ANA SAYFA > Söyleşi > KENDİ İŞİNİ YAPMAK GİBİSİ YOK

KENDİ İŞİNİ YAPMAK GİBİSİ YOK

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
KENDİ İŞİNİ YAPMAK GİBİSİ YOK

Melek Demirhan, uzun yıllar başka işler yaptıktan sonra girişimcilik ruhunun çağrısına uyarak, kendi temizlik şirketi MD Temizlik’i kurmuş bir kadın girişimci. Melek Demirhan ile temizlik sektörünü ve kadınların kendi işlerini kurmalarının avantajlarını ve dezavantajlarını konuştuk

Söyleşi: Bircan Deniz Savcı
Melek Hanım ne zamandır temizlik işiyle uğraşıyorsunuz?

Daha önce bazı firmalarda muhasebe ve satın alma bölümlerinde çalıştım. Birçok firma ve fabrikada çalıştım. 1 sene önce de kendi işimi kurma kararı aldım. 1 senedir bu işi yapıyorum.

Aslında hep vardı ama son dönemde sosyal medyanın da yoğun kullanılmasıyla kadınların çalıştıkları yerlerde uğradıkları mobinglere çok rastlıyoruz. Böyle sebeplerden dolayı mı kendi işinizi kurma kararı aldınız yoksa artık kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum diyerek mi aldınız bu kararı?
Ben zaten daha önceden de kendi ayaklarımın üzerinde duruyordum. Genelde kadınlara kendi işini yapmak diğer işleri yapmaktan daha çok zevk verir. Sırf zevk aldığım için kendi işimi kurdum. Bir de insanlara bir faydam olsun istedim.

TEMİZLİK SEKTÖRÜNE ÇOK BÜYÜK TALEP VAR

Peki, neden temizlik işine atıldınız?
Şu an sektörde acayip derecede büyük bir dilim var. Temizliğe de çok ihtiyaç var. İnsanlar eskisi gibi evlerinde temizlik yapmıyor. Artık herkes çalıştığı için temizliğe vakit ayıramıyorlar. Bunu değiştirip en azından şirket haline getirip, hizmet verip hizmet alalım dedim. Bu baktığınızda karşılıklı. İnsanların bize ihtiyacı var, bizim de insanlara ihtiyacımız var.

Baktığınızda diğer iş kollarına nazaran çok zor bir sektör. Hem beden gücü gerektiriyor, hem efor gerektiriyor. Çok yıpratıcı bir iş kolu. Bu sektöre girme kararı aldığınızda bunlar sizi korkutmadı mı?
Aslında doğru söylüyorsunuz. Ben işe başlarken bu kısmını düşünmedim. Düşünmeden giriştiğim bir işti. Maddi olarak benim açımdan daha iyi olacağını düşündüm. Evet, güzel bir iş sektör olarak da çok güzel, getirisi de güzel ama yalnız götürdükleri çok fazla. Dediğiniz gibi beden olarak tamamen bitiriyor sizi. Kafadan ayak tırnağınıza kadar yoran bir iş. İnsanların sizi yormasının haricinde yaptığınız iş de çok yoruyor. Zaman zaman en güzelini de yapsanız insanlar beğenmeyebiliyor. Bu da beyin olarak yoruyor sizi. Biz bu sektöre girdiğimizde bunları düşündük ama güzel olduğuna inanıyorum ve bu işte devam etmeyi düşünüyorum. Daha da büyütmenin peşindeyiz ve büyüyeceğimize de inanıyoruz.

BEN DE TEMİZLİĞE GİDİYORUM
Siz de temizliğe gidiyor musunuz?

Evet, ben de gidiyorum zaman zaman. Bazen çok fazla yoğunluk oluyor ve müşterileri geri çevirmemek adına ben de gidiyorum. Hatta illa beni isteyen müşterilerim bile var. Melek Hanım, müsaitseniz sizin temizlemenizi istiyoruz diye söylüyorlar bana. Bundan da hiç gocunmuyorum. Çünkü severek yapıyorum. Bazen soruyorlar bana çalışanların varken sen neden gidiyorsun diye. Yorucu olsa bile severek yaptığımı anlatamıyorum. Çünkü dışarıdan bakıldığında da çok zor bir iş gibi geliyor insanlara.

Hiç şikayetler aldınız mı peki?
Bir yıldır nereden bakarsanız yüzlerce müşteriyle çalıştım, onlara hizmet verdik ve şu ana kadar sadece iki şikayet aldım. O iki kişiden de kendi problemleri olduğu için şikayet aldık. Bu rakam olarak baktığınızda büyük bir başarıdır. Her gittiğimiz yeri biz abone yapıyoruz. Haftalık, 15 günde bir ya da aylık olarak tamamen abone sistemiyle çalışıyoruz. Merdiven birimimiz için de 15 günde bir ya da ayda bir gidiliyor.

Beden ve beyin yorgunluğunun dışında temizlik sektörünün zor yanları neler?
İlk önce işi aldığınız kişinin kim olduğunu bilmiyorsunuz. Gideceğiniz yerin nasıl olduğunu bilmiyorsunuz. Kiminle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. İnsanların mahremiyetine giriyorsunuz ve tek veya yanınızda biriyle gidiyorsunuz. Karşınızdaki kişi de aynı düşüncelerle sizi bekliyor. İyi veya kötü gidiyorsunuz kapısını çalıyorsunuz, içeriye giriyorsunuz. Karşınızda çok suratı asık veya çok gülümseyen insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. O ilk tecrübe ve enerji insanı ya tamamen yükseltiyor ya da tamamen düşürüyor. Daha sonradan karışıyorsunuz ama o yarım saat, bir saat içerisinde insanları tanımak zor oluyor. İlk tanıma çok zor o eve girmesi, yatak odasına, banyosuna girmesi, bütün mahrem yerlerine giriyorsunuz. Karşınızdaki insan da farklı bir insan kabul ettiği için, ‘Benim mahremime girdi’ diye düşünüyor. Tanıdıkça yavaş yavaş geçiyor bu süreç.

Peki, artıları neler?
Girdiğiniz evlerdeki her insanla iş yaptığınız gibi sohbet de ediyorsunuz ve her insanla yaptığınız sohbet çok farklı oluyor. Her türlü insanla karşılaşıyorsunuz. Her kapının arkasında değişik değişik hayatlar var. Yavaş yavaş o insanlarla bir aile oluyorsunuz. Temizlik dışında dert ortağı gibi oluyorsunuz. Hayatın içinde kendi yaşadıklarınızın dışında insanların tecrübelerini kendinize katıyorsunuz. Hiç görmediğiniz, hiç olmaz dediğiniz şeylerin olduğunu görüyorsunuz. Hayat tecrübesini ben bu sektörde gördüm. Ben çok şey yaşadım bu hayatta ama o insanların yaşadıklarıyla hayata daha sıkı sarılarak yaşamayı öğrendim.

Tekrar dünyaya gelseniz bu sektöre girer miydiniz?
Öyle bir şansım olmuş olsaydı yapmazdım. Çünkü girişimcilik olarak çok güzel bir iş ama insanların hayatını gördükçe geri durabiliyorsunuz. En vahşi yaratık insan. Bunu gittiğiniz her yerde görebiliyorsunuz. Akıllılar ve akılla size vahşiliklerini daha çok gösteriyorlar. Hem üstünlüklerini hem de daha dipte olup da ben buradayım da diyebiliyorlar. Onun için bir şansım olsa bu sektörü seçmem.

METREKAREYE GÖRE ELEMAN
Bir müşteri çağırdığında neye göre tek kişi ya da çok kişi gidiyorsunuz?

Önce evin metrekaresini soruyoruz. 70 metrekareye tek kişi düşüyor. 70 metrekarenin üstü tek çalışanın bir günde bitiremeyeceği bir iş. Bunu müşteriyle paylaşıyoruz. Müşteri tek kişi gelsin bitmese de olur diyebiliyor ya da çok kişi gelsin bir an önce bitsin de diyebiliyor. Müşterinin talebine göre kişi gönderiyoruz. Saat 17.00’de de iş çıkışı yapıyoruz.

Büyütmeyi düşünüyorum dediniz ya neler gerekiyor bunun için?
İşi büyütmek için bir kere şirketinizin kurulumunun tamamen olması gerekiyor. İkinci ayağı da altınızda mutlaka bir ya da birkaç tane arabanızın olması gerekiyor. Üçüncü olarak da mutlaka malzemelerinizin olması gerekiyor. Yanınızda bütün malzemelerinizi deterjanlarınızı kendiniz götürmek zorundasınız. Özellikle inşaatlarda bu çok önemli. Bu sektörün en çok yoran kısmı da inşaat kısmı zaten. Ben mesela inşaat olayında geri duruyorum. Özellikle büyük inşaatları almıyorum çünkü normal temizlikten çok zor.

Birimleriniz var mı? Ofislere, evlere gidecekleri ayırıyor musunuz?
Evet, hepsi için birimlerimiz var. Ofisler, iş yerleri, fabrikalar için ayrı bir birimimiz, kafeler için ayrı bir birimimiz, ev temizlikleri için de ayrı bir birimimiz var. Bir de yeni olarak çok istendiği için merdiven birimi oluşturdum. Merdiven birimimizde de bir apartman için 2 ya da üç kişi görevli olarak çalışıyor. Cam sektörü de var ama ona girmeyi düşünmüyorum. Çünkü o apayrı bir sektör. Onun için ayrı eğitimli kişiler var.

ÇEVRENİZİN İYİ OLMASI GEREK 
Bu sektörü seçmek isteyenlere ne tür tavsiyeleriniz var?

Bir kere çevrelerinin iyi olması gerekiyor. Gidecekleri yeri çok iyi seçmeleri gerekiyor. Çünkü her türlü insan var. Her türlü şeyle karşılaşabiliyorsunuz. Bunu geniş bir şekilde düşünebilirsiniz. İlk önce insanların bakışlarıyla, fikirleriyle daha sonra da konuşmalarıyla değerlendirmeleri gerekir. İşi yapabilirsiniz herkes işi yapabilir. Önemli olan insanlarla yapabilir miyim i kendinize sormanız. Kendimi daha iyi hissedecek misiniz? Bunları kendinize sormanız gerekiyor. Bir diğeri de çevrenizin düzgün olması. Yaptığınız iş de size çevre kazandırıyor, güzel insanlar kazandırıyor.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber UZAY EVİ’NE GİTTİLER
Sonraki Haber DOKUNARAK MATEMATİK ÖĞRENİYOR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Reyna Premium