Eskişehir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.06
 • ALTIN
  2452.1
 • BIST
  10924.45
 • BTC
  69940.19$

CHP’deki gelişmeler ve Arslan

15 Mayıs 2024, Çarşamba 09:13

Genel seçimin üzerinden bir yıl geçti. Normalde seçime 4 yıl var. Erken seçim olabilir diyenler bile 1.5 yıl sonrasından bahsediyor. CHP’de yerel seçim galibiyetinden sonra Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışılıyor. Ekrem İmamoğlu ve Mahsur Yavaş başı çekiyor. Potaya bazıları Özgür Özel’i de ittiriyor.  
Özel’e çıktığı bir televizyon programında partisinin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı soruldu. Şunları söyledi: “Bir: Asla tek başına karar vermem. İki: Kendimi dayatmam. Üç: Bir adayı dayatmam. Dört: Başka yerde karar alıp parti organlarına dayatmam.” Daha öncesi kendisinin aday olmadığını belirterek, her koşulda İmamoğlu’nu destekleyeceğini söylüyordu. Son açıklamalarında durumun değiştiği görülüyor. Özel için CHP kulislerinde şu konuşuluyor. ‘Eş başkanlıktan tek başkanlığa’. Eskişehir CHP’de ise CHP’de siyaset yapmayacağını söyleyen, düşük profilli biri danışman yapılıyor. Daha bir yılı doldurmayan milletvekilimiz İbrahim Arslan’ın erken seçim çıkışı ise ne anlama geliyor. Çünkü milletvekilleri, milletvekilliği emekliliğini iki yılda hak ediyorlar. Bir yıl dolmadan Arslan’ın cesur erken seçim çıkışı iyi yorumlanmalıdır.  

İMAMOĞLU DERİNDEN 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 18 Nisan’da Artİstanbul Feshane'de yabancı gazetecilerle bir basın toplantısı düzenledi. İlgi büyük. Japonya’dan Fransa’ya, Almanya’dan Katar’a kadar birçok ülkeden gazeteci katıldı. Yabancı basının ilgisinin nedeni İstanbul’un sorunları değildi.  Çek Cumhuriyeti'nden gelen bir gazetecinin, "Gelecek seçimde CHP'nin adayı olacak mısınız?" sorusu basın toplantısına damga vurdu. Beklenen soru, salonda gülme seslerine neden olunca duraklayan İmamoğlu, "Ben de cevap olarak sizin gibi gülsem yeterli mi?" dedi.

KİM AKIL VERİYOR 
Özgür Özel, Arapça konusunda gelişi güzel konuşuyor. Şöyle bir yaklaşım olur mu?”  Bu ülkede 6 milyona yakın vatandaşımızın ana dili Arapçadır. Arapçaya yapılan hürmetsizlik o kişilere yapılan hürmetsizlik olarak algılanıyor.” Görünür de hiçbir tutarlılık yok. Özel,  Arapça’yı çekip başka yerlere getiriyor. Bu sözler üzerine bazı CHP’liler, Yerel seçimi aslında AK Parti’nin kazandığını söylemesi gelişi güzel bir laf mı? 
CHP Lideri Özel’in 31 Mart’ın hemen ardından erken seçim talepleri bulunmadığını söylemişti. Özel’in söylemi bugün itibarıyla,” Sokakta bu sesi duymadan erken seçim dersem peşime kimse takılmaz. Mesajı yanlış okumuş olurum. Günü geldiğinde, talep varsa o talebi dillendiririz” şekline dönüştü. Ama kimse bugün itibarıyla İbrahim Arslan gibi net konuşmuyor. Mahsur Yavaş da, seçimden sonra, belediye başkanlığına son kez aday olduğunu söyledi. İmamoğlu’nun hedefinin ise net bir şekilde Cumhurbaşkanlığı adaylığı olduğu biliniyor. CHP’de fırtına öncesini andıran sıcak gelişmeler var. Bu durum Eskişehir’e bile yansıyor . Erken bir seçimde bana göre CHP’nin ilk iki sıra milletvekilinin şansı yok. Şansı olan zaten erken seçimi istiyor. 
  Eskişehir CHP’de de ilginç gelişmelerin artması bekleniyor. Peki, bu gelişmelere CHP’nin genç il örgütü el koyabilecek mi? Acemiliği üzerlerinden atarlarsa, bu durum mümkündür. Yoksa eş başkanlar, CHP’de siyaset yapmayız diyerek, daha sonra danışmanlıkları kapanlar el koyar. Bunlar ayrıca son yerel seçimlerde bazı CHP’li adayların aleyhine çalıştılar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.