Eskişehir
15 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.78
 • EURO
  35.16
 • ALTIN
  2457.9
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  65738.27$

Filistin'i tanımayan devletlere çağrıda bundu

Filistin'i tanımayan devletlere çağrıda bundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfı'nın dünya genelinde yürüttüğü iyilik faaliyetlerine övgülerde bulundu. Ayrıca Filistin Devleti'ni tanımayan ülkeleri adım atmaya çağırdı ve Gazze'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye Diyanet Vakfı'nın iyilik faaliyetlerini övdü ve Filistin Devleti'ni tanımayan ülkelere çağrıda bulundu.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, yurt dışından gelen misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bizleri iyiliğin, cihanşümul şemsiyesi altında böylesine kıymetli bir programda buluşturan Diyanet Vakfımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." dedi. Türkiye Diyanet Vakfı'nın 49 yıldır yürüttüğü faaliyetlerle iyilik tohumları ektiğini belirten Erdoğan, vakfın mensuplarını özverili çalışmalarından dolayı kutladı.
Erdoğan, özellikle Türkiye Diyanet Vakfı'nın "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır." düsturuyla hareket ettiğini vurgulayarak, vakfın yurt içindeki ve yurt dışındaki geniş çaplı faaliyetlerine dikkat çekti.

Filistin Konusu ve Gazze'deki Durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Gazze'de yaşanan insanlık dramına da dikkat çekti. İsrail'in Gazze'de işlediği soykırıma değinen Erdoğan, "Gazze'nin neredeyse tamamı enkaza döndü. 15 bini aşkın çocuk katledildi, 35 bin masum şehit edildi, 80 binden fazla Filistinli yaralandı." ifadelerini kullandı. Ayrıca, Hamas'ın ateşkes teklifine rağmen İsrail'in uzlaşmaz tavrını sürdürdüğünü belirtti.
Erdoğan, Filistin Devleti'ni henüz tanımayan ülkeleri bu konuda adım atmaya çağırarak, "Uluslararası alanda bu yönde başlatılan tüm girişimlere destek veriyoruz." dedi. Gazze halkının mücadelesini öven Erdoğan, "Filistin davası, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla zafere ulaşacaktır." şeklinde konuştu.

İyilik Ödülleri ve Vefa Ödülleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası İyilik Ödülleri'nin önemine vurgu yaparak, "İyilik Ödülleri'nin dalga dalga büyüyen etkilerinden memnuniyet duyuyoruz. Rabb'im iyilik neferlerinin ecirlerini arttırsın, çalışmalarını bereketli kılsın." dedi. Yurt içi ve yurt dışı iyilik ödüllerini kazananları tebrik eden Erdoğan, Vefa Ödülleri'nin de merhum Ömer Faruk Bilgili adına takdim edileceğini belirtti.

Afganistan ve Sudan'a Yardım
Erdoğan, Afganistan'daki sel felaketi ve Sudan'daki iç savaş nedeniyle yapılan yardım çalışmalarından da bahsetti. Türkiye'nin 24 tonluk yardım malzemesini Afganistan'a ulaştırdığını ve Sudan halkının yanında olmayı sürdüreceğini ifade etti.
Son olarak, Türkiye'nin her zaman mazlumların yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "İçimizdeki nasipsizler anlamasa da zalimin karşısında, mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: Enes Karakaya

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!