Eskişehir
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64256.946$

Hudut Kartalları: İran Sınırında 7/24 Güvenlik Mücadelesi

Hudut Kartalları: İran Sınırında 7/24 Güvenlik Mücadelesi

Hudut kartalları, 4 metrelik duvarlar, hendekler ve ileri teknolojili güvenlik sistemleri ile İran sınırında yasa dışı geçişler ve teröristlere karşı kesintisiz mücadele veriyor. TRT Haber, 560 kilometrelik sınır hattında görev yapan hudut kartallarının çalışmalarına tanıklık etti

Hudut kartalları, 4 metrelik beton duvarlar, hendekler ve sınır timleri ile yasa dışı geçişlere ve teröristlere karşı amansız bir mücadele veriyor. TRT Haber, İran sınırında görev yapan hudut kartallarının çalışmalarına tanıklık etti.

Hudut kartalları, sarp dağları, yalçın kayaları, derin vadi ve dere yataklarına sahip 560 kilometrelik İran sınırında yasa dışı geçişler ve kaçakçılığa karşı 7 gün 24 saat nöbette. Fiziki önlemlerin ilki dikenli tellerle güçlendirilen beton duvarlar. 4 metre yüksekliğindeki bu duvarların gerisinde 4 metre derinliğinde hendekler yer alıyor. Hendekler, olası kaçışları engellemek ya da yavaşlatmak amacıyla hat boyunca devam ediyor.

Hudut hattı, sıfır noktasından geriye doğru 25 katmanlı bir emniyet mimarisi ile korunuyor. Elektro optik kuleler, termal ve PTS kameralar, 360° dönebilen foto kapan özelliğine sahip kameralar, mini mikro dronlar, insansız ve insanlı keşif uçakları, komando birlikleri, polis özel harekat timleri ve jandarma unsurları etkin bir şekilde kullanılıyor.

En büyük caydırıcı güç ise gözetleme ve keşif sistemleri. ASELSAN'ın optik kulelerindeki Acar Radar Sistemi, 40 kilometreye kadar menzille yağışlı ve sisli havalarda bile devreye giriyor. Şahingöz termal kameralar ise 12 kilometreden tespit yapıyor. Olası bir hareketlilikte timler dakikalar içinde bölgeye intikal ediyor. Güvenlik önlemleri artırıldıkça düzensiz göçmenler yeni geçiş yöntemleri aramaya çalışıyor. Dere yatakları ve menfezler bu yöntemlerden bazıları. Menfez girişlerinde hareketli sensör sistemi kurulu. Ayrıca 360 derece dönen, güneş paneliyle çalışan yeni nesil fotokapanlarla izleniyor.

Sınır fiziki güvenlik sistemleri, modüler beton duvar ve elektro optik sistemler öncesinde yasa dışı düzensiz göçmen ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini tespit etmek oldukça zordu. Ancak şimdi, olası yasadışı düzensiz göçmen geçiş teşebbüsleri sınır hattına yaklaşmadan önce tespit edilebiliyor. Türkiye'nin 2 bin 949 kilometrelik kara sınırının bin 162 kilometresi beton duvarlarla örüldü. İran sınırında planlanan 455 kilometrelik hattın 325 kilometresi tamamlandı.

Hudut kartalları sınırda sadece yasa dışı göç ya da kaçakçılıkla mücadele etmiyor, terörist geçişlerle de mücadele ediyor. Son dönemde Irak'ın kuzeyine yapılan nokta operasyonlarla köşeye sıkışan terör örgütü, sıklıkla İran sınırını kullanıyor. Sınırın İran tarafında da gözetleme kuleleri bulunuyor. İran sınır muhafızları ve kolluk kuvvetleri hat boyunca devriye yapıyor. İranlı muhafızlar terörist geçişlere zaman zaman göz yumsalar da Türkiye sınırından geçmeleri neredeyse imkansız.

Türkiye sınır hattında 60 bin personel görev yapıyor. Alınan önlemler ve Mehmetçiğin mücadelesiyle yıl başından bu yana 57 bin 940 kişinin Türkiye’ye kaçak geçişi engellendi. Milli Savunma Bakanlığı, sınır güvenliği konusunda duyarlı olan herkesi hudutlara davet etti.

Kaynak: Akif Fındık

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!