ANA SAYFA > Söyleşi > ODA OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

ODA OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
ODA OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Eskişehir Seyyar Tuhafiye ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen “Birinci önceliğimiz esnafımız ürünlerini satması için piyasanın canlı olmasını sağlayıp, rahat güvenli ve geleceğinden endişe duymadan ailesi ile birlikte hayat sürmesi bunun içinde oda olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” dedi

Söyleşi: Bircan Deniz Savcı
Eskişehir Seyyar Tuhafiye ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen ile korona günlerinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Şen, söyleşimizde Odalarında ne gibi hizmet verdiklerinden, koronanın esnafa etkilerinden bahsetti.

Başkanım öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Eskişehir doğumluyum. İlk, orta, lise ve yüksekokul tahsilimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra 1983 yılında esnaflığa başladım ve bu tarihten beri de Eskişehir’de esnaflık yapıyorum. 2010 yılında üyelerimizin teveccühü ile Eskişehir Seyyar, Tuhafiye ve İşportacılar Esnaf Odası’nın başkanlığına seçildim. Yönetim kurulu arkadaşlarım ile birlikte halen bu görevi devam ettirmekteyim.

Başkanım Esnaf odanız hangi meslekleri kapsamaktadır. Odanızın kanuna göre başlıca görevleri nelerdir?
Odamız 1964 yılında İsmail AL başkanımızın başkanlığında çeşitli sektörlerden esnafların bir araya gelmesi ile Eskişehir Seyyar, Tuhafiye ve İşportacılar Derneği olarak kurulmuş ve o tarihten beri üyelerine hizmet vermektedir. Odamıza değişik sektörlerde iş yapan ve kayıtlı meslekler ise; Tuhafiye, zücaciye, halı satan ve yıkayanlar, sabit adresi olmadan sokaklarda çeşitli ürünleri satanlar, odamıza kayıt olmaktadırlar. Odamızın görevlerine gelince, esnaflarımızın ve bunların yanında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerinde kolaylıklar sağlamak, mesleğin genel faaliyetlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbiri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, mesleki disiplin ve ahlakını korumak gibi görevleri yerine getirmektedir.

Odanızda kaç üyeniz bulunmakta?
Odamızı çeşitli sektörlerden kayıtlı 500 civarında üye bulunmaktadır. Tabiî ki her gün yeni esnaflığa başlayanlar üyelik kayıtlarını yatırmakta, çeşitli sebeplerden dolayı esnaflığı bırakanlarda oda kayıtlarını sildirmektedir. Dolayısı ile oda üye sayımızda değişiklik olmaktadır.

ESNAFIN ÇOCUKLARININ İYİ EĞİTİM ALMALARI ÖNEMLİ
Eskişehir Tuhafiyeciler Odası olarak alanınıza giren esnaf için ne tür etkinlikler yapıyorsunuz?

Oda olarak çeşitli özel sağlık kuruluşları ile anlaşma imzalayarak üyelerimizin özel sağlık hastaneleri hizmetlerinden yararlanmalarını sağladık. Turizm şirketleri ile anlaşma yaparak üyelerimizin tatillerinde tarihi ve turistik gezilerini, hac ve umre ziyaretlerini en ekonomik ve güzel şekilde yapmalarını sağladık. Çanakkale’de bulunan şehitliklerimize ziyarete götürüp, üyelerimizin geçmiş tarihimiz ile ilgili ziyaretler yapmasını sağladık. Geçmiş dönemlerde ramazan aylarında üyelerimiz ile iftar yapıp, üyelerimiz arasında birlik beraberlik ve kaynaşma sağladık. Bankalar ile anlaşma yaparak üyelerimiz ihtiyaçları olduğunda ekonomik ve kolay kredi kullanmalarını sağladık. Düğün salonları ile anlaşma yaparak üyelerimizin ihtiyaçları olduğunda üyelerimizin düğün yapacakları zaman mutlu günlerini en güzel ve ekonomik şekilde kutlamalarına yardımcı olduk. Dünya Kadınlar Günü’nde odamızın en eski ve kayıtlı olan yaşı ileri olan üyelerimizi ziyaret ederek onların günlerini kutlayıp, gönüllerini ve dualarını aldık. Kendilerinin uzun yıllar esnaflık yapıp, aramızda olmalarını diledik. Her yıl eylül ayında kutladığımız ahilik haftasında uzun yıllar esnaflık yapmış, devlete olan yükümlülüklerini yerine getirmiş, düzenli esnaflık yapmış odamız ahilerine kaftan giydirip, plaket verdik. İkramda bulunarak hayır duasını aldık. Odamız her türlü faaliyete ve etkinliklerini esnafımızın lehine olan her türlü kanun ve düzenlemeleri SMS aracılığı ile üyelerimize bildiriyoruz. Üyelerimizden ricamız SMS’leri okuyup değerlendirmeleri. Osmangazi Üniversitesi ilahiyat fakültesinden Prof. Dr. Eyder Okumuş hocamıza esnaflıkta komşuluk ilişkisi nasıl olmalı konulu esnafımıza konferans verdik. Özel okullar ile anlaşma yaparak esnafın çocuklarının iyi eğitim almaları ve geleceklerini en iyi şekilde yönlendirmeleri konusunda yardımcı olmaya çalıştık.

Günümüzde oda esnafınızın sorunları nelerdir? Bu sorunları aşmak için ne tür çalışmalar yapmaktasınız?
Günümüzde esnafımızın sıkıntısı genel olarak rahat ve güzel esnaflık yapamamaları, esnafımızın gerçekten ürünleri kaliteli, ekonomik, günün renk ve modeline uygun, ayrıca mevsimine göre ürünleri getirip tezgâhına koyuyor. Tabiî ki bu ürünleri en önemlisi güler yüzü ve tatlı dili ve hizmeti ile müşterisine sunuyor. Bu kadar hizmetin yanında yukarıda belirttiğim gibi gerekli alış-verişi yapamıyor bunun en büyük nedenlerinden biri de şehrimizde AVM’lerin yürüme mesafesinde yani şehrin içinde olması. Öyle olunca halkımızın bir bölümü oralardan alış-veriş yapıyor bu da bizim esnafımıza zarar veriyor. Tabi bunun yanında bizim halkımızın çok duygusal bir yanı var. Terör, savaş hali, seçimler, dış ekonomik kriz, dövizin ani yükselişi gibi etkenler hemen alış-verişi kesiyor. Tabi bu sene tam iş yapacağız derken Covid-19 krizi çıktı. Çünkü yaz ayına giriyorduk. Düğünler başlayıp, Ramazan ve Kurban Bayramımız yaz ayında olduğundan işlerimiz olacaktı. Ne yazık ki sıkıntılı başladık. Esnafımızın ekonomik sıkıntılarını aşabilmeleri için şehrimizde bulunan iki adet esnaf kredi kooperatifi var. Bu Esnaf Kefelet Kooperatifi aracılığıyla esnafımızın kredi sorunlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun yanında belediyeler ile olan sorunlarını da çözmeye çalışıyoruz. Her üç belediye başkanımızda sorunlarımızda yardımcı oluyorlar. Ayrıca üyelerimiz bankalar ve kamu kuruluşları ile olan sorunlarında ve diğer sorunlarında da bize bildirdiklerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabiî ki burada birinci önceliğimiz esnafımız ürünlerini satması için piyasanın canlı olmasını sağlayıp, rahat güvenli ve geleceğinden endişe duymadan ailesi ile birlikte hayat sürmesi bunun içinde oda olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.

Odanızda üyelerinize eğitimler veriyor musunuz? Veriyorsanız ne gibi eğitimler veriyorsunuz?
KOSGEB aracılığı ile odamız üyelerine uygulamalı girişimcilik eğitimi verdik. Yapacakları işte yardımcı olmaya çalıştık. Odamız üyelerinin çocuklarına ve dışarıdaki iş bulamayan gençlerimize yardımcı olmak adına iş kur aracılığı ile sertifikalı satış elemanlığı kursu açmak için müracaatta bulunduk. Sertifikalı satış elemanlığı eğitimi yine esnafımızın çocuklarına vermek istiyoruz. Tabi Halk Eğitim Merkezleri ve belediyeler sosyal alanda ve meslek edindirme anlamında çok eğitim verdikleri için genelde gençler oralara yöneliyor. Bizim kurslara ve eğitimlere çok itibar olmuyor.

DÜKKANLAR ZARURİ OLARAK KAPATILDI
Korona virüs salgını esnafınızı nasıl etkiledi?

Covid-19 virüsü ülkemizde yayılmaya başladıktan sonra devletimiz virüsün yayılmasını önlemek için bir takım tedbirler aldı. Bazı esnafımızın dükkanları zaruri olarak kapatıldı.(Berber, kahvehane, lokanta) ama bizim esnafımız için böyle bir uygulama getirilmedi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı ve “Evde Kal Sağlıklı Kal” kampanyası nedeni ile halkımız sokağa mümkün olduğunca çıkmadı. Bundan dolayı esnafımızın pek çoğu dükkanlarını açmadı. Açanlarda ticaret yapamıyor ve para kazanamıyorlar. Alış-verişte halkımızın şuanda öncelikleri farklı yiyecek-dezenfektan ürünleridir. Virüs nedeni ile esnafımızın dükkanını açmak ile açmamak arasında bir fark yok.

Korona virüs salgınında esnafın daha az zararla bu süreci atlatmak için sizce neler yapılmalı?
Esnafımızın Corona Virüs salgınının az zararla atlatabilmesi için bir takım kararlar alınabilir. Yukarıda belirttiğim gibi şu anda halkımızın önceliği farklı. Bu neden ile bizim esnafımızın dükkanlarının açık olup-olmaması arasında bir fark yok. Esnafımızın çoğu günlük yaşıyor. Ay içinde sattığı ürünlerden topladığı para ile ay içi ödemelerini, toptan mal aldığı yerlere taahhütlerini yerine getiriyor ve evinin geçimini sağlıyor. Yani kısaca günlük yaşıyor. Şu anda esnafımızın bu taahhütlerini yerine getirmekte zorlanıyor. Devlet halk bankası ve esnaf kefalet kooperatifleri aracılı ile küçük esnafımıza 25.000 Tl’lik kredi desteği veriyor. Ama bu kesinlikle yetmez. Esnaf çek ve senetlerini ödeyemez ise bunlar ve bundan önceki sıkıntılarından dolayı meydana gelen sicil bozukluğu için kesenlikle köklü bir sicil affı getirilmeli. Bu günlerin sıkıntısı ileriki aylara hatta yıllara yansıyacak. Dolayısı ile ilerisi içinde köklü tedbirler alınmalı. Yani küçük esnafımızın korona virüsünden dolayı meydana gelen ve gelecek tüm sıkıntılarını görüşmek, çözüm bulmak amacı ile küçük esnaf ekonomi konseyini devletimiz toplamalı, oradan köklü çözümler çıkacaktır.

AZ ZARARLA ATLATILMALI
Yeni alınan bir kararla işten çıkartmalar yasaklandı. İş dünyası ile paylaşılan metne göre; istihdamı korumak adına işten çıkarmalar 3 aylığına yasaklanacak. Cumhurbaşkanı bu yasağın süresini 6 aya kadar uzatabilecek. Siz bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu bulunduğumuz ortamda işçi çıkarmak doğru değil. Herkesin bakmakla yükümlü olduğu ailesi ve yükümlülükleri var. Yerinde bir karar ama ileride işverenleri de mağdur etmeyecek bir takım tedbirleri de almalıyım. Bu ülkeye işçi nasıl lazımsa kesinlikle işverende lazım. Herkesi mağdur etmeden herkes bir takım fedakarlıkta bulunarak bu kritik ortamı en az zarar ile atlatması lazım.

Evde Kal kampanyası süresince insanların sosyal medya paylaşımlarına baktığımızda dikiş, nakış, örgü gibi el işlerine yöneldiklerini de görmekteyiz. Ama bakıldığında insanlar küçük esnafı tercih etmek yerine bu konudaki ihtiyaçlarını online olarak internet sitelerinden karşıladıklarını görüyoruz. Bu durumla ilgili esnafa gitmeyen müşteriler için üyelerinizle online bir platformda birleşerek, müşterilerinize hizmet sunmayı düşünüyor musunuz?
İnsanlarımızın bazıları alış-verişlerinin bazıların internet üzerinden yapıyorlar. Bizim üyelerimizden birkaç tanesi internet üzerinden çeşitli ürünleri site kurup satıyorlar. Ama esnafımızın genel ağırlığı ve düşüncesi dükkanında sıcak satış yapmaktan yana ve esnafımız imalat değil, dükkanında hazır ürün satıyor. İmalattan internet üzerinde satış da farklı bir olay. Biz oda olarak evde oturan bayanlara ipek ve pamuktan çeşitli ürünleri dokutup, internet ve esnafımıza sattırmak için proje yapmıştık ama maalesef projemiz kabul görmedi. Üyelerimiz internet üzerinden müşterilerine satış yapma işine çok sıcak bakmadılar. Böyle bir girişimimiz oldu. Hatta BEBKA’ya da bu konuda proje bile yaptık.

Onun dışında siz korona virüs günlerinde evinizde nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Bana gelince Korona virüs konusunda tabiî ki esnek çalışma saatleri nedeni ile odamız saat 12.00’de açılıp 17.00’de kapanıyor. Bu saatler arasında hizmet veriyor. Biz yarı kamu görevlisi olduğumuz için dışarı çıkabiliyoruz. Bende üyelerime bu zor günlerinde yanlarında olup, yardımcı olmak adına saat 12.00’de gelip, saat 16.30 civarında ayrılıyorum. Tabi sosyal mesafemi koruyorum. Kesinlikle küçük esnafımıza elimizden geldiğince yardımcı olmak zorundayız. Evde saat 12.00 ‘ye kadar kesinlikli kitap okuyorum. Şu anda okuduğum kitap Ali Kuzu’nun kitabı, “Dünyanın Derin Devleti İLLİMİNATİ”  Son söz bu Korona virüsünün bir an önce bitip esnafımızın alış-veriş yapmaya başlaması için “EVDE KAL SAĞLIKLA KAL” diyorum.

HABERE AİT RESİMLER

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber İZOLE UYKU BAŞKADIR
Sonraki Haber HEM ÜRETİYORLAR HEM TASARRUF SAĞLIYORLAR

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Haber Arşivi

Çok Okunanlar

KAÇIRILDI İDDİASI

1

BAŞKAN TEPKİ GÖSTERDİ

3
Reyna Premium