Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.06
 • ALTIN
  2452.1
 • BIST
  10924.45
 • BTC
  69940.19$

Adli sicil kaydı nedir?

15 Şubat 2023, Çarşamba 09:17

Kişiler hakkında verilen ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgilerin kaydedildiği sistemdir. Halk dilinde daha çok “sabıka kaydı” denilen adli sicil kaydını, vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydı olarak tanımlayabiliriz. Kişiler, resmi veya kamu kurumların talep etmesi üzerine, örneğin bir iş başvurusunda bulunurken, uygulamada sıklıkla adli sicil kaydı almaktadır. Bu nedenle “adli sicil kaydına hangi bilgilerin kaydedileceği, sicil kaydının silinip silinemeyeceği” gibi hususlar kişiler için önem arz etmektedir. Bugünkü yazımda bu soruları cevaplandırmak istiyorum.

Adli sicil kaydına hangi bilgiler kaydedilmektedir?
Kişiler hakkında verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükümleri adli sicile kaydedilmektedir. Bu bağlamda hapis cezasına mahkumiyet, hapis cezasının ertelenmesi, koşullu salıverilme, adli para cezası ve güvenlik tedbirleri gibi kararlar adli sicil kaydına işlenir.

Adli sicil kaydına hangi bilgiler kaydedilmez?
Henüz kesinleşmemiş mahkeme kararları veya sonuçlanmamış devam etmekte olan davalara ilişkin bilgiler adli sicil kaydına kaydedilmemektedir.

Adli sicil kaydı nereden alınır?
Adliyelerden, kaymakamlıklardan ve e-devlet sistemi üzerinden adli sicil kaydı alınmaktadır.

Adli sicil kaydı nasıl silinir?
Adli sicil kaydının silinmesi için hükmün infazının tamamlanmış olması gerekir. Yani hapis cezası varsa tüm sürenin tamamlanması, para cezası varsa ödenmiş olması, ertelenmiş hapis cezası varsa erteleme süresinin dolmuş olması gerekir. Bu şartın sağlanması halinde, yerine getirilen cezalara ilişkin adli sicildeki bilgiler silinir ve arşiv kaydına alınır.

Adli para cezası ödendikten sonra adli sicil kaydında gözükür mü?
Kural olarak cezaların yerine getirildikten sonra adli sicil kaydından silinerek, adli sicil arşiv kaydına otomatik olarak alınması gerekir. Ancak bu işlem, pratik hayatta iş yoğunluğu ve adli sicil kayıt sistemi ile ulusal yargı ağı projesi yani kısaca UYAP dediğimiz adliye sisteminin birbiriyle entegre olmaması sebebiyle çoğu zaman kendiliğinden gerçekleşmemektedir. Bu sebeple ödemiş olduğunuz adli para cezasının adli sicil kaydınızda hala mevcut olduğunu görebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, adli sicil kaydının silinmesi için söz konusu cezanın yerine getirildiğine ilişkin evraklar ile birlikte Ankara’da bulunan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekecektedir. Bu şekilde adli sicil kaydından silinecektir.

HAGB kararı adli sicil kaydında gözükür mü?
Kısaca HAGB dediğimiz, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları, teknik olarak mahkumiyet olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle ayrı bir sisteme kaydedilirler. Dolayısıyla adli sicil kaydında HAGB kararına ilişkin kayıt gözükmemektedir.

Adli sicil arşiv kaydı nedir?
Adli sicil arşiv kaydı; infazı tamamlanmış, yerine getirilmiş cezalara ait adli sicil bilgilerinin kayıtlı tutulduğu kayıttır. Adli sicil arşiv kaydı kişilerin tüm zamanlara ait infazı tamamlanmış cezalarını gösterir. Ceza arşiv kaydına alınmış ise, kişinin bundan sonra alacağı adli sicil kaydı “yoktur” olarak gözükecektir.

Adli sicil arşiv kaydı silinir mi?
Kural olarak ilgilinin arşive alınan adli sicil kaydı, 5 yıl sonra silinmektedir. Ancak TCK dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkumiyetler bakımından ise farklı süreler öngörülmüştür. Buna göre sicil kaydının arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla 15 yıl sonra arşiv kaydı silinmektedir. Ancak yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın 30 yıl sonra arşiv kaydı silinmektedir.