ANA SAYFA > Gündem > ESTÜ ÖĞRENCİLERİNE MORAL AŞILIYOR

ESTÜ ÖĞRENCİLERİNE MORAL AŞILIYOR

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ESTÜ ÖĞRENCİLERİNE MORAL AŞILIYOR

Eskişehir Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde Erasmus+ Değişim Programına katılarak yurt dışına eğitim almaya giden öğrencilere Zoom Meeting uygulaması üzerinden bir moral toplantısı düzenledi

Can Hacıoğlu - İki oturum halinde gerçekleşen toplantının ilk ayağı, halen yurt dışında bulunan öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirildi. Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Emre Kaçmaz, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Yılmazel ve birim çalışanları ile Klinik Psikolog Öğr. Gör. Berfin Dobrucalı’nın Polonya, İspanya, Avusturya, Almanya, Letonya, Hollanda, Litvanya, Macaristan ve Estonya’da öğrenimlerine devam etmekte olan toplam 19 öğrenciyle buluştuğu etkinliğin açılış bölümüne Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu da katıldı. Öğrenim gördükleri programlar ve ülkeler, bulundukları ülkelerde Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler ve hareketliliğe katıldıkları üniversitelerdeki eğitim ve öğretim süreçleri gibi konularda öğrencilerden bilgi alan Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, söz konusu salgının beklenmedik bir şekilde tüm dünyayı hazırlıksız yakaladığını belirtti.
Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu: “Eskişehir Teknik Üniversitesi, bu süreçte öğrencilerine her türlü desteği verme konusunda kararlılıkla çalışıyor”
Eskişehir Teknik Üniversitesinin, yürüttüğü kapsamlı çalışmalar neticesinde, online eğitime hızlı ve etkili bir şekilde geçtiğini ve üniversitedeki tüm öğrencilerle online ortamlarda buluşma faaliyetlerinin başlatıldığını da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Eskişehir Teknik Üniversitesi, bu süreçte öğrencilerine her türlü desteği verme konusunda kararlılıkla çalışıyor” dedi.
Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk: “Bu süreci sağlıklı bir biçimde atlatabilmeniz için yanınızda olacağız”
Görüşme sırasında öğrencilerle birebir sohbet gerçekleştiren Uluslararası İlişkiler Birimi Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk, pandeminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Eskişehir Teknik Üniversitesinde de sürpriz etkisi yarattığını belirtti.  Türkiye Ulusal Ajansı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından uygulanan tedbir faaliyetlerinin an be an yurtdışı ve yurtiçindeki öğrencilere aktarıldığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Çabuk, “Bu süreci sağlıklı bir biçimde atlatabilmeniz için yanınızda olacağız” diyerek öğrencilere moral verdi. 
Klinik Psikolog Öğr. Gör. Berfin Dobrucalı: “Psikolojik destek ve rehberlik ihtiyacı duyduğunuzda her zaman yanınızda olacağız.”
Klinik Psikolog Öğr. Gör. Berfin Dobrucalı ise “Erasmus Döneminde Covid-19’la Başa Çıkma” konusunda bir sunum yaptı. Öğrencilere, bu dönemde yaşanan kaygı ve stres bozukluğunun normal olduğunu, bu durumun üstesinden gelmek için günlük rutinlerin sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Öğr. Gör. Dobrucalı, psikolojik destek ve rehberlik ihtiyacı duyduklarında her zaman yardıma hazır olduklarını belirtti. Toplantının ilk ayağı, öğrencilerin Erasmus+ Programı kapsamında yürütülen faaliyetlerin bulundukları ülkede kesintiye uğraması, online eğitime geçiş konusundaki zorluklar ve kültürel etkileşim çevrelerinin sınırlandırılması nedeniyle yaşadıkları sıkıntı ve beklentileri dile getirmeleri, Uluslararası İlişkiler Birimi yetkilileri tarafından sürecin işleyişine ilişkin soruların cevaplanmasıyla son buldu.
Moral buluşmasının  gerçekleştirilen ikinci ayağında ise Erasmus+ Programını yarıda bırakarak ülkemize dönen öğrencilerle bir araya gelindi. İkinci oturuma, Uluslararası İlişkiler Birimini temsilen Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk, Öğr. Gör. Emre Kaçmaz, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Yılmazel ve birim yetkilileri ile Psikolojik Danışman ve Rehber Öğr. Gör. Hifa Nazile Yıldız katıldı. Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan da toplantının açılış bölümüne katılarak Erasmus+  Değişim Programı’nı yarıda bırakarak ülkemize dönen 18 öğrenci ile bir araya geldi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan: “Temennimiz, bu sürecin sağlıkla ve en az hasarla atlatılmasıdır.”
Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, pandemi sürecinde yaşanan gelişmeler ve Eskişehir Teknik Üniversitesinde alınan önlemler konusunda öğrencileri bilgilendirerek pandemi sonrasında almayı planladıkları önlemleri ve gelecekte yüz yüze yapılacak eğitimler için yapılması gereken hazırlıkları açıkladı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arslan ise pandemi sürecinin fiziksel etkilerinin yanı sıra psikolojik etkilerinin de olabileceğini belirterek, “Temennimiz, bu sürecin sağlıkla ve en az hasarla atlatılmasıdır” ifadelerini kullandı.
 Öğr. Gör. Hifa Nazile Yıldız tarafından yapılan “Covid-19’un Psikolojik Etkileri ve Başa Çıkma” konulu sunumda öğrencilere, yaşanan pandeminin psikolojik etkileri ve bunun en aza indirilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verildi. Öğr. Gör. Yıldız, insanın ilk defa karşılaştığı bir virüse karşı anormal tepkiler vermesinin normal bir davranış olduğunu, bu sürecin sosyal medyada yansıtıldığı gibi bir fırsat, tatil ya da üretkenlik yarışı değil; bir pandemi süreci olduğunun farkında olunması gerektiğini belirtti. Pandeminin yarattığı olumsuz duygularla başa çıkabilmek için sadece güvenilir bilgi kaynaklarının takip edilmesinin gerektiğini de vurgulayan Öğr. Gör. Yıldız, bu kapsamda günlük rutinler oluşturulmasının, başkalarıyla sanal olarak bağlantıda kalınmasının, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülmesinin, stresi yönetmek ve pozitif kalmak için temel stratejiler kullanılmasının etkili olacağına değindi. Uluslararası İlişkiler Birimi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Emre Kaçmaz yönetiminde devam eden toplantıda ülkemize dönüş yapan öğrencilerimizin bu süreçte yaşadıkları sorunlar ile karantina deneyimleri tek tek dinlenerek beklenti ve önerileri alındı.
Öğrencilerin Erasmus+ Programı kapsamındaki hareketliliklerinin kesintiye uğraması nedeniyle yaşadıkları durumlar ve sürecin işleyişi yönündeki soruları, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yapılan bilgilendirmeler dahilinde Uluslararası İlişkiler Birimi çalışanları tarafından yanıtlandı. İhtiyaç duydukları her zaman iletişime geçmeleri ve yaşanan zorlukların aşılmasında mümkün olan tüm desteğin Eskişehir Teknik Üniversitesi ailesi tarafından kendilerine sağlanacağı konusunda öğrenciler bilgilendirildikten sonra toplantı sona erdi.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber REKTÖR ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞUYOR
Sonraki Haber TEI - TUSAŞ MOTOR ÇALIŞANLARINDAN BİR DESTEK DAHA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

ESKİŞEHİR’DE YAKALANDI

3

FORD HAREKETE GEÇTİ

4