Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64256.946$

Çakırözer: Her şey bitti sıra okullara geldi!

Çakırözer: Her şey bitti sıra okullara geldi!

Eskişehir’in Alpu ilçesi Osmaniye köyünde Osmaniye Şehit Adnan Çiftçi Ortaokulu’nun ‘kamu zararı’ yarattığı gerekçesiyle kapatılmak istendiği ortaya çıktı. Okulda eğitim gören öğrencilerin aileleri okulun kapanmaması için mücadele verirken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ailelerle bir araya gelerek okulun kapanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu.  

Aileler, “Çalmadığımız kapı kalmadı. Okulda öğrenci sayısını az gösterip, kamu zararı var diye kapatma kararı aldırıyorlar. Okuldaki aktif öğrenci sayısı kayıtlara giren öğrenci sayısından daha fazla. Biz okulumuzdan, öğretmenlerimizden memnunuz. Ayrıca biz burada çiftçiyiz, üretiyoruz. Okul kapanırsa biz de şehre göç etmek zorunda kalacağız. Bizim üretimden vazgeçmemiz zarar yaratmayacak mı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e çağrıda bulunan CHP’li Çakırözer, “Eğitim en temel haktır. İşte anneler, babalar söylüyor. Bu okulu yaşatalım, bu okulu kapatıp bu insanların düzeniyle, evlatlarımızın geleceğiyle oynamayalım. Bu okulda okuyan evlatlarımız eğitimlerini almaya devam etsin. Bu aileleri bu açmazdan kurtarmak devletin en temel sorumluluğudur. Onun için herkesi sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi. 

Sayısı az gösterip, kamu zararı diyorlar

Eskişehir’in Alpu ilçesi Osmaniye Mahallesi’nde Osmaniye Şehit Adnan Çiftçi Ortaokulu’nun 20223-2024 eğitim öğretim yılı sonunda kapatılacağı ortaya çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürlüğüne iletilen yazıda, okul için dönem başında kapatılma kararı alındığı ancak sürenin yıl sonuna uzatıldığı belirtildi. Aileler Osmaniye Şehit Adnan Çiftçi Ortaokulu’nun kapatılmaması için mücadele verirken, ilgili kurumlara gerçekleştirdikleri ziyaretlerde ‘kamu zararı’ oluşturduğu gerekçesiyle okulun kapatılacağının kendilerine iletildiğini aktardı. Aileler okuldaki öğrenci sayısının az gösterildiğine dikkat çekerken, “Burada civar köylerden gelen öğrenciler var, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları var. Ama nasıl oluyorsa okuldaki öğrenci sayısını az gösterip, kamu zararı oluşturuyor diye okulumuzu kapatmak istiyorlar. Biz okulumuz kapansın istemiyoruz. Okulumuzu kapatmayın” dedi.

Kapatma kararından vazgeçin, evlatlarımızın geleceğiyle oynamayın 

CHP’li Çakırözer Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunarak şunları söyledi:
“Hem ilkokul, hem ortaokul burada, bu okulla ilgili sürekli sıkıntı çıkmakta. Nihai çözüme ulaştırılmaması aileleri tedirgin etmekte. Okulda sayının düştüğü gerekçesiyle, ortaokulun bir dahaki dönem kapanacağı yönünde yazılar geldiği bilgilerini edindik. Bütün aileler, öğrenciler tedirgin. Bu insanların hepsi Alpu için, Eskişehir için Türkiye için üretiyor, tarım yapıyor, hayvancılık yapıyor. Evlatlarını burada okutuyorlar, ülkeye faydalı olsun diye. Eğitim en temel, vazgeçilemez haktır. Burada bu okulun kapanması demek, bu insanların çocuklarını 15 kilometre uzağa göndermesi ya da bu insanların buradan taşınması demek. Biz madem kentten köye dönüşü, köyde üretimin artmasını istiyoruz o zaman burada okulun kalması ve evlatlarımızın burada okuması gerekiyor. Bunun için de sorumluluğu olanların herkesi göreve davet ediyoruz. Bir an önce bu okulun kapatılması macerasından vazgeçilsin. Bu aileler, öğrenciler artık rahat bir nefes alsınlar.”
 

Kaynak: Bülten

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!