustos Zafer Bayramı ve aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün yıl dönümü dolayısıyla aziz milletimizi ve kahraman silahlı kuvvetlerimizin mensuplarını kutluyor; başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; tüm Eskişehirli hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: Güçlü ve büyük bir ülkenin evlatları olarak büyük bir minnet ve gururla andığımız bu zafer 3 yıldan uzun süren büyük bir mücadelenin sonucudur. O günlerde verilen mücadeleyi, çekilen acıları, şehitlerimizi, gazilerimizi hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. Bu ülkenin kıymetini iyi bilmeliyiz. Bizler, her yeni güne yeni umutlar, yeni hayaller ile başlarken, bu günler uğruna dökülen kanları ve gözyaşlarını bir nebze olsun unutabilmek mümkün değildir.
30 Ağustos 1922’deki aynı inanç ve azimle Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerini korumalıyız.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında Milli Mücadelenin kaderini değiştiren Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922 tarihinde başladı ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da kesin bir zafere ulaştı. Boyunduruğu kabul etmeyen Anadolu insanının ümmet olmaktan çıkıp, ulus olmaya giden ve kendi kaderini tayin edebilme iradesini gösterdiği bu büyük Kurtuluş Mücadelesi, pek çok mazlum millete da esin kaynağı olmuştur. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın tarihsel sonuçlarını küçük gösterme, Türk toplumunun hafızasından silme yönündeki kimi çabalar, ulusumuzun kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygısı, Cumhuriyet değerlerini yaşatma azmi ve bu uğurda canını vermekten çekinmeyen şehitlerimiz ile gazilerimizin aziz hatıralarına bağlılığı sayesinde bertaraf edilecektir.”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, askeri bir zafer olmanın yanı sıra kayıtsız, şartsız milletin olacak egemenliğe aralanan bir dönüm noktasıdır. 30 Ağustos'u yalnız 'askeri bir zafer' olarak tanımlamak mümkün değildir. 30 Ağustos aynı zamanda 'milletin egemenliği' için atılmış en önemli adımlardandır. Tüm cumhuriyetçilerin, demokratların, herkes için adalet ve huzur talep edenlerin; ülkemizin ve bölgemizin içinden geçtiği bu karanlık dönemde, ‘vazgeçtim’ deme lüksü yoktur. Tek adam rejimine karşı kararlılıkla ‘Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti’ ülküsünü savunacak ve kimsesizlerin kimsesi olan cumhuriyetimizi demokratikleştireceğiz.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay: 30 Ağustos’ta kazanılan bu destansı zaferle milletimiz, kendisine uygun görülen kaderi değiştirmiş, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu büyük zaferden aldığımız ilhamla karanlık odakların asırlardır ülkemizi hedef alan tüm oyunlarını bozduk ve bozmaya devam edeceğiz.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: 99. yıl önce yazılan bu şanlı zaferin onur ve gururunu bugün bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. İşte bu gurur ve inançla Cumhuriyet kenti Eskişehir’imizde de 30 Ağustos Zafer Bayramımızı gururla kutlayacağız. Büyük Önderimiz Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı, Cumhuriyet değerlerimizin yok edilmek, milli bayramlarımızı kutlamanın yasaklanmak istendiği bir dönemde 83 milyon laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda yorulmadan, usanmadan yürüyecek; bu onurlu mücadeleyi, gururla gelecek nesillere aktaracağız.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli: Ülkemiz için 30 Ağustos Zafer Bayramı, milletimizin kendi kaderini birlik, beraberlik ve vatan sevgisiyle tayin ettiği önemli bir gündür. Milletimiz asırlar boyunca saygı, sevgi ve hoşgörü iklimi içinde devam ettirdiği yaşama kültürüyle tüm dünyaya örnek bir karaktere sahip olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti; tarih boyunca her badireyi barış, kardeşlik ve birlik ve beraberlik ruhu ile aşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine zarar vermek isteyenler, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da hüsrana uğramaya mahkumdur. 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, aziz milletimizin bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler: 30 Ağustos Zaferi milletimizin canı pahasına gösterdiği mücadelenin, bağımsızlığa olan inancının, bayrak ve vatan sevdasının yegane temsilidir. Bu zafer, Atatürk’ün ve kahraman askerlerimizin azmiyle, milletimizin yediden yetmişe sağladığı birlik ve beraberlikle kazanılmıştır. Bu destanı yazan milletin evlatları olarak her birimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizi daha refah daha kalkınmış bir hale getirmek için çalışmak ve üretmek tüm vatandaşlarımızın görevidir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak: Yaklaşık bir asır önce büyük Türk milletini ebedi yurdu Anadolu’dan söküp atmayı deneyen emperyalist güçler ve maşaları işgalci Yunan ordusu, 30 Ağustos 1922’de milletimizden yediği tokatla bu hayalinin beyhude olduğunu görmüş ve Anadolu’nun sonsuza kadar Türk ve İslam yurdu olarak kalacağını, tattığı bu acı yenilgiyle iyice anlamıştır. Ancak aradan bir asır geçmesine rağmen emperyalizmin yurdumuza yönelik amaçlarından vazgeçmediği görülmektedir. Son olarak 15 Temmuz 2016’da karşı karşıya kaldığımız alçak darbe girişiminin de gösterdiği üzere, vatanımız ve milletimize yönelik tehdit devam etmektedir.

ÇYDD Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen: 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta kesin zafere ulaşmış ve 9 Eylül’de yurdun işgalden kurtarılması ile sonuçlanmıştır. 30 Ağustos sadece Türk tarihi için de-ğil başta mazlum uluslar olmak üzere dün- ya tarihi için de bir dönüm noktasıdır. İçinde bulunduğumuz iç ve dış kaynaklı tehditler karşısında ülkemizi yönetenleri 30 Ağustos destanını anlayıp kavramaya bu ruha uygun ve sorumlulukla tavır almaya davet ediyoruz.
Zeynep ÜNAL

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber OTOMOBİL PATPATA ARKADAN ÇARPTI
Sonraki Haber ESKİŞEHİR’DE ZAFER COŞKUSU

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

ETİ MADEN İŞÇİ ALACAK

1

MADEN OCAĞINDA FECİ ÖLÜM

2

BIÇAKLI KAVGADA 3 KİŞİ YARALANDI

3
Reyna Premium