Eskişehir
22 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.98
 • EURO
  35.92
 • ALTIN
  2538.8
 • BIST
  11221.78
 • BTC
  67633.239$

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan BRICS+ Oturumu İçin Rusya'ya Gidiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan BRICS+ Oturumu İçin Rusya'ya Gidiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Nijniy Novgorod’da düzenlenecek BRICS+ Oturumuna katılmak üzere Rusya'ya gidiyor. Bakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve diğer yetkililerle bölgesel ve uluslararası meseleleri görüşecek, Türkiye’nin barışçıl çözüm arayışlarını yineleyecek. Görüşmelerde ekonomik işbirliği ve turizm konuları da ele alınacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Nijniy Novgorod şehrinde düzenlenecek BRICS+ Oturumuna katılmak üzere bugün Rusya'ya gidecek. Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve diğer Rus yetkililerle bir araya gelerek, yarın gerçekleştirilecek BRICS+ Oturumuna katılacak.

Görüşmelerde Gazze'deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınacak. Bakan Fidan, Türkiye'nin bölgesinde devam eden savaşların barışçıl yollarla son bulması yönündeki beklentisini ve bu yönde Türkiye'nin elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu yineleyecek.

Ekonomik ve ticari işbirliği konuları da önemli bir yer tutacak. Taraflar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalar ve karşılıklı yatırımların arttırılması çabalarını sürdürecek.

Turizm konusu da Türk ve Rus halkı arasındaki en önemli etkileşim kanallarından biri olarak öne çıkıyor. Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin sayısı, 2023'te yüzde 20 artarak 6 milyon 313 bin 675’e ulaştı. Bakan Fidan'ın, ziyaret sırasında Rusya'da iş yapan Türk iş insanlarıyla da bir araya gelmesi bekleniyor.

Uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularının ele alınacağı BRICS+ Oturumuna BRICS üyelerine ek olarak 15 ülke davet edildi. Davetliler arasında Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Cezayir, Endonezya, Kazakistan, Küba, Laos, Moritanya, Nijerya, Tayland, Sri Lanka, Venezuela ve Vietnam bulunuyor. Bakan Fidan'ın bu toplantı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2018'de Johannesburg'da düzenlenen 10. BRICS Zirvesi marjında BRICS+ Oturumuna katılmıştı. BRICS Dönem Başkanlığını 1 Ocak itibarıyla Güney Afrika Cumhuriyeti'nden devralan Rusya, "Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi" temasını belirlemişti. 16. BRICS Zirvesi'nin 22-24 Ekim'de Kazan'da düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: Akif Fındık

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!