Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64402.506$

Bakan Şimşek: “Borsa oyun alanı değil yatırım alanı”


Bakan Şimşek: “Borsa oyun alanı değil yatırım alanı”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Vatandaşımız borsada oynuyorum diyor. Oyun alanı değil aslında. Yani algı böyle olabilir. Ama burası aslında yatırım yapılan bir platform" dedi.

“Borsa oyun alanı değil yatırım alanı”

Vatandaşların borsa alanını bir oyun alanı olarak görmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, “Vatandaşımız borsada oynuyorum diyor. Oyun alanı değil aslında. Yani algı böyle olabilir. Ama burası aslında yatırım yapılan bir platform. Şimdi bir hisse senedi aldığınız zaman aslında şirketi satın almış oluyorsunuz. Yani bir tahvil aldığınız zaman bir şirketin tabii ki gelecekte oluşturacağı nakit akışına binaen bir yatırım kararı veriyorsunuz. Dolayısıyla burası bir oyun alanı değil. O nedenle bizim bilgiye dayanıyor, analize dayalı değerlendirmeler üzerinden bu kararları vermemiz lazım. Ve toplumun bütün kesimleri için finansal okuryazarlık değerli. Borsada hesabınız yoksa da yani kripto piyasalarına bulaşmayacaksak da mutlaka verdiğiniz bütün kararlar aslında alternatif maliyeti olan kararlardır. Dolayısıyla bütün bu kararları bilgiye dayalı verirsek anlam kazanır” değerlendirmesinde bulundu. Şimşek, vatandaşların her seviyede finansal okuryazar olması gerektiğini de söyleyerek, bunun için de üniversitelere, eğitim kurumlarına, Milli Eğitim Bakanlığına büyük iş düştüğünü kaydetti. Finansal okuryazarlığın sadece finans kesiminin ilgilenmesi gereken bir husus olmadığını da sözlerine ekleyen Şimşek, finansal okuryazarlığın geleneksel okuryazarlıktan sonra en önemli okuryazarlık olduğunu da aktardı.

Finansal Okuryazarlık Platformu sertifikalandırıyor”

Şimşek, Finansal Okuryazarlık Platformu’nun diğer platformlardan eğitim amacı nedeniyle ayrıldığını belirterek, “Finansal okuryazarlık için Merkez Bankamızın da bir çabası var, Borsa İstanbul'un da bir çabası var. Yine özel sektörden birçok arkadaşımızın çabaları var. Bunların hepsini çok takdir ediyoruz. Ama Sermaye Piyasası Kurumumuzun çabalarının bir iki önemli farkı var. Birincisi çok kapsamlı. Zaten işin adresi de SPK. Öte yandan SPK sertifikalandırıyor. Dolayısıyla burada eğitim boyutu var. Ücretsiz ve herkesi açık. Bunu hakkıyla yaparsanız; tabi bir sınavın da iyi bir şekilde sınavın entegre edilmesi lazım. Ben de baktım, orada sınav kısmı biraz zayıf kalmış. Çünkü sertifikalandıracağız. Bence bu çok önemli. Kapsamlı itibariyle, içerik itibariyle dolayısıyla erişim hususunda biraz özgün bir platform. Dolayısıyla mutlaka vatandaşlarımıza tavsiye edeyim” ifadelerine yer verdi. Bakan Şimşek, vatandaşların portföy ve yatırım tercihlerine saygı duyduklarını fakat bunun yanında vatandaşların kaynaklarını heba etmesini istemediklerini söyledi. Şimşek, vatandaşların yatırımlarını ekonomiye katkı verecek şekilde yönlendirilmesini istedikleri aktardı.

“Sene sonunda enflasyon 30’lu rakamları görür”

Amerika'daki firmaların, finansman ihtiyaçlarının neredeyse üçte ikisini sermaye piyasalarından bunu karşıladığını da vurgulayan Şimşek, Avrupa, ve Türkiye’nin ise daha çok bu ihtiyacı bankalardan temin ettiğini dile getirdi. En büyük 500 şirketin yüzde 40’ının Amerika'ya göç eden kişiler tarafından kurulduğu bilgisini de aktaran Şimşek, Türkiye'nin de bu anlamda avantajlarının olduğunu ifade etti. Bu avantajları kullanmak için ise ilk olarak enflasyonu düşürmeleri gerektiğini dile getiren Şimşek, “Bizim dezenflasyon programımız yani enflasyonu tek hale indirme programımız başarılı bir şekilde uygulanıyor. Aylık enflasyon rakamlarıyla bizim hedeflerimiz artık örtüşmeye başladı. Mayıs ayında yıllık enflasyon yükselmeye devam edecek. Bunu her iki platformda söylüyorum. Yani sürpriz olmasın. Çünkü geçen sene Mayıs ayında enflasyon aylık enflasyon sıfıra yakın. Bu sene yüzde 3 dahi çıksa bu yıllık bazda artışı ima ediyor. Ama enflasyon, Merkez Bankamızın da enflasyon raporunu açıklarken ortaya koyduğu şekilde Mayıs ayında zirveye ulaşacak yıllık bazda. Ondan sonra yaz aylarında hem bazı kişiye hem de son bir yıldır para politikasına attığımız adımlar mali politikasında attığımız ve atacağımız adımlar, gelirler politikasının desteğiyle enflasyon çok hızlı bir şekilde inanıyorum ki bu sene sonunda 30'lu rakamı görür. Daha sonra gelecek senede 10'lu rakam, bir sonraki senede tek hane, daha sonra da bunu düşük tek hale çekip orada tutmak” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: İHA

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!