Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.03
 • ALTIN
  2451.3
 • BIST
  10930.73
 • BTC
  69909.470$

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

08 Şubat 2023, Çarşamba 00:30

Trafik kazasına karışan bir araç, hasar giderilmiş olmasına rağmen satılmak istendiğinde piyasa rayiç değerinde düşüş yaşamaktadır. Hasar kaydı olan bir araç, uygulamada emsallerine göre daha düşük fiyatla alınıp satılmaktadır. Hasarlı araç ile emsalleri arasında oluşan bu eksilen değere, araç değer kaybı diyoruz. Bugünkü yazımda bu zararımızı tazmin etmek için neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır?
Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesine göre dava açmadan önce zarar verenin sigorta şirketine başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Sigorta şirketine başvuru bir dava şartıdır. Zarar verenin sigorta şirketine yapılan başvuruya karşı 15 gün içerisinde sigorta şirketince herhangi bir cevap verilmezse ya da zarar karşılanmazsa dava yoluna gitmek mümkündür. Dava yoluna gidilebileceği gibi Sigorta Tahkim Komisyonu’na da başvuru yapılabilir.

Araç değer kaybı davasını kim açabilir?
Bu davayı açmak için gerçekleşen kazada 0 kusurlu olmamak gerekmektedir. 0 kusurlu olmayan her iki taraf da bu davayı açabilir. Ayrıca araçta bir hasarın oluşması ve bu hasar sonrasında aracın bir onarım işlemi görmüş olması gerekmektedir. Aracın pert olması durumunda da değer kaybı başvurusu yapılamayacaktır.

Araç değer kaybı davası kime karşı açılır?
Araç değer kaybı davası, gerçekleşen kazada tam kusurlu olmamak şartıyla karşı taraf araç sahibine, sürücüsüne ve karşı tarafın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasına karşı açılabilir. Araç değer kaybı davasının karşı tarafın sigorta bilgileri bilinmediği için araç sahibine veya sürücüsüne açılması halinde karşı tarafın sigortası tespit edildiğinde, sigorta şirketine ihbar edilir. Böylece sigorta şirketi de mahkemece hükmedilecek araç değer kaybından sorumlu olacaktır.

Zamanaşımı süresi nedir?
Değer kaybı davalarında zamanaşımı süresi zararın ve tazminat yükümlüsünün öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıl, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren ise 10 yıldır.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?
Araç değer kaybının hesaplanması teknik bazı detayların incelenmesini gerektiren bir işlemdir. Değer kaybı hesaplaması; aracın üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, hasar geçmişi ve bu hasarların nitelikleri, kilometresi, marka ve model gibi özellikleri dikkate alınarak Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları Eki Değer Kaybı Hesaplama Esaslarına göre yapılmaktadır. Dava yoluna gidildiği zaman bahsedilen hesaplama bu esaslara göre bilirkişi tarafından yapılmaktadır.

Araç değer kaybı her hasara uygulanabilir mi?
Yargıtay’ın emsal kararlarına göre boya işlemine gerek duymadan değiştirilebilen far, silecek, jant ve cam benzeri parçalara değer kaybı uygulanmamaktadır. Bu sebeple de araç üzerinde gerçekleşen hasarın bu gibi parçaların dışında gerçekleşmiş olması gerekir.