Eskişehir
22 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.98
 • EURO
  35.90
 • ALTIN
  2542.4
 • BIST
  11225.09
 • BTC
  67701.9$

Bayramınız nasıl geçti desem?

22 Haziran 2024, Cumartesi 13:36

Bir Kurban Bayramı’nı daha geride bıraktık. Bayramlar en çok küçüklerin büyüklerini ziyaret ettikleri, görüştükleri gönül aldıkları, büyüklerinde küçüklerine ikramlarda bulundukları zamanlar olarak değerlenir. Eğer bir büyüğümüzü ziyaret edebildiysek, gönlünü alabildiysek ne mutlu bize.

Her bayram bizi huzur evlerinde, yaşlı bakım merkezlerinde bekleyen birileri olduğunu hep hatırlamışımdır. Devlet korumasındaki çocuklarımızda öyle bir beklenti içerisinde oluyorlar. Eskiler derler ki, “Yarım elma gönül alma!” bayramlar özellikle bugünler için özel fırsatlardır.

Bir şeker firmasının reklamı dönüyor bayramlar öncesinde. O reklamı gördüğümde çok duygulanırım. Bir yaşlı çiftin pencereden bakışları her şeyi özetler.  Bu kurban bayramı pek çoğumuz için gerçekten çok duygusal bir tebrikleşme oldu. Ama ekonomik sebepler ile bugünler özellikle yaşlılarımız için çok daha duygusal bir dönem oldu.

 Yerel yönetimlerin bu bayram verdikleri hizmetleri de bir kenara koyamayız. Özellikle büyükşehir belediyesinin bayramda uygulamaya koyduğu ücretsiz yolculum sistemi sayesinde insanlar ziyaretlerini rahatlıkla gerçekleştirebildiler. Her iki merkez ilçe belediyesinin sağladığı kurban kesim hizmetleri de gerçekten her türlü takdiri hak ediyordu. Bu bayramda gözlemlediğim kadarı ile dayanışma sınırları da zorlandı. Kurban kesebilenler, kesemeyenlere gerektiği kadar destek olabilmek için adeta birbirleri ile yarıştılar. Çocuklarda bu bayramda her türlü olumsuzluğa rağmen gönüllerince bayram yapabildiler.

Aslında her bayram bir öncekini aratsa da bu bayram unutulmazlar arasında şimdiden yerini aldı diyebilirim. Çünkü toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini bu bayramda gördük ve yaşadık. Bazen yaşanan olumsuzluklar bir başka güzelliğin anahtarı olabiliyor. Yaşanan ekonomik kriz  yeniden toplumsal dayanışmayı hatırlatması bakımın bu bayram şimdiden benim şahsen unutulmazları arasında yer aldı. Bilmem siz de aynı şeyleri gözlemlediniz mi?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.