Eskişehir
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60146.525$

Eskişehirli Başkan Güder’den çağrı: Anız yakılmasına son verilmelidir

Eskişehirli Başkan Güder’den çağrı: Anız yakılmasına son verilmelidir

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Selma Güder, son günlerde artan ve bazı şehirlerde can kayıplarına da neden olan anız yangınlarının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Anız değil yüreklerimiz yanıyor.

 Isınan havalar ve hasat mevsiminin başlamasının ardından son günlerde; ülkenin pek çok yerinden anız yangınları sebebiyle yaşanan acı olaylar olduğuna dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Selma Güder,  anız yakma uygulamasının sonlandırılmasını istedi. Güder yaptığı açıklamada, “Şanlıurfa, Mardin, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Uşak gibi pek çok ilimizde anızların yakılması sonrasında ortaya çıkan görüntüleri ve elim sonuçlarını yaşamaktayız. Hububat hasadı sonrasında geriye kalan anızın yakılması sonucu; orman yangınları, yaban hayatının olumsuz etkilenmesi, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazaları, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının, yerleşim birimlerinin zarar görmesi gibi birçok risklerle, can ve mal kaybıyla karşı karşıyayız" dedi.

''Ekolojik sistem tahrip ediliyor''

Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar; her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara, hatta telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olmaktadır diyen Güder, "Tarımın ana hammaddesi olan toprakta bulunan karbon ve azot dengesi yok olup, toprak verimsizleşmekte, organik madde miktarı azalmaktadır. Ekosistem tahrip edilmekte, doğal denge bozulmakta, mikrobiyolojik aktivite gerilemektedir. Anız yakılması; su ve rüzgâr erozyonunu arttırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Bunun yerine, anızın toprağa karıştırılması veya kompost yapılarak, organik gübre şeklinde kullanılması gibi daha sürdürülebilir tarım yöntemleri teşvik edilebilir" şeklinde konuştu.

''Çiftçi ve vatandaş acilen bilgilendirilmeli''

Anız yakıldığını gören veya duyan üreticilerin derhal idari ve adli mercilere haber vermelidir diyen Güder, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 28 Aralık 2023 tarih ve 32413 sayılı resmi gazetede yayınlanan ilgili Tebliği’ne göre; anız yakmanın cezası,  dekar başına 386,79 liradır. Ayrıca;  anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat arttırılır. Şehrimizin ya da ülkemizin farklı yerlerinde oluşabilecek orman yangınları nedeniyle, tüm vatandaşlarımız duyarlı olmalı; orman yangınları için 177, yangın ihbarı için 110 numaralı telefon acilen aranmalıdır. Biçerdöver sahiplerinin anız yakılması konusundaki sorumlulukları; yetkililer tarafından hatırlatılmalıdır. Konu hakkında; tarımın her alanında emek veren çiftçilerimize, vatandaşlarımıza ilgili birimler tarafından gerekli bilgilendirmeler ivedilikle yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.  "Anız yakma uygulamasından vazgeçilmelidir. Tüm çiftçilerimize, üreticilerimize çağrıda bulunuyoruz" diyen Güder sözlerine şöyle sonlandırdı; "TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak; cennet vatanımızın topraklarındaki yangınlarda yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralılara şifa diliyoruz.”

Tuğba AKTAY

Kaynak: Tuğba Aktay

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!